Vaimse tervise spetsialistid näevad koroonakriisis süvenenud üksilduses ohtu tervisele, mistõttu on alanud vaimse tervise kuu pühendatud tänavu üksildusega hakkamasaamisele.

COVID-19 tingitud kriisis puutusid paljud just üksildusega eriti teravalt kokku, kuna mitmed tähenduslikud kontaktid liikusid virtuaalsetesse kanalitesse või katkesid sootuks.

Noorte hulgas suurenes suitsiidikäitumine

"Erilist muret tekitab laste ja noorte vaimne tervis, kelle seas suurenes kriisi perioodil suitsiidikäitumine," rääkis Sisask. "Praegu kurdavad pea pooled noored masendunud meeleolu ning umbes iga kümnes noor on depressioonis. Kui laste puhul avaldusid kriisi mõjud vahetumalt, siis täiskasvanud inimeste reaktsioonid kriisile võivad ilmneda väikese viivisega," selgitas Sisask, kelle sõnul tuleb just seetõttu ennetuse ja teavitustööga pidevalt tegeleda.

Ka sõltumata kriisist on üksildusest saamas järjest individualiseeruva ühiskonna varjupool, millega toimetulekuks on vaja juba varakult oskusi omandama hakata. "Pidev kiire tempo ja võimetus leida aega pere, sõprade ja teiste lähedaste jaoks tõukab inimesi järjest suuremasse üksildusse. Ometi on head suhted meile oluliste inimestega meie vaimse tervise üheks alustalaks," rääkis vaimse tervise kuu ja messi eestvedaja VATEK-i juht Ott Oja. "Samas võib vaikus ja omaetteolemine olla ka täiesti nauditav, kui on olemas kindlustunne, et tähenduslikud ja hoolivad kontaktid on käeulatuses. Üksildus, kust ei ole võimalik isegi soovi korral väljuda, on seevastu üks raskemini talutavamaid tundeid, mida peetakse üheks suurimaks riskiks vaimsele tervisele," lisas Oja.

Oluline on säilitada lootus ja otsida õigeaegselt abi

Just seetõttu on seekordne vaimse tervise kuu pühendatud üksildusele, et aidata inimestel luua elus paremaid suhteid, olla toeks üksildasele või enda üksildusega paremini toime tulla. "Ka ootamatult või pikema perioodi jooksul tekkinud üksildust saab leevendada, oluline on säilitada lootus ja otsida õigeaegselt abi," rääkis Oja.

Erinevad tasuta töötoad toimuvad terve vaimse tervise kuu ehk oktoobrikuu jooksul kõigis maakondades, kuhu saab registreerida VATEK-i kodule kaudu. Töötubades lähenetakse üksildustundele näiteks läbi muusika- ja kunstiteraapia ning teadvelolekuharjutuste, samuti õpitakse paremini toime tulema suhetes. Töötoad toimuvad reaalsete kohtumistena.

Vaimse tervise töötubade läbiviimist toetab sotsiaalministeerium. Kõik vaimse tervise kuu sündmused on tasuta.

Allikas: Pealinn.ee

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid