Korraldaja ja vaba hing

Korraldaja pöörab tähelepanu üksikasjadele, samas kui spontaanne inimene - "vaba hing" - mõtleb, et küll kõik laabub iseenesest. Korraldaja on planeerija. Reisi ettevalmistamiseks võib tal kuluda mitu kuud. Ta uurib mitut veebilehte, et leida parimad lennuhindade pakkumised. Ta tahab olla kindel, et rendiauto on varustatud GPS-iga. Ta hoolitseb selle eest, et hotellibroneering oleks juba mitu nädalat varem tehtud. Samasugust tähelepanu pöörab korraldaja sellele, mida reisil süüakse, tehakse ja kindlasti tahab ta hoolitseda selle eest, et kohvrisse saaks pakitud õiged asjad.

Spontaanne inimene ootab aga reisi eelõhtuni ja küsib: "Miks me ei võiks mägede asemel minna hoopis mere äärde? Päike on nii ilus ja ilm imeline." Korraldaja jaoks on see kaos ja tema puhkusest kujuneb piin.

Enne abielu oli Beth vaimustuses Trenti organiseeritusest. "Sa kontrollid iga päev netipangas oma kontoseisu? Imetlusväärne!" Ent pärast abiellumist küsib ta: "Kas sa tõesti tahad, et ma kõik väljaminekud kirja panen? Võimatu! Ükski inimene ei tee seda." Muidugi võtab Trent seepeale välja oma väikese märkmiku ja näitab naisele, kuidas tal on korralikult kirjas iga väiksemgi kulutus. Temale tähendab see lihtsalt vastutustundlikku käitumist. Trent täidab nõudepesumasinat väga süsteemselt. Taldrikud, kausid, klaasid ja noad-kahvlid - kõik on oma kindlal kohal. Samas laob Beth nõusid masinasse, nii nagu täidaks pesumasinat. Tema eesmärk on lihtsalt masina uks kinni panna - küll masin ise ülejäänuga hakkama saab. Trent on varmas viitama mõranenud taldrikutele ja purunenud klaasidele, mis on naise veidra suhtumise tagajärg.

Minul kulus oma abielus mitu aastat, et aru saada: Ka rolyn ei hakka mitte kunagi nõudepesumasinat niimoodi täitma nagu mina. Temal lihtsalt polnud seda võimet. Justkui kurtidele kõrvadele kõlasid kõik mu loengud sellest, et kaks maapähklivõiga lusikat ei saa puhtaks, kui neid pole eraldi asetatud. Kuid sain selgelt oma nahal tunda, et elus on muudki kui pragunenud taldrikud, purunenud klaasid ja määrdunud lusikad. Mul oli vaja anda oma naisele vabadus olla see, kes ta on, ja tema omakorda loovutas hea meelega nõudepesumasina täitmise ülesande mulle. Aga kui pean mõnele õhtusele kokkusaamisele ruttama, teeb seda tööd rõõmuga tema ja mina lepin tulemusega.

Ka arveid tasub Trent väga organiseeritult ja metoodiliselt. Kui ta töö asjus paar päeva kodust eemal viibib, eeldab ta, et Beth asetab saabunud arved kenasti tema kirjutuslauale. Ent tuleb ette, et Beth ei mäleta, mida ta postiga tegi või kas ta üldse postkasti tühjendas. Mees võib koju tulles leida arveid autost, põrandalt või diivani alt. Ta ei suuda mõista, kuidas saab keegi olla nii hooletu. Beth on aga sama imestunud, kuidas võib üks inimene olla nii jäik.

Sellised iseloomu erinevused võivad tekitada väga tuliseid vastuolusid. Neid erinevusi on kerge märgata juba kurameerimise ajal, kui paar oskab näha. Tavaliselt ei märgata. Kui organiseeritud inimene näeb oma kaaslase spontaanset iseloomu, siis arvatavasti see meeldib talle ja ta reageerib spontaansetele ideedele positiivselt. Kui spontaanne inimene näeb oma kaaslase organiseeritust, siis arvatavasti ta imetleb seda ja vahest isegi väljendab tunnustust. Aga kui armunud oleksid veidi enam kahe jalaga maa peal ja tunnistaksid oma iseloomu erinevustest johtuvaid võimalikke vastuolusid ning arutaksid selle üle, kuidas kokkupõrgetega pärast abiellumist hakkama saada, säästaksid nad end traumast ja vapustusest, mida nende iseloomude erinevused tekitavad. Juba ainuüksi potentsiaalse vastuolu tunnistamine ja võimalike lahenduste arutamine aitab hoopis paremini leida lahendusi konfliktidele, mis paratamatult tekivad.

Kuna isiksusetüüpide erinevused on niivõrd suured ja mõjutavad meie käitumist niivõrd olulisel määral, siis soovitan kõigil paaridel, kes abiellumist tõsiselt kaaluvad, oma isiksusetüüp kindlaks teha. Mitte miski muu ei valmista teid ette abielu jooksul tekkivateks konfliktideks kui teineteise isiksusetüübi iseloomulike joonte mõistmine.

Saadaval on kõikvõimalikke teste. Mõnes jagatakse inimesed nelja peamisesse temperamenditüüpi: melanhoolikuteks, flegmaatikuteks, sangviinikuteks ja koleerikuteks. Kui plaanite abielluda, soovitan teil kummalgi enda isiksusetüüp välja selgitada ja seejärel üheskoos tulemuste üle arutleda. Te saate teada, millised on iga temperamenditüübi tugevused ja nõrkused. Need arutelud võivad olla äärmiselt valgustavad.

Autor: Gary D. Chapman

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid