Alkeemia lemmikud Tallinn Music Weekil: kodumaine lummus ja eksootiliseld maailmamuusika pärlid

Täiendatud!
Alkeemia lemmikud Tallinn Music Weekil: kodumaine lummus ja eksootiliseld maailmamuusika pärlid
Lola MarshTallinn Music Week

Sel nädalavahetusel vallutab pealinna aasta olulisim muusikasündmus Tallinn Music Week, mis pakub erilisi elamusi väga laiast muusikalisest spektrist. Alkeemia.ee toimetus valis välja mõned oma lemmikud, mida kindlasti nautida soovitame!

Neljapäeval, 26. märtsil

Üks festivali avapidudest toimub neljapäeva õhtul Kloostri Aidas, kus hõimurahvaste õhtul esitlevad mõnusat soome-urgi põliskultuuri Mordvamaa pärimusmuusikat viljelev OYME, vepsa ansambel Noid Venemaalt, seto leelonaised Verska Naase ning seto laulumehed Seto Miihi Summ.

Loe lähemalt kell 20 algava hõimurahvaste õhtu kohta Kloostri Aidas

Arsise kellade ansambel

Arsise kellade ansambel loodi aastal 1993 kunagise kammerkoori ARSIS lauljatest. Täna kuuluvad Arsisesse 8-liikmeline professionaalne ansambel, noorte kontsertansamblid ja kellade koolid Tallinnas ning Tartus, kes Aivar Mäe juhendamisel oma käsikellamängu oskusi edasi arendavad. Ansamblite käsutuses on üks maailma suurimaid ja parimaid kellakomplekte. Ansambel tegeleb aktiivselt kontserttegevusega ning on käinud kontsertreisidel mitmetes välisriikides - Soomes, Poolas, Leedus, Venemaal, USAs, Rootsis.

Seotud lood:

Festival Klaaspärlimäng esitleb: Arsise kellade ansambel - neljapäeval kell 20.30 Rottermani soolalaos


Reedel, 27. märtsil

Peeter Vähi "Pühad loitsud"

Peeter Vähi on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia 1980, ta on tuntud helilooja, kahele muusikafestivalile alusepanija, orientalist ja rändaja. Viljeleb filosoofilist ja hingeülendavat, ent kuulajasõbralikku muusikat, milles kasutab traditsiooniliste muusikariistade kõrval sageli haruldasi idamaiseid pille. Tema muusika on ilmunud enam kui 60-l plaadil. 

Festival Klaaspärlimäng esitleb: "Pühad loitsud" - reedel, 27. Märtsil Niguliste kirikus alates kell 19, Peeter Vähi kell 20.15

Maarja Nuut

Maarja Nuut on Virumaalt pärit viiuldaja ja laulja, keda võlub vanade külapillimeeste mäng ja pärimustantsude peadpööritavad, kuid ometi korrastatud mustrijoonised. Luubimasina minimalistlikud rütmid viivad kuulajad nõiduslikule helimaastikule, kus traditsioonilised tantsulood, laulud ja jutud põimuvad live-elektroonikaga. On öeldud, et Maarja muusika on rahulik, kuid mitte laisa puhkeseisundi mõttes. Oma loomingus otsib ta ärksa ja lõdvestunud seisundi tasakaalu, nagu kass kes on igal hetkel valmis hüppama. "See seisund on impulss, millest sünnib muusika ja tahtmine pikendada hetkesolekut, keskendumist, mis muudab mu pilku, kõrva ja tajuviisi. Siis on alati "praegu" ja vanad pillilood sama värsked kui kohapeal sündinud improvisatsioon." Nii sünnivadki tema lood, mis saavad intiimse kõla läbi viiulite, hääle ja elektroonika. Kevadel 2013 ilmus Maarja debüütplaat "Soolo", mis on pälvinud tähelepanu ja tunnustust juba mitmel pool maailmas. Mullu valiti Maarja Nuut esimese eestlasena maineka maailmamuusika showcase-festivali Womex põhiprogrammi.

Maarja Nuut esineb reedel, 27. märtsil kell 20 Mustpeade maja suures saalis ja laupäeval, 28. märtsil kell 21.30 Telliskivis Vabalaval

Mari Kalkun

Meil ja mujalgi maailmas armastatud muusiku Mari Kalkuni tundlikud meloodiad ja meditatiivseist kordustest laetud ruumilised helimaastikud on inspireeritud eesti luulest ja loodusest, regilaulust ja maailmamuusikast. Ta käsitseb erinevaid pille - kandleid, akordioni, kitarri ja klaverit -, ent eeskätt tunneb Mari ära tema vägeva hääle järgi. Mari kaks sooloalbumit "Vihmakõnõ" (2010) ja "Üü tulõk" (2007) on lisaks Eestile ilmunud ka Jaapanis plaadifirma Nature Bliss alt.

Mari Kalkun esineb reedel, 27. märtsil kell 21 Mustpeade maja suures saalis ja tasuta linnalava kontserdil pühapäeval, 29. märtsil kell 12 Ristikheina kohvikus

Lola Marsh

Iisraeli polk-pop duo on paar ka päriselus. Nende muusika kombineerib mõnusat kerget lüürikat soojade sügavate harmooniatega. Peale kodus salvestatud demo avaldamist said nad kiirelt tuntuks, seda suuresti ka tänu lauljatari lummavale dramaatilisusele. Talendiotsijad haarasid kohe sabast ning bänd on vallutanud selliste mainekate festivalide lavad nagu Primavera Sound ja Pohoda. Nüüd ootavad fännid pikkisilmi debüütalbumit!

Lola Marsh esineb reedel, 27. Märtsil kell 17.30 Homeart linnalaval ja kell 00.00 Von Krahlis Raadio 2 peol

Vashti Bunyan

Edinburghis elava inglise artisti karjäär algas paljulubavalt juba 60ndate keskel, aga vajus siis pikaks ajaks unustusse. Selle kestel ja tema põneva elu keerdkäikudest sõltumatult saavutas Bunyani album Just Another Diamond Day staatuse kui unustatud, aga ikkagi täielik klassika. Pea 30 aastat peale esmailmumist avaldati see taas ja saavutas tohutu kriitikute poolehoiu ning järgijaskonna. Sama saatus on saatnud tema järgnevaadi üllitisi.

Vashti Bunyan esineb reedel, 27. märtsil  kell 23.00 Mustpeade maja suures saalis

Ingrid Lukas

Kosmopoliidist laulja ja lugudekirjutaja Ingrid Lukas loob muusikalisi mantraid, et ennast järjekindlalt omal teel hoida. Nii kingib ta ka meile laule ja meeleolu, mis avavad universaalseid teemasid väga isiklikul moel. Tema kolmanda albumi "Demimonde" urbanistlikud biidid ühenduvad müstilise rahuliku kõlaga, suursugused keelpillid segunevad jõuliste bassidega ning Eesti regilaulu traditsioon sulandub kaasaegse lauluvormiga. Kärarikka suurlinna rütmi tõugete saatel sukeldutakse tantsides muusikalise mere avarustesse, haldjate, vaimude ja näkkide salamaailma.

Jazzkaar ja Eesti Jazziliit esitlevad: Ingrid Lukas reedel, 27. märtsil kell 19 teatri NO99 suures saalis


Maailmaküla esitleb: Tim McMillan & Friends, MiaMee, Altanka, Lady Moscow

Eksootilist laadi maailmamuusikat pakub veel üks TMW-i ettevõtmine. Iga Maailmaküla on kui omamoodi Noa laev, maailma minimudel.

Austraallane Tim McMillan segab kokku folki, hispaania kitarrimuusikat, jazzi ja metalit ning saab sellest ühe väga haaravalt omapärase loomingu.

MiaMee magusa fassaadi taga peituvad tumedad vokaalfantaasiad, eesti parimad instrumentalistid ja jõulised elektroonilised biidid. Graatsiliselt üle meloodiate libisedes ja läbi võimsate müsteeriumide võrsudes, on MiaMeed kutsutud ka eesti Emiliana Torriniks või Björkiks.

Krista Citra Joonas on õppinud ka üle kümne aasta India klassikalist muusikat maailmakuulsa bambusflöödivirtuoosi Hariprasad Chaurasia juures Mumbais ning koos Jaak Johansoniga mängivad nad lugusid vastselt heliplaadilt "Sundari".

Norra bänd Lady Moscow saab inspiratsiooni nii oriendi kui Norra folkmuusikast, lisaks killukesi bluesist, popist, bluegrassist, rockist ning segab sellest ühe haarava folk'n'rolli pöörase kontserdi.

Maailmaküla kava reedel 27. märtsil Kloostri aidas:
18:30 Tim McMillan & Friends (AUS) 
19:30 MiaMee (EST)
20:30 Jaak Johanson & Krista Citra Joonas (EST)
21:30 Lady Moscow (NOR)


Festival Eesti Pops esitleb: imeliste ja eriliste ulme-helide kaskaad kinos Sõprus

Mõnus õhtukene heligurmaanidele maiustamiseks - erinevad huvitavad ja erilised, peenekoelised ja põnevad audiorännakud Eestist, Soomest ja Suurbritanniast

19.00 Puuluup
20:00 Viljandi Guitar Trio
20.45 Micucu
21.30 All We Are (UK) 
22.15 Rainer Jancis
23.00 Teksti-TV 666 (FIN)
00.00 Superfjord (FIN)

Laupäeval, 28. märtsil

Alina Orlova

Alina Orlova on Leedust pärit  muusik, kes on tõusnud tuntuks tänu internetile ja suust-suhu liikuvale infole. Tänaseks on tuuritanud nii Liverpoolis, Londonis kui Moskvas ning teda on võrreldud selliste maailmanimedega nagu CocoRosie, Cocteau Twins ja Anthony and the Johnsons. Tema folgiliste sugemetega akustilist muusikat kuuleb ka raadiost ning see on saanud rohkelt kiitust. Suurepärane laulja-lugudekirjutaja lummab oma kontsertidega iga muusikasõbra, kes hindab hingestatust, spontaansust, meloodilisust, ka kergelt sillerdavat kabareellikkust ning muidugi tema võrratut häält.

Alina Orlova esineb laupäeval, 28. märtsil südaööl kell 00.00 kinos Sõprus

Lubo-Mir

Lubo-Mir aka Markku Olavi Jylhä on elektroonilise muusika artist Tamperest, Soomest. Tema looming on mõjutatud Soome 90ndate reivikultuurist ning ühendab endas ambiendi, downtempo ja psühhedeelia elemente. Kohati on kõla justkui kinematograafiline, kuulaja leiab end helirännakult nii vanaaja filmist kui ka oma sisekosmosest. Rütmiline, hüpnootiline, sügavustesse uuristav helimaastik on lummav.

Festival Hea Uus Heli esitleb: Lubo-Mir esineb laupäeval, 28. märtsil kell 22.30 Von Krahlis

Onogana

Iisraelu bänd Onogana toob lavale võimsa iidsete pillide ja uute üllatavate helide pöörase möllu! Kolmeliikmeline bänd on Iisraeli elektro-akustilise muusikaskene tipptegijad. Viimastel aastatel on Onogana esinenud festivalidel, klubides ja välipralledel üle kogu maailma, mullu ilmus ka nende menukas album "Nayan". Nende show on orgaaniline peomöll live-instrumentidega, kus saab end väga mõnusalt muusika abil transsi tantsida. 

Festival Hea Uus Heli esitleb: Onogana esineb laupäeval, 28. märtsil kell 23.30 Von Krahli baaris 

LAFIDKI (Saphy Vong)

LAFIDKI näol on tegemist Kambodža sooloartistiga, kes on oodatud esineja väga erinevates kohtades üle terve maakera. Ta  viljeleb segu abstraktsest elektroonikast, mürast ja mitmekihilistest rütmidest. Tema laivid on alati erakordsed ja põnevad eksperimendid tekkinud olukordade ja ruumi, sponstaastete mõttesööstude ja seda nautivate inimeste energiast tulevate inspiratsioonipuhangutega.

LAFIDKI esineb laupäeval, 28. märtsil kell 16.15 Tallinna Kunstihoone linnalaval ja samal õhtul kell 01.30 Von Krahli alumisel korrusel 

iNK

iNK on ainulaadne ja omanäoline eesti ansambel, kes mängib jazzimõjutustega bassimuusikat. 2012. aastal jõudis iNK (SoundHouse'i nime all) Noortebändi konkursi finaali ning 2013. aastal ilmus menukas single "City Lights", millele filmiti ka muusikavideo. Samal aastal pälvis iNK Raadio 2 küsitluses R2DNB 2013 aasta parima eesti loo tiitli lauluga "Frozen".

iNK esineb Erinevate Tubade Klubis laupäeval, 28. märtsi öösel kell 02.00

Viljandi Pärimusmuusika Festivali laupäevaõhtu Vabalaval

Erinevad põnevad kodumaised pärimusmuusika pärlid kahel laval
Suures saalis:
20.30 Curly Strings
21.30 Maarja Nuut
22.30 Svjata Vatra
23.30 Trad.Attack!

Väikses saalis:
20.00 ÄIÖ
21.00 Rüüt
22.00 Torupilli Jussi Trio
23.00 Duo Malva & Kirsipu
00.00 Aparaat


Klassikalise muusika reiv - reedel kell 22 Kultuurikatla Katelde saalis

"Klassikalise muusika reiv on täpselt see, mis ta väidab end olevat, sisaldades kõiki tõeliselt ägeda peo elemente: võimsat heli ja valgusmängu, suurepärast muusikat miksivaid DJ-sid, ning otse loomulikult leiab see kõik aset tööstushoones, kus moekad inimesed löövad tantsu, uskuge, või mitte - klassikalise muusika saatel!" kirjeldab toimuva hakkavat klassikalise muusika reivi (Classical Music Rave) kontseptsiooni looja, samanimelise üritustesarja korraldaja ning "ühemehe-revolutsiooniks" tituleeritud belglasest tšellist, dirigent, lektor ja ettevõtja Brendan Walsh.

Alates esimesest omalaadsest üritusest 2013. aasta augustis on klassikareivid Walshi juhtimisel jõudnud suurlinnade tööstushooneisse Amsterdamist Rio de Janeironi ning Londonist Berliini ja New Yorkini. Eestis esitletakse uudset peoformaati Kultuurikatla Katelde saalis, endise elektrijaama sobivalt tööstuslikus miljöös.

Brendan Jan Walsh ise esineb sündmusel aliase DJ Mengel all koos hollandlasest süvamuusika spetsi Arthur Gumsi ehk DJ Berg'iga, kelle CV-s on muuhulgas kirjas aastaid töökogemust Amsterdami Virgin Megastore plaadipoe klassikaosakonna müüjana. Stiilipiire purustava seti sooritab plaadifirma Bedroom Community ning Islandi tipp-salvestusstuudio Greenhouse Studios asutaja, helilooja ning produtsent Valgeir Sigurdsson, kelle teenuseid on kasutanud teiste seas Björk, Brian Eno, Feist ja Bonnie 'Prince' Billy.  Süvatantsumuusika toimet testivad ka Londoni kaasaegse kunsti instituudi muusikaosakonna endine juhataja, BBC Radio 3 ja Resonance FM saatejuht Nick Luscombe ning briti psühhedeelse tantsuroki koosluse Death in Vegas ja rühmituse Bedroom Dance Community soundimeister Steve Hellier.

Maailmanimedest muusikauuendajate kõrval astuvad üles ka avatud meelega eestlastest plaadikeerutajad - Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kompositsiooni eriala diplomiga produtsent ja DJ Sander Mölder ning Hea Uus Heli üritustesarja korraldaja, produtsent ja DJ Aivar Tõnso, kelle muusika-alaste tegevuste kontole kuulub muuhulgas Veljo Tormise töötluste kogumiku „Laulu jäävuse seadus" kureerimine.

Lisaks plaadisettidele saab klassikareivil kogeda elektroonilise impromuusika grupi Algorütmid ja kammernaiskoori Sireen ühist kontsertetteastet, kus esitlusele tulevad elektrilise biidiga rikastatud Gustav Ernesaksa, Veljo Tormise ja Sander Pehki kooriteosed. Abstraktsed rütmistruktuurimeistrid ning Läänemere ohtlikeimalt kallastelt kogutud kaunid ning andekad sireenid sobitavad kokku kaks võrdlemisi vastandlikku muusikalist keelt - sünteesitud helid ja osavalt seatud  inimhääled ning lubavad publikule nii ambientlikku sfäärides hõljumist kui tõelist nädalavahetuse peoakrobaatikat.  Spetsiaalse kujunduslahenduse loovad klassikalise muusika reivile kunstnik Marit Ilison ja sisekujundaja Ott Kangur.

Klassikalise muusika reivi ajakava on järgmine:
22:00 DJ Aivar Tõnso (EE)
22:30 Algorütmid & kammernaiskoor Sireen (EE)
23:00 Valgeir Sigurdsson (Bedroom Community) (IS)
00:00 Mengel & Berg (Classical Music Rave) (NL)
01:00 Sander Mölder (EE)
02:00 Nick Luscombe (BBC Radio3) & Steve Hellier (Death in Vegas) (UK)
03:00 - 03:30 DJ Aivar Tõnso 

Tallinn Music Week toimub juba sel nädalavahetusel, 25.-29. märtsil üle Tallinna linna. Üles astub 205 artisti 26 riigist, neist 121 esinejat Eestist, lisaks on festivaliprogrammis konverents, pop-up restoran, TMW Maitsed, TMW kunst ja palju muud huvitavat. Tutvu kavaga kodulehel www.tallinnmusicweek.ee ja jälgi festivali facebookis.

KOMMENTEERI!