Enamik inimesi ei julge lasta endal seda valikut teha, kuna nad arvavad, et see ei kuulu nende kontrolli alla. Öeldakse, et: "Nooh, muidugi ma tahan olla õnnelik, kuid mu naine jättis mu maha." Teisisõnu, inimesed tahavad olla õnnelikud, aga mitte siis, kui naine maha jätab. Kuid küsimus ei olnud selles. Küsimus oli väga lihtne: kas sa tahad olla õnnelik või mitte? Kui seda nii lihtsana hoiadki, siis näed, et tegelikkuses kuulub see sinu kontrolli alla. Asi on lihtsalt selles, et sügaval sinu sees on terve rida eelistusi, mis sulle selle tee peal ette jäävad.

Ütleme, et oled juba päevi eksinud ja ilma toiduta olnud, kuni viimaks leiad tee ühte majja. Jõuad vaevu ukseläveni, kuid suudad end siiski püsti ajada ning uksele koputada. Keegi avab sulle ukse, vaatab sind ja lausub: "Jumal küll! Vaesekene! Kas sa tahad midagi süüa? Mida sa tahaksid?" Tõtt-öelda ei ole sul mingit vahet, mida sulle pakutakse. Sa isegi ei taha selle peale mõelda. "Süüa" - on ainus, mis sa kuuldavale tood. Kui ütled, et vajad süüa, siis sa tõepoolest mõtled seda, ning siin ei puutu enam sinu eelistused asjasse. Sama kehtib õnnelik olemise kohta. Küsimus on lihtne: kas sa tahad olla õnnelik? Kui vastus on tõepoolest "jah", siis ütle seda ilma tingimusi seadmata. Sest et küsimuse tõeline mõte on see: "Kas sa tahad olla õnnelik sellest hetkest alates terve oma ülejäänud elu, vaatamata sellele, mis juhtuma hakkab?"

Nüüd, kui oled "jah" öelnud, siis võib ikkagi juhtuda, et su naine jätab su maha või et su mees sureb või et aktsiaturg kukub kokku või sureb su auto kiirteel keset ööd välja. Sellised asjad võivadki praeguse hetke ning sinu elu lõpu vahelisel perioodil juhtuda. Kuid kui tahad kõrgeimat vaimset teed kõndida, siis vastates sellele lihtsale küsimusele "jah", pead sa seda mõtlema tõsiselt. Ei mingeid kui'sid, ja'sid ega aga'sid. Küsimus pole selles, kas su õnn kuulub sinu kontrolli alla. Muidugi kuulub. Asi on selles, et tegelikult sa ei mõtle seda, kui sa ütled, et tahad kogu aeg õnnelik olla. Sa tahad sellele tingimusi seada. Sa tahad öelda, et niikaua kui seda ei juhtu ning niikaua, kui see juhtub, oled sa valmis õnnelik olema. Sellepärast tundubki see sinu kontrolli alt väljas olevat. Mis iganes sinu poolt seatud tingimus piirab sinu õnne. Sul lihtsalt pole võimalik asju kontrollida ja neid sellisena hoida, nagu sina tahad, et nad oleksid.

Pead andma tingimusteta vastuse. Kui sa otsustad, et sellest hetkest alates oled terve oma ülejäänud elu õnnelik, siis ei ole sa mitte üksnes õnnelik, vaid sa oled valgustunud. Tingimusteta õnn on kõrgeim võimalik tehnika. Sa ei pea sanskriti keelt ära õppima või pühasid tekste ugema. Sa ei pea maailmast lahti ütlema. Sa pead lihtsalt tõesti ka mõtlema seda, kui sa ütled, et sa valid olla õnnelik. Ja sa pead seda mõtlema vaatamata sellele, mis juhtub. See on tõeliselt vaimne tee ning see on Ärkamiseni kõige otsem ja kindlam tee, mis saab olemas olla.

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt ilmunud Michael A. Singeri raamatust "Köidikuist vabanenud hing".

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid