Sellest ja veel paljust muust jutustab oma äsja ilmunud raamatus filmioperaator Alar Kivilo - filmimaailmas kõige kaugemale ja kõrgemale jõudnud eestlane, kes on sellele vaatamata jäänud paljude jaoks siiani varju.

Nüüd astub 68-aastane filmioperaator ise esmakordselt suure ekraani keskele valgussõõri - "Operaator. Meie mees Hollywoodis" on tema enda kirja pandud jutustus oma elust ja tööst alates sünnist Montreali väliseesti peres kuni Hollywoodis kanda kinnitamiseni, lisaks filosoofilised sissevaated filmimaagia saladustesse ning ligemale tuhat fotot, millest enamik jõuab avalikkuse ette esimest korda.

Pimedate Ööde filmifestivalil esitletava raamatu idee sündis aasta eest, kui Alar Kivilo sai PÖFFi elutööpreemia.

"Minu raamat ei ole elulugu ega filmi käsiraamat. See on pigem üks "elukaadrite album", kus on pilte, õppetunde, mõtteid, mälestusi, mis on kogutud selle pika tee jooksul, kui minust sai Hollywoodi operaator," ütleb Kivilo ise.

Kirjastuse Pilgrim välja antud teose toimetaja on Neeme Raud ja kujundaja Indrek Sirkel.

1997. aastast peamiselt Hollywoodis tegutseva Kivilo üles võetud filmidest on üks tuntumaid John Lee Hancocki spordidraama "Pime nurk", mille eest võitis Sandra Bullock parima naispeaosatäitja Oscari. Ta on selliste filmide operaator nagu "Harti sõda" (rež Gregory Hoblit), "Lihtne plaan" (rež Sam Raimi), "Saatuslik side» (rež Gregory Hoblit), "Maja järve ääres" (rež Alejandro Agresti), "Esimene aasta" (rež Harold Ramis), "Halb õpetaja" (rež Jake Kasdan), "Igavesti sinu" (rež Scott Hicks) ja "Elu valikud" (rež Ross Katz).

Kivilo kaamera ees on mänginud paljud Hollywoodi tippnäitlejad, nagu Keanu Reeves, Kevin Bacon, Bruce Willis, Cameron Diaz, Colin Farrell, Bridget Fonda, Billy Bob Thornton, Christopher Plummer, John Cusack ja Donald Sutherland.

Ta on võitnud Ameerika filmioperaatorite ühingu auhinna filmi "Saates Chance´i" eest, samuti kandideerinud sellele auhinnale filmi "Gotti" ja telesarja "Sissetungijad" eest. Kivilo kuulub Ameerika filmiakadeemiasse ja on kolme operaatorite kutseliidu - USA, Kanada ja Eesti - liige.

Raamatu esitlus toimub reedel, 26. novembril kell 18 Solarise keskuse Apollo raamatupoes. Esitlusele järgneb kell 19.30 Kivilo viimase filmi "Murtud südamete galerii" (rež Natalie Krinsky) linastus Apollo kino 3. saalis. 27. novembril kell 18 linastub "Murtud südamete galerii" ka Tartus Lõunakeskuse Apollo kino 2. saalis.

Raamatut esitleb ja filme juhatab sisse Alar Kivilo isiklikult.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid