2020. aastal osales Maailmakoristuspäeval 11 miljonit inimest 166st riigist. Maailmakoristuspäeva eestvedaja Indoneesias jagas eile ülevaadet sellest, kuidas neil hoolimata pandeemiast tingitud liikumispiirangutele õnnestus osalema tuua üle nelja miljoni inimese. Etioopia koristas ÜRO Elukeskkonna Programmi eestvedamisel riiki 800 000 vabatahtlikku. Iraani tiimil õnnestus valitsuse ning avalikkuse tähelepanu võita Teherani peatänava koristusaktsiooniga, kus koguti kokku üle miljoni sigaretikoni.

Konverentsil astub üles enam kui 80 rahvusvahelist eksperti ja arvamusliidrit. Nende seas Sinise Majanduse kontseptsiooni looja Gunter Pauli, ÜRO Elukeskkonna Programmi projektijuhi Andre Dzikuse, San Diego Ülikooli emeriitprofessor Dr. Thomas Novotny ja Zero Waste Alliansi direktori Richard Anthony. Konverents katab erinevaid keskkonnateemasid alates säästlikust eluviisist kuni süsteemsete muutusteni ja ringmajanduseni välja. Konverentsil pööratakse erilist tähelepanu sigaretikonireostusele ja digitaalsele prügile.

"Konverents toimub olulisel ajal. Planeedi ökosüsteem on lagunemas ja muutused pole kunagi varem olnud nii kriitilise tähtsusega. Käimasolev kriis annab inimkonnale väärtusliku võimaluse teha kannapööre, et koostöös prügivaba maailma poole liikuda," ütles rahvusvahelist maailmakoristuspäeva eestvedava mittetulundusühenduse Let's Do It World'i tegevjuht Anneli Ohvril.

"Konverentsi olulisim eesmärk on kokku tuua kõik osapooled, et tegutseda ühise suure idee - prügivaba maailma heaks. Me kõik oleme osa lahendusest ning seetõttu on meil hea meel tervitada konverentsil nimekaid keskkonnaeksperte ja arvamusliidreid ning arutada üheskoos võimalikke lahendusi keskkonnakriisile," ütles Heidi Solba, Let's Do It World'i president ning võrgustiku juht.

Konverentsile on oodatud kõik huvilised. Osavõtt on tasuta. Programm, esinejad ning registreerimine asub konverentsi kodulehel. Otseülekandeid valitud sessioonidest saab näha Maailmakoristuse Youtube'is ja Facebook'i lehel.

Eestlaste poolt algatatud Maailmakoristus kaasab juba 2012. aastast miljoneid inimesi. 2018. aastal võttis maailmakoristusest osa 17,6 miljonit inimest 157-st riigist, 2019. aastal juba 21,2 miljonit inimest 180-st riigist ning 2020. aastal 11 miljonit inimest 166st riigist.

Tegemist on maailma suurima kodanikualgatusega, mis on sündinud Eestis. Maailmakoristust korraldab mittetulundusühing Let's Do It World, mille liikmesorganisatsioonid asuvad 150-s riigis ning mille peakorter asub Eestis. Kogu liikumist juhivad Eesti inimesed.

Järgmine Maailmakoristuspäev toimub 18. Septembril. 20. märtsil korraldab Let's Do It World ka ülemaailmset digikoristuspäeva ning osaleb sügisel Dubai EXPOl Eesti paviljonis.

Let's Do It World koostööpartneriteks on ÜRO Keskkonnaprogramm, ÜRO Arenguprogramm, ÜRO Elukeskkonna programm, ÜRO Hariduse, Teaduse ja Kultuuri Organisatsioon UNESCO, Aafrika Olümpiakomitee, AIESEC, Earth Day võrgustik, Friday's For Future, Good Deeds Day, JCI ja paljud teised. Maailmakoristuspäev on ka üks osa EXPO Eesti paviljoni programmist.

Eestist toetavad ülemaailmset liikumist Eesti Vabariigi valitsus, Tallinna linn, Europark, Pipedrive, Dagcoin, Levercode, Meedius, Hydroscand, Mapri Ehitus, DHL, Tahe Outdoors, Ösel Birch ja paljud teised.