• Väga lihtne on enese teadmata emotsionaalselt vägivaldse inimesega suhtesse astuda, sest kontrolliv ja häbistav taktika on raskesti märgatav.

• Vägivaldsed inimesed näivad alguses sageli hoolivate ja armastavate inimestena. Ja mõned neist seda ka on. Kuid tasahilju, kasutades selleks palju erinevaid strateegiaid, muutuvad nad üha kontrollivamaks ja häbistavamaks.

• Mõnedel vägivaldsetel tüüpidel on varjatud tumedam pool, mida nad teadlikult enamuse inimeste eest peidavad. See pool avaldub alles siis, kui nad on kellegagi emotsionaalselt ja intiimselt seotud. Kõik inimesed tööl ja mujal kirjeldavad neid kenade ja hoolivatena.

• Erinevalt su paljudest varasematest kallimatest, kes pole suhtele pühenduda tahtnud, võib vägivaldne partner otsekohe tunduda püsisuhtest huvitatuna. Ta võib isegi esimesest hetkest saadik tahta peaaegu kogu aeg koos olla. See võib tunduda väga kütkestavana, eriti kui sind varasemates suhetes palju üksi on jäetud või ignoreeritud või kui pole üldse tahetud pühenduda.

• Alguses asetas su partner sind pjedestaalile ning muudkui rääkis, kui imeline sa oled ja kuidas ta kedagi sinusarnast kunagi kohanud pole. See on eriti kütkestav madala enesehinnanguga inimestele või kelle vanemad või varasemad partnerid on neid palju kritiseerinud.

• Üldjuhul enamus inimesi abiellub või astub püsisuhtesse, sest neil on tunne, et nende partner aktsepteerib neid tingimusteta, võimalik, et neil on see kogemus alles esimest korda elus. Kui sind lapsena tingimusteta ei armastatud, siis täiskasvanuna on tingimusteta armastatud ja aktsepteeritud olemise tunde kogemine eriti võimas ning võib su teha väga haavatavaks. Lisaks võivad paljud emotsionaalselt vägivaldsed inimesed olla üliosavad manipuleerima ja inimeste haavatavust nende enda vastu ära kasutama.

Viimased kolm aspekti liigituvad kategooriasse, mida nimetatakse armupommitamiseks (ingl k lovebombing). Mõned vägivaldsed indiviidid kasutavad seda taktikat vägagi teadlikult, et teine inimene relvituks teha ja tema loomulik valvsus võõraste suhtes uinutada. Selle asemel et lasta tunnetel loomulikult kasvada, loob vägivaldne isik intensiivse hoolivuse ja imetluse atmosfääri, et sihtmärgi soojade tunnete tekkimist kiirendada. Tema arsenali kuulub palju võtteid.

• KOMPLIMENDID, KOMPLIMENTIDE JADA.

Kui ohver pidevalt kuuleb, kui ilus, imeline ja vastupandamatu ta on, upitab see tema ego ning tekitab ajus reaalseid füüsilisi ja keemilisi muutusi, mis kinnistab huvi vägivallatseja vastu. Väga sageli on ohvriks madala enesehinnanguga inimesed, mis teeb egolaksu eriti võimsaks.

• SÕLTUVUS. Vägivaldne inimene tahab oma ohvrit sageli näha, pannes teda üha rohkem oma aega ja energiat tema peale kulutama ning takistades teiste inimestega suhtlemist. Sedamööda, kuidas suhtlus teistega väheneb, muutub uus partner ohvri ainsaks soojuse ja armastuse allikaks. Mida kauem see kestab, seda suurema mõju alla ohver langeb ning lõpuks tekib tal tunne, et tal ei olegi võimalik ilma selle vägivaldse partnerita elada.

• SAATUS. Vägivallatseja üritab ohvrit veenda selles, et neid seob midagi erilist. Nad kasutavad selleks väljendeid: „Ma pole kunagi kellegi vastu midagi sellist tundnud" ning „Ma arvan, et sa oled mu hingesugulane".

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Beverly Engeli raamatust "Emotsionaalne ja vaimne vägivald".

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid