Miks targad inimesed on õnnelikud?


Miks targad inimesed on õnnelikud?
Foto: depositphotos.com

Kõik on kuulnud ütlust, mille sisu väidab, et parem on olla kannatav Sokrates kui õnnelik siga. Mulle tundub, et aeg on jõudnud sinnamaale, kus igaüks saab ise valida õnnelikuks või õnnetuks olemise, lähtudes seisukohast, et tarkus on vaatenurga muutmine. Jätame katastroofide juhtumise kõrvale ja jõuame kohe tõdemuseni, et igaüks on oma õnne sepp. Kuna igaüks saab valida reaktsiooni subjekti tasandil.

Kas Sa tahad olla õnnelik või tahad näägutada? Targad inimesed oskavad juhtida oma tähelepanu sinna, kus sellest on kõige enam abi. Tarkuste tarkus ütleb: "Issand, anna mulle meelekindlust leppida asjadega, mida ma muuta ei saa, julgust muuta asju, mida ma muuta saan, ning tarkust nende vahel alati vahet teha." Iga kord ei saa valida seda, mis juhtub, ent alati saab valida oma reaktsiooni. Tarkus annab võimalusi juurde, kuna teadvustab valikute mitmekesisust.

Kas näeme inimest või märkame tema juures mingit omadust (neeger, gei, siniste juustega või sinivereline?), mis tegelikult on teisejärguline, kuna kuulub selle inimese juurde, mitte ei tee temast inimest. Kas oskame olla õnnelikud selle üle, et meil on pesumasin, või kurdame viie pesemata riidekuhja üle. Kas on tore olla liiklusummikus, kui sajab vihma, või ärritume, kuna jääme hiljaks. Tarkus seisneb pisiasjades ja kõige lihtsamates valikutes: sest valik on alati. Reaktsiooni valik.

Targad inimesed kulutavad vähem tähelepanu ja aega (mõlemad on ressursid), hinnates teiste inimeste tegusid, kuna nad ei saa neid muuta. Sama aja ja energiaga saab aga korrigeerida enda elu, ja see on juba täiesti tehtav. Mõtete kaudu. Kui kõik iseendaga rohkem tegeleksid, saaksime planeedile oluliselt vastutustundlikumad inimesed, kes põhjendavad oma reaktsioonide tekkimist ja taipavad neid peatada juba eos, juhul kui seda oleks õige teha.

Seotud lood:

Praegusel kiirel ajal, mis pungitseb erinevatest (maailma)vaadetest, tuleks pidevalt hoida enda sees seda üksolemise meelsust, mida oli näha-kogeda laulupeol. Üksik vaade ei ole kõigi kogemuste tõde ega ka kompaktne nägemus. Ükskõik, mis sagimine ümber toimub, kõik need mesilased, keda kohtame ristikutel sumisemas, liiguvad samal eesmärgil tarusse. Hoides ülevat meelt, on võimalik argipäev aastaringselt veidi pühamaks muuta. You made my day ütleb ingliskeelne lause. See tähendab, et targad inimesed loovadki teiste inimeste päevasid, tekitades neisse meeleliigutust. Need hetked, mil inimene ei mõtle ainult enda peale, vaid tajub kõige oleva hoomamatust.

Jõuame sinnamaale, et igaüks peab end väga targaks. Tee viib analüüsima, kuhu oma kurbus kallatakse. Igaüks oskab olla ilus heal ajal. Kas osatakse olla mõistlik ka siis, kui palk kuu aega hilineb, paar luud on murtud ja kodumasinadki läksid katki? Vihastamine ju ei aita. Viinagi võtmine mitte. Tark inimene istub maha ja arutleb, teeb plaani, kuidas asjad joonde ajada, mitte ei hala ega ahasta. Emotsioonid on inimlikkuse osa, ent halval ajal õnnelikuks nad meid ei tee.

Ühe 130ga möödasõitva auto tagaklaasile oli ükskord kirjutatud "Sul pole kiire. Sa oled närviline." Niimoodi selgub tõde tegudes. Tark inimene oskab säilitada rahu ja tegutseda kiiresti. Mõlemat. Kui vaja, korraga. Tarkus seisneb igapäevaelus, mitte ei tule välja kaheks tunniks siis, kui on vaja raamatut kirjutada. Targad inimesed teevad valikuid, mis muudavad nad õnnelikuks. Ja õnnelikud inimesed on teiste vastu paremad. Tarkuse kiituseks.

Autor: Liis Koger

Loe lisaks: Õnn kui teadus: õnneõpetused läbi aegade

22 kaunist mõtet õnnest ja õnnelik olemisest

Andestamise harjutus: õpi andeks andma ning loo nii endale rahulikum ja õnnelikum elu

KOMMENTEERI!