Jõulud on aastavahetuspüha, mil lõpeb vana ja algab uus päikese aasta ning kodus on käimas esivanemate hinged. Jõulud on uue aasta seeme, mida tuleb erilise hoolega hoida. Kui sel ajal valitseb kodus puhtus, küllus ning rõõmus meel, pakub seda ka uus aasta. Jõuludel järgitavad põlised tavad toovad tervist, jõudu ning head olemist kogu eelolevaks aastaks. Jõuluõled, kuusk ning kõikvõimalikud krässid ja kroonid aitavad luua mõnusat olemist ning hääd väge.

Alates suvisest pööriajast on päevad aina lühenenud ning loodus vaibunud talveunne. Toomapäeval päevade lühenemine peatub. Päikese talvises pesas 21.- 24.12. on päevad ühepikkused. Sellel pimedal, salapärasel ja pühal ajal valmistume koos kõige elavaga suureks muutuseks.

Jõululaupäev ehk vana aasta viimane päev pühitseb päikese ühe aastaringi lõppu ja teise algust. Esimesel jõulupühal 25. jõulukuud toimub kogu loodust ja koos sellega inimkonda puudutav pööre. Põhjapoolkera läheb vastu pikematele päevadele, valgusele, soojusele ning elule. Algab uus aastaring.

Jõulumeelespea

21.12. - toomapäev. Suurpuhastuse ja muude pühadeks vajalike ettevalmistuste päev. Jõulude algus. Hinged saabuvad koju. Kodune suurpuhastus. Puhtaks saab isegi saunakeris. Parim päev aastas ahjulõõride ja korstnate puhastamiseks. Tehakse või varutakse jõuluks söögid-joogid jm vajalik. Valmistatakse ja pannakse üles jõuluohutised: kroonid, krässid, tähed jms, mis loob pühademeeleolu. Õhtul hilja tehakse tuhapoiss ehk -tüdruk ja viiakse naabrite uste taha. Ustele, akendele, arvutikuvaritele ja telekatele tehakse jõuluristid, et hoida kodus head vaimu. Jõulurist ehk kaitserist on söe, pliiatsi, kriidi või muu obiva vahendiga tehtud rist: x või + või yhe joonega tehtud viisnurk. Tuppa tuuakse jõuluõled ja/või -kuusk. Hea lõhna ja meeleolu saamiseks piisab ka metsakuuse okstest.

22. - 24.12. talvine päevapesa ehk jõulud. Päevad on ühepikkused, päike puhkab, aeg on püha. Ollakse perega kodus, puhatakse, süüakse-juuakse, mängitakse ning lauldakse. Kellel on igapäevaselt tubane töö, võiks pühade ajal aga pigem rohkem õues liikuda. Laual on kogu aeg leib, liha ja õlu. Nõud on avatud, et hinged saaksid toidule-joogile ligi. Pimedal ajal põleb toas kogu aeg tuli. Aknad püütakse kinni katta, et valgus välja ei paistaks. Magatakse põrandal ning voodid jäetakse hingedele.

24.12. - jõululaupäev ehk vana-aasta õhtu. Laual on parimad road, mille hulgas tingimata sealiha, leib, õlu ja pähklid. Toit on laual hommikuni. Enne pimedat käiakse saunas. Süüakse 7, 9 või 12 korda, et koguda uueks aastaks jõudu. Üheks söögikorraks piisab ka mõnest suutäiest. Söögikordade ülesmärkimiseks võib teha tabeli. Peale keskkööd pestakse nägu värske veega, et uuel aastal oleks tervist ja head silmanägemist. Koldest viiakse vana tuhk välja ning tehakse üheksast puuliigist tuld. Püütakse öö läbi üleval olla, et olla ka uuel aastal virk ja tubli.

25.12.- uusaasta ehk vastse ajastaja päev, päikeseaasta algus. Mehed ja poisid käivad head uut aastat soovimas. Naised püsivad kodus. Põrandaid ei pühita, et mitte uue aasta õnne välja pühkida. Hea päev uue aasta õnne valamiseks.

Allikas: Maavald.ee

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid