See, et praegu peetakse uut aastat 1. jaanuaril on lihtsalt ebaõnnestunud kalendrireformi tagajärg. Loodusrütmide järgi on päev hakanud just tänasest taas pikemaks muutuma, tuues valgust, lootust ja uut ärkamist. Seega on just 25. detsember uue aastaringi alguseks.

Lisaks päikesepühale on see kindlasti ka esivanemate püha, mis eristab teda oluliselt suvisest pööripäevast - rõõmsast ja väljapoole suunatud energilisest pühast. Talvisel pööripäeval on Linnutee nõnda pöördunud, et hingedeajast alates on esivanematele tee valla.

Uue aasta päeval, 25.12. käivad traditsiooniliselt mehed ja poisid külas head uut aastat soovimas. 26.12. alates on kohane külas käia nii meestel kui naistel. 25nda detsembri varahommikul on kombeks peremehel minna ja kaevu soola või hõbevalget kraapida ja seejärel sealt vett võtta. Anuma põhja pandi enamasti nuga ja mõni hõbeese. Sinna vette saab siis oma uueaasta soovid sisse lausuda ja selle veega nägu pesta. Ei siis õnn ja tervis uuel aastal tulemata jää! Siis valati ka õnne ja ennustati.

Kauta praegust aega, et teha kokkuvõtteid olnust ja panna paika uusi plaane. Pane oma unistused kirja! Pane kirja ka kõik see, millest soovid oma elus vabaneda. Põleta see paberitükk kaminas või ahjus, et tule jõud saaks sul aidata vabaneda soovimatust.

Head uut päikeseaasta algust!

Allikad: Maavald.ee, Krautman.ee ja Tarkustekool.ee