Seksuaalne intiimsus on paljude ÜTIde jaoks ühenduse oluline osa. Kuid erineb nendest, kes pole tundlikud. Siin on toodud mõned peamised omapärad, mida teadvustada olles ÜTI või suhtes ÜTIga.

10 viisi, kuidas seks ÜTI jaoks erineb

1. ÜTId eelistavad intiimsuses armastust ja pühendumist

ÜTId, eriti tundlikud naised, eelistavad sageli enne füüsiliseks muutumist, pühendunud suhet. Paljudel juhtudel ootavad nad, kuni nad oma partnerit tõesti armastavad.
Tundlikul inimesel võib olla keeruline hüpata seksuaalsesse suhtesse, millel puudub tugev emotsionaalne side. Vastavalt dr Elaine Aroni ("Ülitundlik inimene ja armastus" autor) uuringu tulemustele, väitsid naised, et nad ei naudi seksi kellegagi, keda nad ei armasta.

Loomulikult on kõik erinevad ja see ei tähenda, et ülitundlikel poleks juhusuhteid. Kuid see, mida seni on uuritud, on näidanud, et ÜTId vajavad oma partneriga emotsionaalset sidet, et tõeliselt lõõgastuda ja end kogemuses hoitult tunda.

2. Võime vältida seksi üle erutuse tõttu

ÜTI, küll naudib seksi, kuid peab olema selle algatamiseks või sellega nõustumiseks õiges seisundis.

Ülitundlikud inimesed on tavalise päeva jooksul sageli erinevatel viisidel üle stimuleeritud. Kui oleme hakkama saanud tööstressiga, puutunud kokku liiklusega, planeerinud õhtusöögi ja toime tulnud igapäevaste stiimulitega, võib seksuaalse tegevuse alustamine tunduda liiga palju.

Kui vajate ÜTIt, kellel on olnud eriti stressirohke või kiire päev, ei pruugi armatsemine talle eriti ahvatlev tunduda. ÜTId võivad seksi asemel eelistada kaisus olemist ja hea filmi vaatamist (seal juures enese maandatusse lubamist). Sest esimene võib eriti emotsioonide rohkel päeval tunduda lisakiirendusena.

Ja päev ei pruugi tavalistest standarditest lähtuvalt tunduda "väga hõivatud." ÜTIdel võib olla ülimalt aktiivne meel ja me võime tunda end kurnatuna juba lihtsalt sotsiaalses suhtluses või liigse müra läheduses. Paljud ÜTId peavad seksi imeliseks ja isegi maagiliseks - vajame lihtsalt aega ja ruumi, et sellele häälestuda.

3. Kui ÜTI on aga häälestunud, on peened näpunäited oodatud

Uuringud näitavad, et ÜTIdel on kõrgem positiivse reaktsiooni võime kui mitte ÜTIdel. Me kogeme positiivseid emotsioone intensiivselt, sealhulgas erutusega seotud tundeid ja emotsioone.

Kui puudutus on liiga puine või partner on liiga jõuline, võivad ÜTId end pigem välja lülitada. Liialt järsk lähenemine võib olla frustreeriv. Kuni mõlemad osapooled õpivad, et rohkem pole alati parem. (Suhtlemine on võti).

Kerged soovitused (mitte tugevad selgesõnalised vihjed) lülitavad ÜTI sisse - näiteks õrnad puudutused, komplimendid või naeratus. Kui partner seda teab, võib see muuta seksi ja selleni viivad hetked imeliseks nii tundliku kui vähem tundliku partneri jaoks.

4. Naudingu ja valu vahel on peen joon

ÜTId kogevad kõike intensiivsemalt kui mitte ÜTId. Kui miski ei tundu päris õige võib see põhjustada valu või ebamugavust. Tundlikud inimesed võivad vajada rohkem suhtlust, et märgata äkiliste või tugevate tunnete tekkimist. See on veel üks põhjus, miks ÜTId võivad eelistada seksi kellegagi, keda nad armastavad - sest armastus tuleb (loodetavasti) usaldusega ja on piisavalt mugav, et end avatult jagada.

ÜTId võivad muret tunda ka valu väljendamise pärast. Võib-olla arvavad nad, et nad ei tohiks olla üle stimuleeritud või võivad arvata, et nende partner naudib kogemust ega taha seda katkestada. Kuid see on ka põhjus, miks ÜTId vajavad partnerit, kes neid kuulab ja soovib olla tundlik nende ainulaadsete vajaduste osas.

5. Üleminekud on olulised

Hiljutine uuring näitas, et ÜTIde aju tunneb pärast emotsionaalselt stimuleerivat kogemust sügavuti, ka puhke olekus. Meil kulub aega, et naasta tavaellu pärast midagi, mis on meid sügavalt puudutanud.

Samamoodi võime pärast seksi vajada aega, et väärtustada seda hetke enne päeva (öösse) naasmist. Mõne jaoks võib see tähendada kaisutamist või partneriga pehmelt rääkimist või lihtsalt vaikselt koos olemist.

See on ka vastupidi. ÜTId hüppavad harva ilma ettevalmistuseta millessegi stimuleerivasse. Seks võib tunduda mägironimisena, kui pole erutust - on vaja meeleolu luua. Selleks võib sobida oma partnerga rääkimine. Mõne jaoks võib see tähendada sekis planeerimist kindlale ajale, sinna kus teil pole enne ja pärast liiga palju toimumas. Ehkki see ei tundu nii seksikas, võib ootamine tegelikult mõlemale poolele põnev olla! (Lisaks võib see vähendada meie ÜTIde üle stimulatsiooni.)

6. ÜTId on oma partneri seksuaalsete vajaduste suhtes tundlikud

Uuringud näitavad, et ÜTId on sageli väga empaatilised, kuna nad tajuvad hästi teiste emotsioone ja see laieneb ka magamistuppa. Tundlik inimene soovib, et tema partneril oleks hea ja ta võib isegi teise õnnelikuks tegemise soovist oma vajaduste jagamist vältida.

ÜTId märkavad peensusi, näiteks ka kehakeelt, isegi voodis ja teavad sageli, kas partner tunneb end ebamugavalt või ei taju olukorda. Nad võivad korjata üles vihjeid enne, kui partner ise on kindel, mida vajab. See võib muuta tundliku inimese väga tähelepanelikuks ja hoolivaks armastajaks. Samal ajal võivad tundlikud hinged vajada rohkem oma vajaduste väljendamist, eriti suhte alguses, kui nende partner on vähe intuitiivne.

"ÜTIde jaoks muutub suhtlus koos nauditava seksiga suureks osaks emotsionaalsest seotusest ja intiimsusest," väidab ÜTI klientidega töötanud litsentseeritud abielu- ja pereterapeut Dr. Aprile Andelle. "Nii et plussiks on seksikas vestlus partneriga ning avatud ja aus olemine selles, mida teete või naudite."

7. Mitmekesisus pole alati vajalik

Dr. Aroni sõnul leiavad ÜTId, et seks on salapärasem ja võimsam kui mitte ÜTId. Samas eelistavad nad seksuaalsuse osas rutiini. Nad on juba piisavalt lummatud seksuaalsest ühendusest endast ega pruugi tunda vajadust asju keeruliseks muuta.

Samuti eelistavad tundlikud hinged seda sageli aeglaselt võtta ja naudinguna üles ehitada. Kuigi meedia võib kujutada suurepärast seksi intensiivsena koos suurte orgasmidega, võivad ÜTId saada suurema rahulduse peentest liigutustest ja aeglastest ning ühtlastest sammudest. Liiga kiire ja liiga palju võib isegi haiget teha ja anda hoopis vastupidise tulemuse.

8. Häirimine võib teelt kõrvale juhtida

Helid, märgid või isegi mõtted, mis segavad olukorda, võivad ÜTId seksist eemale juhtida.
Kui nad on mures sotsiaalse suhtluse pärast päeva alguses, kuulevad nad naabrit õues muru niitmas, linad on liiga karedad, valgust on liiga palju (või pole piisavailt) jne., võib see nautimist raskendada.

"ÜTIna on 100% normaalne seksi puhul initsiatiiv haarata ja luua stiimuleid hellitav keskkond. Sh. valgustus, muusika, esteetika jms.," väidab dr. Andelle.

ÜTIde partnerid võivad seda fakti kasutada meeleolu loomiseks! Küsige ÜTIlt, mis neile meeldib (ja mis ei meeldi) ja nautige ideaalsete tingimuste ettevalmistamist. Lõppude lõpuks on keskkond ÜTIde jaoks nii oluline ja võib tõesti nende meeleolu ja mugavust mõjutada.

9. Üle stimulatsioon? Ei, aitäh. Parim on aeglane ja sujuv

Mis tahes soost tundlikud inimesed, sealhulgas ÜTI mehed, võivad kergesti üle stimuleeritud saada. Seetõttu võivad ülitundlikud inimesed end aeglustada, kui nad kipuvad sekis ajal liialt erutuma, ega suuda enam hetke nautida.

"ÜTId keskenduvad tõenäoliselt rohkem erutusele 'aeglustunud seksiga,' mitte kiirustamisega. Nii kus iga osapool võtab aega, et puudutada ja tunnetada." Ütleb Dr. Andelle. Niisiis aeglane ja ühtlane on sageli koht, kust alustada.

10. Seksi järgne emotsionaalne pohmell... Isegi hea kogemus võib ÜTI jaoks tunduda palju

Uuringud on näidanud, et nii mehed kui naised kogevad pärast seksi nn. seksijärgset düsfooriat või nutavad peale vahekorda. ÜTId kipuvad üldiselt kergemini nutma, nii et kui neil on pärast armatsemist intensiivsed emotsioonid, on see kogemus täiseti normaalne. Neil võib olla tugev emotsionaalne reaktsioon, sest nad on õnnelikud, rahul või lihtsalt kogu toimunust üle stimuleeritud. (see on veel üks põhjus, miks me, tundlikud tüübid, vajame aega, et kogemus lahustada enne, kui igapäeva toimetuste juurde naaseme.)

ÜTI empaatiline olemus võib neist teha suurepärased seksuaalpartnerid. Seks võib endiselt tunduda tabu teemana, kuid sellest on oluline rääkida, eriti ÜTIdega, sest meie kogemused võivad tavapärastest normidest erineda. Rõõm, eelistused ja soovid võivad kõigile olla vahel keerulised. Ja tundliku inimese jaoks võib siin olla veelgi rohkem kihte.

Kõik ÜTId saavad (väärivad!) seksi nautimist nagu kõik teisedki. Meie empaatiline olemus võib teha meist suurepärased armastajad. Sageli vajame lihtsalt partnerit, kes mõistab meie vajadusi, muresid ja kommunikeerumise soovi ühenduse loomiseks.

Autor: Lauren Valkko

Vaba tõlkena eesti keelde pannud Marilii Toots.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid