Kui mesinädalad, mil kaasadel justkui ei saa teineteisest kunagi küll, on otsas, hakkavad paarid teineteisest distantseeruma ning puudutused muutuvad üha harvemaks. Kiire elutempo ning palju jooksvaid probleeme justkui ei võimaldagi üksteisega puudutusi jagada.

Umbes neli viiendikku abielus inimestest ei taju, et see probleem liiga traagiline oleks. (See number näitab ka seda, et armastuse keeled on inimeste hulgas suhteliselt võrdselt jaotunud.) Nende armastuse patareid on täidetud sõnade, koos veedetud kvaliteetaja, kingituste ja heategude abil. Nad võivad füüsilist puudutust nautida, kuid nad ei vaja seda selleks, et end armastatuna tunda. Nende emotsionaalne tervis ei sõltu puudutustest. Käesolev peatükk on pühendatud neile kahekümnele protsendile, kelle esmane armastuse keel on puudutus.

Kui sina või su naine armastate süüa teha, siis olete ilmselt kuulnud ka "supermaitsjatest", inimestest, kelle maitsemeel on nii terav, et nad tunnetavad maitseid teisiti kui teised inimesed. Supermaitsja jaoks on suhkur magusam, sool soolasem, rasv siidisem ja mõru täiesti talumatu. Mõned supermaitsjad suudavad tajuda ka kõige väiksemaid erinevusi erinevate piimade või muude toitude rasvasisalduses. Kes teab, kas see on hea või halb. Hea on see, et tänu oma ülitundlikele maitsepungadele suudavad supermaitsjad eristada ja nautida kõiki toiduaineid, mida nende lemmikroog sisaldab. Supermaitsjad on suurepärased toidukriitikud. Asja miinuseks on see, et mõned toidud, mida teised inimesed naudivad, tekitavad neis tülgastust - kaasa arvatud väga tervislikud tumerohelised juurviljad.

Kui sinu naise esmane armastuse keel on puudutus, mõtle temast kui "supertundjast". Ka kõige õrnem käepuudutus või seljasilitus võib tema jaoks tähendada armastust ja hoolimist. Puudutus, mis enamuse inimeste jaoks isegi märkamatuks jääks, võib teda erutada, tema tuju muuta, tema päeva paremaks teha ja mis kõige tähtsam - aidata tal tunda end armastatuna. Kehaliste kogemuste intensiivsus mängib tema puhul suhetes olulist rolli. Mida lähedasem keegi talle on (sõber, pereliige, sugulane), seda enam naudib ta selle inimese kehalist puudutust - karukallistust vennaga, ema musi põsele, sõbra kätt õlgade ümber. Ja teisalt, kui need lähedased inimesed hoiduvad füüsilistest puudutustest, siis tekitab see talle nii palju valu ja tuska, et need, kes räägivad teistsuguses armastuse keeles, ei suuda seda isegi hoomata.

Tema jaoks sõltub suhetes kõik puudutustest. Puudutused väljendavad nii armastust kui vihkamist. Igaüht šokeerib löök näkku, kuid füüsilise puudutuse keeles kõneleja jaoks on see maailma lõpp. Õrn embus tähendab kõigi jaoks armastust ja hoolimist, kuid füüsilise puudutuse keeles kõnelejale on see tõeline armuavaldus. Nemad mõtlevad nii: mina olen minu keha. Kui puudutad mu keha, puudutad mind. Mu kehast eemale tõmbudes eemaldud sa minust ka emotsionaalselt.

Ka teisi armastuse keeli kõnelevad inimesed suudavad selle mõttekäiguga teatud määral resoneeruda. Kas teadlikult või alateadlikult, enamus meist järgib teatud kultuuriruumist tulenevaid füüsilise puudutuse reegleid. Neist hälbimine toob kaasa kõrgendatud tähelepanu ja ebakõlad.

Kui sageli sa nädalas kellegi (kliendi, kogudusekaaslase, golfipartneri või tuttava) kätt surud? Meie kultuuris tähistab käe andmine avatust ja sõbralikkust. Kui sina sirutad käe, aga teine osapool ei võta seda vastu, eeldad sa ilmselt üht kolmest: ta on täielik mats, ta püüab mind vältida, meie suhetes pole kõik korras. Sinu reaktsioon sõltub sellest, kes su terekäest keeldus. Kui tegu on vastasega, kes sinult äsja korvpallis kaela sai, ei pane sa seda pahaks. Kui tegu on su ülemusega, võib see tekitada paanikat, sa hakkad muretsema ja halvimat kartma.

Sama kehtib su naise kohta, kui tema esmane armastuse keel on puudutus. Kui puudutusi pole, võtab ta seda isiklikult. Ta enesehinnang võib laiali laguneda. Ta hakkab muretsema, et äkki teie suhted on katkemas. Ta võib tunda end seetõttu üksildasena ka siis, kui on ümbritsetud sõpradest ja lähedastest. Tema abikaasana, armastuse ja hoolivuse esmase allikana, lasub sinul vastutus jagada talle nii palju füüsilisi puudutusi, kui ta vajab. Mõned võivad võtta seda survestamisena, kuid sina võiks suhtuda sellesse kui väljakutsesse - ja võimalusse.

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Gary Chapmani raamatust "Armastuse viis keelt meestele".

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid