Mõned patsiendid võivad spetsiifiliste vallandajate - näiteks ilma - mõju üle hinnata, või mitte ära tunda nõrku vallandajaid, mis võivad vastuvõtlikkust suurendada. Ehkki paljud inimesed tajuvad oma tegelikke vallandajaid valesti, suudavad patsiendid hoo päeval üsna hästi migreeni prognoosida. Mõned uurijad on leidnud, et uuringus osalejatest, kes olid "peaaegu kindlad", et migreen tekib, tekkis 93 protsendil ka tegelikult peavalu.

Notseebo (ehk negatiivsed uskumused)

Notseebo on peavalu korral nii kliinilistes uuringutes kui ka praktikas suur probleem. Kui viidatakse, et spetsiifiline vallandaja põhjustab migreenihooge, siis võib see tekitada negatiivseid ootusmehhanisme ja põhjustada sümptomite süvenemist.

Ere valgus

Mitmeid inimesi mõjutab negatiivselt ere valgus, näiteks päevavalguslamp ja vilkuv tuli, päikesekiirgus ja vilkuv valgus.

Arvutiekraanid ja nutitelefonid

Pikaajaline arvuti või nutitelefonide kasutamine võib olla migreenikute jaoks murettekitav nii silmade koormamise kui ka kaela ja õlgade lihaspingete tõttu.

Vedelikudefitsiit

Isegi kerge vedelikudefitsiit võib põhjustada migreeni, seetõttu on oluline tagada, et juuakse vähemalt kaheksa klaasi vett päevas.

Toidukordade vahelejätmine

Toidukordade vahelejätmine või paastumine põhjustab veresuhkru taseme langust, mis võib omakorda põhjustada migreeni. Samuti võib magusate suupistete sagedane söömine õigete söögikordade asemel migreene vallandada.

Magamine

Une ja migreeni vahel on tugev seos. Kui enamiku jaoks on ilmselt täiesti selge, et liiga vähene magamine võib kaasa tuua migreeni, siis võib ka liigne magamine soodustada migreenide teket. Unerežiimi muutumine ja jet-lag (ajavööndite vaheldumisest tingitud stress) võivad samuti migreeni esile kutsuda. Migreeni all kannatajad kaebavad sageli, et neil on hoolimta väsimusest raskusi uinumisega ning raske on ärgata ja ka pärast ärkamist ollakse väsinud.

Ebatavalised lõhnad

Kõige levinumad lõhnad, mis arvatakse migreeni tekitavat, on parfüümilõhnad, samuti sigaretisuits, õhuvärskendajad ja värvide lahustid.

Vallandajate läve ületamine

Enamasti ei pruugi üks vallandaja migreeniatakki esile kutsuda, kui aga mingil põhjusel esineb neid korraga rohkem, võivad need migreeni esile kutsuda ehk et üheskoos ületavad need niinimetatud migreeni vallandamise läve.

Hormonaalsed kõikumised

Östrogeeni kõikumised normaalse menstruaaltsükli ajal on sageli tugevalt seotud naiste migreenihoogudega. Naised, kellel esinevad nn menstruaalmigreenid, teavad, et migreenid võivad alata juba enne menstruatsiooni ja kesta terve menstruatsiooniaja. Enamasti on selle põhjuseks asjaolu, et nende naiste aju tajub östrogeeni taseme langust võimsamini. Paljud naised teatavad ka, et nende migreenid said alguse esimesest menstruatsioonist. Neid naisi võib migreenist päästa vaid rasedus, menopaus või spetsiifiline ravi östrogeenidega. Sünnitamisjärgselt võivad uued migreeniatakid tekkida aga taas. Samalaadselt võib madal testosteroonitase meestel soodustada migreenide teket.

Katkend on pärit kirjastuselt Pilgrim 10. märtsil ilmuvast dr Toomas Toomsoo raamatust "Migreenist vabaks õige toiduga".

Kuula lisaks ka ALKEEMI APODCASTI dr Toomas Toomsooga:

1x
00:00
Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid