Õnne saladus

Meelerahu tundmine ja endaks olemine on üks ja seesama. Ego ütleb, et võib-olla kunagi tulevikus leian ma meelerahu - kui peaks juhtuma üks või teine asi, ma omandan midagi või saan kellekski. Ta võib ka öelda, et millegi minevikus juhtunu tõttu ei saa ma kunagi meelerahu. Kuula inimeste lugusid. Neile kõigile võiks pealkirjaks panna: "Miks ei saa ma praegu meelerahu tunda." Ego ei tea, et sinu ainus võimalus meelerahuks on olevikuhetk. Või ehk teabki ja kardab, et saad sellest aru. On ju meelerahu ego lõpp.

Kuidas leida meelerahu praegu? Olevikuhetkega rahu sõlmides. Olevikuhetk on väljak, millel käib elumäng. See ei saa toimuda kuskil mujal. Vaata, mis juhtuma hakkab, kui oled olevikuga rahu sõlminud. Mida võid teha, millise tegevuse valida (õigemini, mida teeb elu sinu kaudu). Elamise kunsti saladus, igasuguse edu ja õnne saladus, väljendub kahes sõnas: Eluga Üks. Olles eluga üks, oled üks praeguse hetkega. Siis mõistad, et mitte sina ei ela oma elu, vaid elu elab sind. Elu on tantsija ja sina oled tants.

Ego armastab oma halvakspanevat suhtumist tegelikkusesse. Mis on tegelikkus? See, mis on. Buddha ütles selle kohta tatata - elu säärasus, mis pole enamat kui selle hetke säärasus. Vastuseis säärasusele on ego üks peamisi omadusi. See loob negatiivsuse, millel ego õilmitseb, õnnetu-oleku, mida ta armastab. Paned sel moel ennast ja teisi kannatama ega tea isegi, et seda teed, et maa peal põrgu tekitad. Tekitada kannatusi ilma ise sellest aru saamata ongi teadvustamata elu olemus, täielikult ego võimuses olemine. Enese äratundmise ja oma tegemiste märkamise suutmatuse ulatus on ego puhul vapustav ja uskumatu. Ta teeb just seda, mille eest teisi hukka mõistab ega näe seda. Kui sellele ta tähelepanu juhtida, kasutab ego faktide moonutamiseks vihast eitamist, nutikaid argumente ja eneseõigustusi. Seda teevad inimesed, seda teevad korporatsioonid, seda teevad valitsused. Kui miski muu ei aita, tugineb ego karjumisele või isegi füüsilisele vägivallale. Saadab kohale mereväelased. Nüüd mõistame Jeesuse poolt ristil lausutud sõnade sügavat tarkust: "Andesta neile, sest nad ei tea, mida nad teevad."

Et teha lõpp inimesi tuhandeid aastaid vaevanud hädadele, tuleb sul alustada endast ning võtta endale vastutus oma sisemise seisundi eest igal ajahetkel. See tähendab - praegu. Küsi endalt: "Kas minus on praegu negatiivsust?" Ja ole seejärel ergas, tähelepanelik nii oma mõtete kui ka tunnete suhtes. Pane tähele õnnetu-olemise tunnet madalamatel tasanditel. See võib esineda ükskõik millises minu poolt varem tutvustatud vormis - rahulolematusena, närvilisusena, kõrini-tundena ja nii edasi. Pane tähele mõtteid, mis näivad õnnetu-olemist õigustavat või selgitavat, kuid tegelikult seda põhjustavad. Kui saad teadlikuks negatiivsest seisundist endas, ei tähenda see, et oled ebaõnnestunud. See tähendab, et oled hakkama saanud. Kuni sellise teadlikkuse tekkimiseni jätkub samastumine sisemiste seisunditega ning selline samastumine on ego. Teadlikkuse tulekuga katkeb mõtete, tunnete ja reaktsioonidega samastumine. Seda ei tohi eitusega segi ajada. Mõtteid, tundeid ja reaktsioone tunnistatakse, ning tunnistamise ajal katkeb samastumine iseenesest. Toimub nihe sinu enesetähenduses, selles, kes sa oled. Enne olid sa mõtted, tunded ja reaktsioonid, nüüd oled teadlikkus, neid seisundeid jälgiv teadlik Kohalolek.

"Ühel päeval saan ma egost vabaks." Kes seda ütleb? Ego. Egost vabanemine pole tegelikult mingi suur töö. Selleks peab vaid olema teadlik oma mõtetest ja tunnetest - siis, kui need tekivad. See polegi õigupoolest "tegemine", vaid ergas "nägemine". Selles mõttes on tõsi, et egost vabanemiseks ei saa midagi teha. Kui toimub nihe mõtlemiselt teadlikkusele, hakkab sinu elus toimima intelligentsus, mis on palju suurem kui ego nutikus. Teadlikkus kõrvaldab tunnete ja isegi mõtete isikustatuse. Tunned ära nende mitteisikulise olemuse. Neis pole enam isedust. Need on vaid inimtunded, inimmõtted. Teisejärguliseks muutub kogu su isiklik ajalugu, mis pole muud kui üks lugu, mõtete ja tunnete kogum. See ei ole sinu teadvuses enam esiplaanil. See ei moodusta enam sinu identiteeditaju alust. Oled Kohaloleku valgus, teadlikkus, mis eelneb igasugustele mõtetele ja tunnetele ning on neist sügavam.

Autor: Eckhart Tolle

✨💥 NÄDALA RAAMAT -25% 💥✨ ✨🕊 ECKHART TOLLE "UUS MAAILM" - praktiline teejuht uue, vaimsema maailma juurde 🕊✨Kuni pühapäeva, 13.12 südaööni on armastatud ja hinnatud vaimse õpetaja Eckhart Tolle maailmakuulus bestseller kirjastuse Pilgrim e-poes veerandi võrra soodsamalt: https://pilgrim.ee/uus-maailm.html

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid