Deva Premal & Miten: armastus on meie jaoks kogu eksistentsi essents


Deva Premal & Miten: armastus on meie jaoks kogu eksistentsi essents
Deva PremalFoto: erakogu

Maikuus taas Eestis esinev maailmakuulus mantrate laulja, armastatud muusik ja Osho õpilane Deva Premal ja tema kaaslane nii elus kui laval, Miten, räägivad intervjuus armastusest, eksistentsi essentsist, mis nende jaoks on alati hetkes, siin ja praegu ega lahku neist kunagi. "Selleks, et end praegusesse hetke tuua, tuleb meil endas arendada tänumeelt," teavad muusikud omast kogemusest.

Võib tunduda ebatavaline, et ühe paari kooselu nii rõõmus, tasakaalus ja terve tundub, eriti tänapäeva ühiskonnas, kus lahutuste protsent juba 50 ligi on. Kuid võibolla sellist väikest "ebatavalisust" me just vajamegi.

Deva Premali ja Miteni eluteed kohtusid 25 aastat tagasi Indias, Osho ashramis. Deva oli siis 20 aastane noor naine, olnud Osho järgija juba 11-aastaselt. Miten oli rokkmuusika äris läbi põlenud ja läinud ashramisse iseennast otsima.

Deva oli õppinud kehatööd ja Miten sattus seal tema sessioonile. Miten meenutab esimest kohtumist nii: "Ma ei unusta kunagi kallistust meie esimese sessiooni alguses (Osho oli suur kallistaja - nendes tranformatsioonides, mis tema ashramis inimestega toimusid, olid kallistused väga tähtsad ja vajalikud kõigi jaoks, ja need ei olnud väiksed "lennujaama" kallistused, vaid "päris" kallistused.). Kui ma Devat sel viisil kallistasin, tundsin, et ta on palju vanem hing, kui mina. Ta tundus väga keskmes ja kohal iseendas. Sel hetkel sain ma aru, et kohtusime, et üksteist õpetada ja ta õpetab mulle sama palju, kui mina talle. Ja nii on see ka läinud. Kuni ma teen nii nagu Deva ütleb, siis mul kõik sujub," naerab Miten.

Seotud lood:

Deva oli võlutud Miteni energeetilise tervendamise oskusest, musikaalsusest ja armastavast olemusest. "Meie teel oli alguses takistusi ja ja teisi suhteid ning tänu vanusevahele 22 aastat ning takistavatele kivikestele lasin ma kõigest lahti. Siis me saime aga väga headeks sõpradeks, millest sai sügav sõprus ja sellest omakorda üllatuslikult kaunis armulugu, kuid sõprus jäi püsima."

Miten oli äärmiselt toetav oma ilusa noore kaaslase avanemise protsessis. Ashrami keskkonnas oli suur potentsiaal armukadedusele või pahameelele, aga Miten astus eemale, mõistes, et Deva on vaid 20 aastane noor tütarlaps kogemas tantristlikku maailma: "Ma soovisin, et ta naudiks ja avastaks ning selline suhtumine murdis kõik mu barjäärid".

Kui Deva taasavastas Gayatri Mantra oma lapsepõlvest ja see ta täielikult laumise juurde viis, siis oli käes ka aeg, kui Miten sai ennast Devale avada ja võimaluse jätkata koos tundmatu maailma avastamist.

Nad mõlemad nihelevad ja itsitavad, kui meenutavad, mida kõike kurikuulsa Osho ja tema ashrami kohta on arvatud ja räägitud. Miten kirjeldab seda nii: "See oli imeline tantristlik eksperiment, kus me õppisime vastassugupoolega hingama, teda austama, julgustama, tema poolt julgustatud olema, olema vabad, armastama piiridest ja piirangutest väljaspool. Osho andis meile täiesti uue viisi elu ja seksuaalsuse nägemiseks. See on meie jaoks suurim kingitus, et me selles vabaduse ja austuse miljöös kohtusime. "

Tasapisi hakkas Deva Miteniga koos laulma ja nad tegid seda alati meditatsiooni eesmärgil. Ka praegu alustavad ja lõpetavad nad iga kontserdi vaikusega, ilma aplausita, luues niiviisi spirituaalse ühenduse kõikide vahel, kes on saalis.

Nüüd, kui nende kohtumisest on möödas üle 20 aasta ja nad on praktiliselt kogu see aeg iga päev koos olnud, tunneb Deva, et nende koosolemine läheb iga päevaga aina ilusamaks ja lihtsamaks.

Puudus üksiolemise ajast võib mõnikord partnerite jaoks raske olla, kuid Deva ja Miteni jaoks annab muusika selle vajaliku ruumi. "Kui koos sellist muusikat teha, siis sa ei kaasa sinna oma ego ja isiksust, vaid sisened sellesse muusikasse hoopis teisel, tantristlikul tasandil. Seega kontserditel esinemine on meie jaoks kõige sügavam lõõgastumine meie igapäevas."

Nagu igal paaril on ka neil lahkhelisid, kuid need ei kesta kaua. "Isegi, kui miski lahvatab, teame me mõlemad, et sügaval sees me armastame teineteist. Meie vahel on usaldus. Ma ei tea, kas seda saab luua, see on miski, mis on meile kingitusena kaasa antud. Kui julged sukelduda armastusse, mis on sügaval sinu sees, siis need ego poolt loodud pinnapealsed asjad pole üldse nii tähtsad enam."

"Kui me peaks teistele paaridele nõu andma, siis ma ütleksin, et olge ausad. Isegi kui tõde teeb haiget, siis on ausus suurim kingitus, mis me saame üksteisele anda," räägib Miten.

Deva ja Miteni suhe on kerge, armastav ja soe, nad naeravad tihti ja südamest. Nende omavaheline energiavahetus, andmine ja saamine on lihtne ja soe.

Küsimus, kas nad on monogaamsed, tõi selge vastuse, et nad hoiavad oma suhet värskena mitte vaid läbi aususe, vaid jätkuvalt teineteist välja valides.

"Me oleme aru saanud, et me pole monogaamsed, kuid mõistnud ka, et vabadus on suhte võti. Me lihtsalt ei pea kasutama seda vabadust. Aga kui seda vabadust pole antud, siis oleks suhe hoopis teistmoodi. Minu jaoks avas mulle antud vabadus armastuse tunde, sest kui mul on lubatud armastada ka teisi inimesi, siis ma armastan Mitenit rohkem. Kui ma ei tohiks armastada teist meest või seda välja näidata, siis see limiteeriks ka mu armastuse väljenduse Miteni suhtes, ta muutuks vangla valvuriks mu jaoks. Kellessegi kolmandasse armumine toob meie suhtesse alati armastuse kasvamise üksteise suhtes, sest me austame ja oleme tänulikud üksteisele selle eest, et saame just nii elada. Meie puhul see toimib. Ma ei tea, kuidas see toimiks siis, kui me reaalselt seda vabadust kasutaksime, kuid hetkel on hea elada selle teadmisega, et selline vabadus on võimalik" ütleb Deva.

Nende igapäevaelu on küll täis muusikat, kuid armatsemise ajal eelistavad nad vaikust.

Mis on Deva ja Miteni jaoks armastus?

Ansambel the Beatles ütleb: "Love is all you need." Armastus on meie jaoks kogu eksistentsi essents. Trikk on selles, et tuleb mõista, et armastus on hetkes, siin ja praegu. See ei lahku meist kunagi, ei lähe kuskile. Selleks, et end praegusesse hetke tuua, tuleb meil endas arendada tänumeelt. Meditatsioon avab meid tänulikkusele lihtsalt olemas olemise eest, pole tähtis, kui keerulistes tingimustes parasjagu ollakse. Suur Vaim on alati meiega, alati kõikjal kohal. Kui me süda kord avaneb, saavad meile osaks kõik õnnistused. Ka armastus.

Miten on loonud imeilusad sõnad, mis kõlavad Deva ja Miteni albumil "Laulud Sisemisele Armastajale" (Songs for the Inner Lover 2003)

Mind pole keegi kunagi armastanud nii sügavalt,

mind pole keegi kunagi armastanud nii tõeliselt,

mind pole keegi kunagi armastanud nii täielikult,

kuniks ma sain armastatud Sinu poolt.

Ma ei teadnud varem, et olen õnnistatud,

kuid nüüd ma tean.

Ma ei teadnud varem, mis mul puudu on,

kuniks ma sain armastatud Sinu poolt.

Mind pole varem puudutatud nii sügavalt,

mind pole varem puudutatud nii läbitungivalt,

ma polnud varem näinud meest iseendas,

kuniks ma sain armastatud Sinu poolt.

Autor: Abigail Lewis, Whole life times

Tõlkinud: Triin Hio

Deva Premal & Miten ning flöödimängija Manose esinevad Tallinnas teisipäeval, 10. mail kell 19 Nordea Kontserdimajas. Uuri kontserdi kohta lisa facebookist ja kodulehelt www.sunara.ee

Kuula nende muusikat kodulehelt devapremalmiten.com

Loe lisaks: Deva Premal: teekond südamesse on elukestev harjutamine

KOMMENTEERI!