"Elu pärast Googlet" toob 12 loengut Von Krahli ja 12 raadiosaadet Vikerraadiosse


"Elu pärast Googlet" toob 12 loengut Von Krahli ja 12 raadiosaadet Vikerraadiosse
Ringo Ringvee, Saale Kareda, Mart Noorma, Kristjan Port ja paljud teised loengusarjas "Elu pärast Googlet" sel sügisel Von KrahlisFoto: erakogu

Teisipäeval, 4. septembril algab Von Krahlis uus loengusari "Elu pärast Googlet". Von Krahli Teatri, Vikerraadio ja Eesti Teaduste Akadeemia koostöös toimuva loengusarja läbiv peateema ja eesmärk on süviti mõtestada elu Eestis ja maailmas 25 aasta pärast - kuidas ja miks meie tänased ja homsed otsused mõjutavad nende inimeste keskkonda ja meeleruumi, kes vaatavad maailmale otsa aastal 2043.

Loengute teemade ring liigub sellistes valdkondades ja mõistetes nagu demokraatia, IT, AI ja transhumanism, kosmos, energia, raha, elu, surm, füüsika, bioloogia ja biotehnoloogia, ressursid, meditsiin, haridus, rahvastik, religioon, töö, tervis, loodus ja keskkond, globaalne ja lokaalne vaade. Loengutel esinevad Kaupo Vipp, Asse Sauga, Mart Noorma, Rea Raus, Ringo Ringvee, Kristjan Port, Saale Kareda, Sten Tamkivi, Mihkel Kangur, Jaan Aru, Jaak Vilo ja Oliver Laas.

Seotud lood:

Loengud on eelregistreerunud kuulajatele tasuta, salvestab Vikerraadio. Esimesed loengud toimuvad Von Krahlis 4.09, 5.09, 6.09 algusega kell 18.00. Huvipakkuvale loengule saab registreerida aadressil www.jaik.ee/loengud

Teisipäeval, 4. septembril kell 18 - Kaupo Vipp - Globaalne ja lokaalne

Kaupo Vipp räägib teema "Globaalne ja lokaalne" raames reaalteaduste (bioloogia, füüsika ja komplekssüsteemide dünaamika) põhjal globaliseerunud tsivilisatsioonile koostatud stsenaariumitest ning lokaalsetest võimalustest vastavate arengutega toimetulekuks. Äramärkimist leiab 50 aasta möödumine Rooma Klubi asutamisest (1968) ja selle toel loodud esimene laiapõhjaline tulevikuprognoos - uuring nimega "Kasvu piirid" ("Limits to Growth" 1972). Kaupo Vipp sõnab, et kogu tema jutt ei saa olema just eriti optimistlik, aga usub, et probleemidega tegelemise eelduseks on olude teadvustamine, mitte nende mahasalgamine pead liiva alla peites, nagu see seni kahjuks on olnud.

Lühibiograafia: Sündinud 22.07.1962 Pärnus; praegune elukoht esiisade kodumaal Sõrves; abielus, 2 täiskasvanud last. Õppinud põhjalikumalt (teadus)filosoofiat, pealiskaudsemalt füüsikat, majandust, (bio)semiootikat. Siiani ka aktiivne iseõppija. Leiba teeninud mh ehitustöölise, bussijuhi ja pedagoogina, aga viimased 30 aastat eraettevõtja. Publitseerinud kaks raamatut (Globaalpohmelus 2012; Lokaalravitsus 2017) ning tegev lektorina globaalprobleemide teemadel. Ühiskondlikult hõivatud Saaremaa KOV-i juures, Torgu Kuningriigi tegemistes, Sõrve Lions Club-is, Eesti Rooma Klubis, Eesti Maakogus jne. Muudeks huvideks melomaania, genealoogia, onomastika ja fotograafia.

Vaata lisa Facebooki lehelt

Kolmapäeval, 5. septembril kell 18 - Mart Noorma - Kosmos

"Meil kõigil on täita oma roll kosmoselaeval Maa. Kui meile ei piisa lõbureisija rollist ning tahaksime tublide meeskonnaliikmetena oma kosmoselaeva missiooni panustada, siis tuleb sihipäraselt tegutseda. Näiteks ehitada väiksemaid kosmoselaevu ja roboteid, et lennata teistele taevakehadele või muuta elu paremaks oma koduplaneedil. Räägime siis sellest, milliseid kosmoselaevu ja roboteid me järgmise 25 aasta jooksul peaksime ja milliseid me mingil juhul ei tohiks ehitada," arutleb Mart Noorma.

Tartu Ülikooli kosmose- ja kaitsetehnoloogia professor ning ettevõtte Milrem Robotics teadus- ja arendusdirektor tehnikadoktor Mart Noorma on oma olemuselt füüsik. Noortesarja "Rakett 69" kohtunikuna püüab Mart keerulisi kontseptsioone lihtsalt selgitada. Suure pildi ja elu mõtte selgitamisel kasutab üsna vabameelselt füüsikalist loogikat. Ilmselt edukalt, olles Postimehe aasta inimene, Valgetähe kavaler ning Vikipeedia sõber.

Vaata lisa Facebooki lehelt

Neljapäeval, 6. septembril kell 18 - Asse Sauga - Raha ja väärtused

Milline saab olema tuleviku raha? Kas tulevikus raha üldse eksisteeribki? Krüptoraha tehnoloogiad on juba tekitanud traditsioonilises rahamaailmas korraliku tormi. Milliseks võib tulevik kujuneda ning mis roll saab olema erinevatel rahatehnoloogiatel?

Asse Sauga on plokiahela ja krüptoraha ekspert, investor, koolitaja, iduettevõtja ning raamatu "Kõik sai alguse Bitcoinist" autor.

Vaata lisa Facebooki lehelt

Registreeru loengutele http://jaik.ee/loengud

Loengusarjast "Elu pärast Googlet" sünnib ka raadiosaatesari - toetudes loengutel kõneldule jõuab tänavu septembrist kuni detsembrini Vikerraadio kuulajateni 12 saadet nimega "Raadio JAIK". Saates analüüsivad erinevad stuudiokülalised loengutel kuuldut, millele lisanduvad katked salvestatud loengumaterjalist, kommentaarid asjatundjatelt, vastulaused, teemakohased lisaintervjuud ja seonduv helimaterjal arhiividest. Lisaks huvitava ja hariva info ning võimalike tulevikuvisioonide vahendamisele on saatesarja "Raadio JAIK" eesmärk luua omaette audiokunstiteos. Esimene saade on Vikerraadios eetris laupäeval, 29. septembril kell 17.05.

Loengusari "Elu pärast Googlet" ja sellele järgnev "Raadio JAIK" on osa Von Krahli 25. hooaja hariduse ja kunsti suurprojektist JAIK, mis on pühendatud EV100-le ja mille teemaks on Eesti ja maailm 25 aasta pärast. Loengusari valmib Von Krahli Teatri, Vikerraadio ja Eesti Teaduste Akadeemia koostöös.

KOMMENTEERI!