Keelepuhastus ja hambapesu. Olulised tegevused mitte ainult tervisele - et sa öö jooksul keelele kogunenud jääke alla ei neelaks, vaid ka maitsemeelele, sest maitse on keelel mitte toidus. Hambaharja, isegi niisugust, millel keelepuhastaja, ära kasuta, sest plastik surub katu veelgi sügavamale. Ka ei saa plastmassi kunagi korralikult puhtaks. Keelt puhasta spetsiaalse roostevaba keelekaabitsaga.

Tass sooja või kuuma vett. Vesi peab lonksamiseks olema toasoojast soojem ja keedetud, mis lisab talle seedetuld agnit. Miks soe? Kaja toob võrdluseks nõudepesu. Soe vesi uhab rasvad-šlakid minema, külm hangutab. Soe lõdvestab ja puhastab seedesüsteemi, külm ahendab. Kui tahad, võid vette poetada viilu ingverit või lõigu leebet laimi, mitte äkilist sidrunit, sest laimi seedimisjärgne maitse rakutasandil on magus, sidrunil hapu. Ka veidi mett, misjuhul ei tohi vesi olla üle 40 kraadi. Teesoe vesi võiks termosega kaasas olla iga päev.

• Massaaž sooja seesamiõliga ja dušš. Seesamiõli soojendab, imeb mürgid välja, toidab nahka ja annab energeetilise kaitse. Hõõru keha soojendatud seesamiõliga sisse, mine sooja dušši alla ja ära end pärast jaheda veega üle uha. Kui lapsel on uinuda raske, masseeri voodiserval sooja seesamiõliga ta jalataldu. Jalataldadel on kogu keha kaart ning massaaž on armastuse avaldus.

Pisikene pranajaama ehk nadi sodhana ehk vahelduva ninasõõrme hingamine. Joogast tuntud vahelduva ninasõõrme hingamine võtab aega vaid kolm-viis minutit, ent kasu toob kuhjaga: maandab, rahustab närvisüsteemi, vähendab stressi ja ärevust, parandab mälu ja keskendumisvõimet, võib aidata leevendada peavalu, tasakaalustab füüsilist keha, mõtteid ja emotsioone. Et ninasõõrmed on ühendatud pea vastaspool asuva ajupoolkeraga, tasakaalustab hingamine läbi vahelduvate sõõrmete ka paremat ja vasemat ajupoolkera ning autonoomset närvisüsteemi. Kui praktiseerida seda korrapäraselt mõni kuu, puhastuvad ka peenkeha energiakanalid naadid. Seda pranajaamat tasub teha nii hommikuti kui õhtuti enne magamaminemist.

Istu mugavalt sirge seljaga. Kõverda parema käe nimetis- ja keskmine sõrm peopessa, tõsta pöial parema ninasõõrme, neljas ja väike sõrm vasaku sõõrme kohale. Vasak käsi puhaku mugavalt süles. Sule silmad ja hinga mõned korrad rahulikult läbi mõlema ninasõõrme, lõpetades väljahingamisega. Siis vajuta pöidlaga kinni parem ninasõõre ja hinga sisse ainult läbi vasaku sõõrme. Sissehingamise lõpus vajuta neljanda ja väikese sõrmega kinni vasak sõõre, tõstes samal ajal pöidla paremalt sõõrmelt, et saaksid välja hingata paremast sõõrmest. Siis, sõrmed samas asendis, hinga sisse läbi parema sõõrme. Sissehingamise lõpus sule pöidlaga parem sõõre, tõsta neljas ja väike sõrm vasakult sõõrmelt ja hinga välja vasakust sõõrmest. Ongi üks ring tehtud. Jätka samamoodi ning lõpeta harjutus sissehingamisega ja jää kinnisilmi natukeseks istuma ja harjutuse mõju tunnetama.

Ehkki lugedes võib tunduda seda pranajaamat keeruline teha, on asi tegelikult lihtne ja omamoodi mediteeriva rütmiga. Ära ehmata, kui sul üks ninasõõre teisest rohkem kinni on. See on normaalne, sest me hingamegi umbes 1,5 tundi rohkem läbi ühe ninasõõrme ja siis lülitume ümber teisele sõõrmele.

Nina vooderdamine. Pista väike sõrm gheesse või sooja seesamiõlisse ja hõõru ninasõõrmetesse. Kui see pisikutele esimene värav õlitatud on, pahalased sealt edasi ei pääse ja saavad välja nuusatud.

Loe tervet artiklit lehelt Makarikamaa.wordpress.com

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid