Armastuse kogemisele on takistuseks pandud lõpmatu hulk tingimusi. Kõige suurem tingimus on vastuarmastuse ootus. Oma lähedastele inimestele paneme selle kummalise kohustuse. Kass näiteks pääseb sellest koormast. Enamasti ongi armastajate vaidluste sisu sama - kas sa armastad või ei armasta mind? Julged on need, kes julgevad selle suure küsimuse ka välja öelda. Enamasti keerutatakse muudel teemadel ja süüdistatakse, ähvardatakse või anutakse läbi lillede. Tegelikult mitte läbi lillede, vaid läbi ohakate ja takjate.

Niisiis, enamasti tahavad inimesed kinnitust selle kohta, et neid armastatakse. Kuid kahjuks on selles soovis juba sisse kodeeritud tellimus saada kogeda veel rohkem hirmu, et mind ei armastata. Universum suhtleb energiate keeles ja trikitada pole võimalik, sest universum kuuleb seda, mida me tegelikult tunneme: ma kardan, et mind ei armastata ja ma vajan kinnitust. Ja inimene saab tundma armastuse puudumist veel tugevamalt, sest seda energiat ta kiirgab ise. Kuna see energia on tema enda looming, siis seda saab ta ka tagasi. Kuni taipab oma loomisviisi muuta.

Inimesed ei julge tihti tunnistada, et nad ikka veel armastavad oma endist partnerit. Meile on õpetatud, et me tohime korraga ainult ühte inimest armastada. Kui ollakse leidnud uue elukaaslase, siis tuleb ilmtingimata eelmise armastamine lõpetada. Sellepärast on lahutused pikad ja keerulised, sest inimesed proovivad leida viisi, kuidas lõpetada selle inimese armastamine, keda enne armastati. Ei saa ju ometi minna lahku, kui lahkuja tunnistab, et ta endiselt armastab! Ka uuele partnerile ei tohi seda tunnistada. Tegelikult on suur kergendus, kui me tunnistaksime, et jah, ma armastan teda endiselt ja jäängi armastama. Meil on ühine minevik ja lapsed, aga ma tunnen ja tahan oma elu elada praegusel hetkel teise inimesega koos. See võtaks ära palju pingeid. Aga me ei saa seda teha, sest me kardame, et kui me tunnistame, et endiselt armastame, siis tuleb automaatselt kaasa suur pakett muid kohustusi ja keeldusid. Oleme õppinud, et armastades annad oma otsustamisõiguse selle kätte, keda armastad, annad ära otsustamisõiguse oma elu üle. Seega on lihtsam öelda, et ma enam ei armasta ning otsida põhjuseid, miks teine inimene ei sobi. Mida ilmselgemaid põhjuseid leitakse, seda kergem on lahku minna. Nii on lihtsam teistele põhjendada lahkuminekut ja ei pea selgitama, miks sa nii hull oled ja hea mehe või naise ära põlgad.

Aga armastus ei kohusta millekski. Ülestunnistus "jah, ma armastan sind, aga minu tee läheb teises suunas" võtab endisel partneril ära peaaegu kõik võimalused võitluseks ja manipuleerimiseks. Meil on raske vabalt otsustada, sest enamasti meile õpetatakse, et häid mehi ja naisi on väga vähe, sa pead temast kinni hoidma, kes sul on. "Pealegi, kes sind ikka enam tahab! Ja kui tahabki, hakkab kõik otsast peale ja võibolla saad hullema kui praegune. Sa pead oma suhte nimel vaeva nägema! Ära ole nii isekas!" Kuid kui otsiksime õigustuse asemel uuesti üles armastustunde selle inimese vastu, lahkutaks sõpradena ja tänutundes. Alles siis saab õppetund õpitud ja sama mustrit pole vaja korrata.

Kui minnakse lahku vihasena, siis tuleb see tunne tavaliselt tulevikus ennast meelde tuletama ja hiljem vaadatakse ikkagi samale mustrile otsa. Ka siis saab leida rahu ja lepitust, aga me võiksime juba kohe lepitust leida ja rahus lahku minna. Niisiis, loomulikult tohime me tarkadest ilusatest inimestest, keda me armastame, lahku minna, kui meie sisetunne ütleb, et nii on õige teha. Tean, et see kõlab pealiskaudselt, aga see oleks aus ja hoiaks kõikide aega ja närvikulu kokku. Hiljem pole vaja terapeudi juures vanu haavu ravida.

Kui otsime armastustunde kadumist enda seest, siis paneme vastutuse selle müstilise armastuse kaela, mis teadmata põhjusel ilmub ja lahkub. Nii oleme ise ju süüst puhas. Näed, armastus kadus, mina ei tea midagi, mina ei saa sinna midagi parata. Kuid öeldes, et jah, ma armastan, aga ma tunnen, et õige on elada oma elu teisiti, siis võtame täie vastutuse oma tegude ja otsuste eest.

Niisiis, inimesed murravad pead ja vaevavad südant igivana küsimusega: kas ta armastab mind? Õige vastus oleks alati, et armastab jah, sest armastus on igavene. Selles võite kindlad olla. Te armastasite teineteist ja üksteist juba enne siia ilma tulekut ja armastate ka tulevikus igavesti. Kõiki maailma inimesi võib armastada, kedagi pole vaja ilma jätta. Kes on see inimene, kellega ma tahan olla koos, luua pere ja jagada oma voodit? Kas ma olen õnnelik? Need ja lugematu arv muid küsimusi tuleb vastata, et iseendale lähemale saada.

Armastus ei ole midagi, mida me saame teiselt inimeselt ja siis hakkame ennast hästi tundma. Me ise kas tunneme armastust teise inimesega seoses või ei tunne. Armastust ei saa anda ega võtta. Armastus on meie endi võime tunda ja olla teadvel.

Allikas: Tiina Tiitus "Õnnelik suhe", kirjastus Pilgrim

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid