Ma ise pean tsüklipäevikut juba aastaid ning see on mu kehateadlikkust tunduvalt tõstnud. Näiteks kord oli mul juhus, mil mu päevade kestus pikenes neljalt päevalt kümnele ja nii mitu kuud järjest. Minu jaoks oli see ohumärk ning läksin end naistearstile näitama. Asjad polnudki korras, mu emakakaelas oli tekkinud vähieelne seisund. Ilma päevade antud vihjeta oleksin kes teab kui kaua teadmatuses edasi keksinud.

Sinu tsüklit võivad mõjutada väga paljud tegurid, näiteks stress, kehale üle jõu käiv treenimine, liigne kaalust allavõtmine, halb toitumine, haigused jne. Tsüklihäired justkui suunavad ja hoiatavad, et hei, tüdruk, süsteem ei tööta nagu vaja, kusagil pead tegema korrektiive! Kas see pole pigem mitte meile antud kingitus, mida tasuks tundma õppida? Loomulikult saavad tsüklist infot lugeda vaid need, kes ei võta antibeebipille. Viimaste puhul ei toimu kuupuhastus loomulikul teel, vaid kogu protsess on sünteetiliste hormoonide hallata. Mõned hormoonpillid peatavad aga päevad sootuks - kuigi see võib tunduda rõõmusõnumina, pole see seda siiski. Loodus ei ole meile andnud midagi, mida meil vaja ei lähe.

Kuidas oma tsüklit tundma õppida?

Tsükkel kestab enamasti 21 kuni 35 päeva. Tsükkel algab kuupuhastuse esimese päevaga ja lõpeb päev enne järgmist kuupuhastust. Märgi järjepidevalt üles oma kuupuhastuse algus - nii õpid nägema, mis on sinu puhul tavapärane. Ära ehmu, kui tsükkel on vahel paar päeva pikem või lühem, see on normaalne. Märgi üles ka päevade kestus (tavapärane on 4-7 päeva) ja vooluse tugevus (esimestel päevadel on see tugevam). Päevadevahelisel ajal tee märkmeid oma vooluse tugevuse ja konsistentsi kohta, samuti pane kirja emotsioonid. Tsükli tundmaõppimisel võid appi võtta ka mõne selleks loodud äpi, näiteks Period Calendar või Flo Period Tracker.

Tsükli neli aastaaega

Mulle meeldib mõelda naise menstruaaltsüklist kui neljast aastaajast.

Talv: tsükli 1.-6. päev

Selles faasis toimub menstruatsioon. Sinu hormoonide tase on madalaim, mis tähendab, et võid tunda vajadust seltsielust tagasi tõmbuda ja pigem omaette olla - just nii, nagu looduski seda talvel teeb, kogudes kevadeks energiat. Kuna su keha on ametis emaka limaskihi väljalükkamisega, võid tunda end väsinumalt kui tavaliselt.

Selles faasis väldi stressi ja ringisebimist. Pigem pühendu projektidele, mis võimaldavad sul vaiksemat ja kodust tegutsemist. Füüsilistest harjutustest sobivad siia faasi rahulikumat laadi jooga (näiteks venitused, yin-jooga) või jalutamine. See on hea aeg puhkamiseks, oma mõtete üleskirjutamiseks, enesega ajaveetmiseks. Kui sind vaevavad alakõhukrambid ning verevool on nii tugev, et tunned vajadust end nelja seina vahele aheldada, võib sul abi olla hormoone tasakaalustava muskaatsalvei ja rahustava lavendli eeterlikest õlidest. Määri neid baasõliga lahjendatult alakõhule, jalataldade alla ja hüppeliigeste siseküljele.

Toiduainetest toetavad sind selles faasis kõige enam soojendavad ja kergesti seeditavad toidud, näiteks supid, hautised, küpsetatud juurviljad. Hormoonide tootmise toetamiseks pööra tähelepanu tervislikele rasvadele, eriti oomega-3-le (tšiiaseemned, kala, kanepiseemned, pähklid, avokaado, külmpressitud oliiviõli jne) ning proteiinile (kinoa, herned, oad, pähklid, kikerherned, tofu jne).

Kevad: tsükli 7.-13. päev

See faas algab päevast, mil veritsemine on lakanud ning kestab kuni ovulatsioonini (ehk hetkeni, mil munasarjast vabaneb munarakk). Kuna keha valmistab nüüd ette uusi munarakke, hakkab tõusma ka östrogeeni tase.

Nii nagu kevadki on tärkamise, kasvu, uuenemise ja taasärkamise aeg, tunned sinagi end energilisema, enesekindlama ja seltskondlikumana. Selles faasis haarab su aju teadmisi kiiremini, keskendud paremini, oled optimistlik. Planeeri sellesse faasi olulisemaid esinemisi, ettekandeid ja projekte, mis eeldavad suhtlemist, probleemide lahendamist ja meeskonnatööd. Kevadisele energiapuhangule kohaselt vajab su keha sel ajal aktiivsemat liikumist, nii et mine jooksma, aeroobikasse või tantsima!

Selles faasis söö mõnevõrra kergemaid toite, kuid samas ära unusta proteiini. Head valikud on näiteks igasugused värsked salatid, millesse on lisatud hummust, pähkleid, kinoad, tofut.

Suvi: tsükli 14.-18. päev

Sinu kehas on nüüd östrogeeni kaasabil üks munarakk lõplikult küpsenud ning see paisatakse munasarjast välja - toimub ovulatsioon. Välja visatud munarakk ootab 12-24 tunni jooksul seemnerakku ehk spermatosoidi, mis ta viljastaks. Kui seda ei juhtu, siis munarakk hukkub.

Nii nagu suvigi on parim aeg mängimiseks ja lustimiseks, tunneb ka sinu keha end ovulatsioonifaasis enesekindla ja atraktiivsena. Sinu nahk näeb välja parim, meeled on erksad ja tuju hea. See on parim aeg teiste ees esinemiseks, sõpradega lõbutsemiseks, suurte projektide ettevõtmiseks või kohtingutel säramiseks! Füüsilises plaanis anna oma kehale võimalus intensiivsemateks treeninguteks.

Ovulatsiooni faasis sobivad kerged toortoidud, mida muul ajal võib olla veidi raskem seedida. Mõned vihjed: rohelised smuutid, toormahlad, värsked puu- ja köögiviljad jne. Selles faasis on oluline puhastada keha liigsest östrogeenist, mida me enam ei vaja. Selleks proovi lisada igapäevamenüüsse ristõielisi köögivilju (naeris, kapsas, lillkapsas, redis, brokoli) ning paar toorest porgandit. Kui me ei puhasta keha östrogeenist, võib see võimendada päevade-eelset aknet ja halba enesetunnet.

Sügis: tsükli 19.-28. päev

Kevade ja suve energia hakkab tasapisi lahtuma. Östrogeeni tase on langenud ning kogu etendust hakkab juhtima progesteroon. Sellel hormoonil on rahustav mõju, nii et tunned taas vajadust rohkem iseendaga olla ja tempot aeglustada.

See on hea aeg detailidele keskendumiseks, näiteks oma kulude ülevaatamiseks, süvenemist nõudvate projektidega tegelemiseks, garderoobi sorteerimiseks jms. Mida lähemale talvele sõuad, seda enam pühendu iseendale, oma mõtetele, enesehoolitsusele. Selles faasis võib naisi tabada ka nn premenstruaalne sündroom (PMS), mil võid tunda end veidi turses olevat, pea valutab, rinnad suurenevad ja muutuvad hellaks, tuju ulatub seinast seina ning külmiku sisu tahaks kogu täiega nahka pista. Seda põhjustab hormoonide äkiline vahetumine - mõnda naist kiusab see rohkem, teisi vähem. Ka siin võta appi muskaatsalvei eeterlik õli. Määri seda baasõliga lahjendatult esmalt alakõhule ja seejärel lõõgastu vannis (kui vanni pole, aseta kõhule sooja veega niisutatud rätt).

Võid isutada süsivesikuid ja magusat, kuid ära liiale mine. Magusaisu leevendamisel eelista pigem tumedat šokolaadi (70-80%), pähkleid ja pähklivõid. Ole endaga hell ja kostita end toitvate, kuid tervislike roogadega (mõned vihjed: röstitud juurviljad, maguskartul, tšiiaseemned, Kreeka pähklid, ahjukala, kinoa, pruun riis).

Allikas: Agnes Kajander "Tüdruk, sina oled ilus", kirjastus Pilgrim

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid