MINA-MUDEL

MINA-mudel on kogum ideid ja vahendeid endaga sideme loomiseks, enda toetamiseks ja väljendamiseks. See on mõeldud sinusugustele inimestele, kes tahavad elult rohkemat kui lihtsalt läbi kulgemist. Paljud inimesed tunnistavad, et on iseenda suurimad vaenlased. MINA-mudel aitab sul saada enda parimaks sõbraks.

Inimesed, kes tulevad arengutreeningule, tahavad paremini endaga läbi saada ning võtta enamat oma elust ja tööst. Ettevõtted kasutavad coachingut juhtivtöötajate motiveerimiseks ja inspireerimiseks, et nad saavutaksid paremaid tulemusi ja paneksid kokku tugevamad meeskonnad. Arengutreeningu abil püsiva edu saavutamiseks on vaja, et hindaksid ja toetaksid end inimesena rohkem, mitte ei näeks end tarbeesemena. Pead enda eest hoolitsema ning leidma endaga sideme, et saavutaksid suurema võimekuse ja rahulolu abil oma sihid.

Vähesed inimesed saavad töötada arengutreeneriga ja sugugi mitte kõikidel arengutreeneritel pole vajalikku oskustepagasit, et neid mainitud eesmärkide saavutamisel toetada. Sadade coachide ja klientidega kokku puutudes kuulen pidevalt, kui hea on tunda end aktsepteerituna, rääkida asjadest vabalt ja ilustamata, täpselt nii nagu nad on, ja tunda veel julgustust ning toetust oma potentsiaali nägemisel ja enama poole püüdlemisel. Niimoodi hakkamegi siin raamatus koos töötama.

Täpselt nagu erinevatel lilledel ja puudel koduaias on oma lehestik, õied, lõhn ja viljad, on ka sinul sinu oma isiksus, tuumikolemus ja panus, mida maailmale anda. Taimed kasvavad ja õitsevad, kui nende eest hoolitseda ja neid toita. Samamoodi on ka sinul vaja õigeid tingimusi, et tõeliselt särada ja areneda. MINA-mudel annab juhised, kuidas saavutada tingimused, milles saad kasvada ja olla oma parim sina. See on üldpilt sellest, mida sinu "mina" vajab, et olla terve, õnnelik, toimekas ja rahul.

MINA-mudeli (SELF model) neli aspekti:

Sustaining - Enese hoidmine

Empowering - Enese võimestamine

Listening - Enda kuulamine

Friendship - Enda sõber olemine

Hoidmine tähendab endale toitva ja turvalise keskkonna loomist ning oma vajaduste rahuldamiseks mille iganes tegemist. Rahuldamata vajadused kipuvad sind juhtima, tusaseks tegema ja jõudu neelama. Mõistlikul viisil vajaduste rahuldamine annab sulle energiat ja aluse teistega heaks läbisaamiseks.

Võimestamine tähendab endasse uskumist, enese julgustamist ja toetamist, et sul oleks parim võimalus saavutada kõik, mis sulle oluline on. Sellega kaasneb vastutuse võtmine enda ja oma elu eest ning kasvu ja arengut toetava positiivse vaimse ja emotsionaalse olustiku loomine. See tähendab ka seda, et annad endale tegutsemiseks piisavalt aega ja tagad endale muud ressursid.

Kuulamisel pead võtma aega, et teadvustada endale, mis on sinu jaoks erinevatel tasanditel oluline. See tähendab, et püüad aru saada, mis on sinu väärtused, millest sa päriselt hoolid ja mida elult tahad. Paljud meist elavad nii kiiret elu, et on kaotanud enesetaju ja ei näe enam suurt pilti. Hoogu maha võttes ja endaga taas ühendudes pääsed ligi laiemale perspektiivile ja tarkusele. Sõprus tähendab endale tingimusteta toetuse kinkimist, et oleksid alati enda jaoks olemas olenemata sellest, kuidas sul läheb või mis su elus toimub. Sõprus on üldpilt, mis annab sisendi ülejäänud kolmele aspektile samal ajal neist sõltuvalt arenedes. Kui peaksid valima ühe asja, mida sellest raamatust kaasa võtta, siis võta eesmärgiks saada iseendaga väga heaks sõbraks.

Tõeliselt endaks olemises on peidus ilmatu jõud. MINA-mudeli neli osa aitavad sul erinevatel viisidel sellele jõule ligi pääseda ja seda väljendada.

Kaevume igasse neist neljast aspektist eraldi peatükkides. Pärast nendega lähemalt tutvumist saad neid koos kasutada, sest need on põimunud ja vastastikku üksteist toetavad. Oma vajaduste eest hoolitsedes ja ennast hoides tunned end võimestatuna ning tekib rohkem ruumi enda kuulamiseks. Ennast sõbrana ja hinnanguid andmata kuulates lood turvalise olustiku, milles teadvustada oma vajadusi ning samme nende täitmiseks. Riskide võtmine muutub samuti turvalisemaks, hakkad laiendama oma mugavustsooni ning võtma maksimumi võimalustest - kõik see on tohutult ennastvõimestav. End võimestatuna tundes õpid võtma vastutust oma kogemuste eest ning suudad ellu viia mitmeid ennast toetavaid muutusi.

Seega, nihked ühes aspektis toovad kaasa nihked ka teistes ning teekond enese täielikuks tunnustamiseks ja väljendamiseks kujuneb sinule omaseks. Võid neidsamu põhimõtteid kasutada ka teiste inimeste toetamiseks ja austamiseks, olenemata kas nad on kliendid, sõbrad, perekond või muud sind tööalaselt mõjutavad inimesed.

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Duncan Coppocki raamatust "Avasta oma mina jõud".


Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid