Emotsionaalne vägivald aga toimub igapäevaselt. Selle tagajärjed on kahjustavamad, sest see toimub nii sageli ja ilma "puhkuseta", mis võimaldaks emotsionaalselt vahepeal kosuda. Veel üks põhjus, miks emotsionaalne vägivald on füüsilisest väärkohtlemisest ohtlikum, on see, et ohvrid kalduvad ise ennast süüdistama. Kui keegi sind lööb, on lihtne näha, et lööja on süüdi, kuid kui sinu vastu pööratud vägivald on salalik - vihjed või väited, et sa oled kole, halb ema (või isa), loll, ebakompetentne, või et mitte keegi ei suuda sind armastada -, siis võib kergesti juhtuda, et hakatakse ennast selles kõiges süüdistama. Üks selle raamatu kõige olulisemaid sõnumeid on, et sa pead hakkama kõigis ebaõigetes ja ka emotsionaalselt vägivaldsetes negatiivsetes ja häbistavates sõnumites kahtlema ja lõpuks neid ka eitama ja tõrjuma. Ning viimase aspektina on oluline teada, et emotsionaalse vägivalla ohvrid kannatavad sageli palju suuremate järelmõjude all kui füüsilise kuritarvitamise ohvrid. Neil kipub sagedamini esinema ärevust, depressiooni ning posttraumaatilist stressihäiret ning neil on keerulisem inimesi usaldama õppida. Ka kipuvad nad uuesti ebatervetesse suhetesse sattuma. (Oluline on märkida, et füüsiline ja emotsionaalne vägivald võivad ka koos esineda, sõltuvalt vägivallatsejast ja asjaoludest).

Kuidas pääseda enesekriitika ja endas kõhklemise vanglast?

Isegi kui sa kahtlustad, et sinu kallal kasutatakse emotsionaalset vägivalda, võid sa siiski tunda end oma kooselus lõksus olevana, võimetuna midagi muutma või seda lõpetama. Võimalik, et sa oled juba kõike proovinud: rääkinud oma mehega/naisega sellest, kuidas ta sind kohtleb; püüdnud ignoreerida mehe/naise sõnu ja käitumist; isegi ähvardanud ära minna, kui midagi ei muutu. Sa ehk tead juba, et pead oma partneri maha jätma, ent sellegipoolest ei suuda sa seda teha ja tunned end seetõttu nõrga ja rumalana ning arvad, et sul on midagi viga. Või sa oled isegi ära läinud, aga siis tagasi tulnud, sest oled tundnud igatsust, kahelnud endas või pole iseseisvalt hakkama saanud. Sa ei pruugi olla oma suhte vang, kuid oled vangistatud millessegi, mida sa ise pead julguse puudumiseks.

Minu raamatu eesmärk pole mitte ainult aidata sul pääseda emotsionaalse vägivalla ja häbi vangist, vaid ka enesekriitika ja eneses kõhklemise vangistusest. Järgnevatel lehekülgedel sa mitte ainult ei saa selgemaks, mis on emotsionaalne vägivald, vaid sa hakkad ka mõistma, kuidas see õõnestab enesekindlust ja usku endasse, kuni sinnamaani, et sa hakkad kahtlema endas, oma tajudes, uskumustes või isegi terves mõistuses. Sa õpid, kuidas vabastada end oma partneri kütkeist, kes kohtleb sind halvasti, mis sest, et sina teda ikka veel armastad. Ja mis kõige olulisem, sa saad teada, et sa väärid palju paremat elu – elu, kus sulle ei räägita kui inetu, laisk, isekas, ebakompetentne ja rumal sa oled.

Sa väärid elu, milles sa oled vaba tegema oma valikuid ja otsuseid ning tead, et need on sinu jaoks õiged. Sellist elu, kus sa võid ise otsustada, mida sa tahad ja vajad, ega pane oma kaaslase vajadusi enda omadest ettepoole. Sellist elu, milles sa tunned end hästi ja enesekindlalt mitte seepärast, et oled oma partnerile meele järele, vaid seepärast, et sa oled ise endale meele järele.

Ma loodan, et sa hakkad seda raamatut lugedes uskuma endasse ja oma õigusesse olla õnnelik. Sa lakkad uskumast neid etteheiteid ja solvanguid, mida su vägivaldne partner sulle räägib, ja hakkad selle asemel uskuma oma tõde. Sa pole rumal, sa pole isekas, sa pole ebakompetentne ega laisk. Neid valesid on sulle öelnud keegi, kes tunneb vajadust sind maha suruda ja tahab hoida sind enda vangis. Sa õpid neid valesid läbi nägema ja mõistma, et need pole muud kui püüe sind kontrollida, manipuleerida ja kammitseda.

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Beverly Engeli raamatust "Emotsionaalne ja vaimne vägivald".

Kuula lisaks ka Vikerraadio Peresaadet "Kuidas kaitsta ennast emotsionaalse vägivalla eest?"

Aeg on õppida emotsionaalset ja verbaalset vägivalda ära tundma. Kuidas saada aru, et sinu kallal tarvitatakse emotsionaalset vägivalda? Ja mida ette võtta, et saavutada olukorra üle mingi kontroll ning ennast emotsionaalse vägivalla eest kaitsta?

Emotsionaalne vägivald võib toimuda nii varjatud kui varjamatul kujul. Nähtav vägivald on näiteks avalik alandamine või kritiseerimine. Peidetud emotsionaalne vägivald on peenem ja salalikum, kuid täpselt sama hävitav. See võib juhtuda näiteks läbi peente vihjete, silmade pööritamise, naljategemise.

On ka teatud käitumisviise, mida võib pidada emotsionaalseks vägivallaks. Neil on isegi oma nimi - sümboolne vägivaldne käitumine. Siia alla kuulub heidutav käitumine, näiteks nagu uste prõmmimine; seina tagumine; nõude, mööbli ja muude esemete loopimine; ebaturvaliselt sõitmine, kui ohver autos on; ohvrile oluliste asjade hävitamine.

Kuidas ennast aidata? Kuidas partneriga sellest rääkida?

Saatekülaline on psühhoanalüütik Endel Talvik. Saatejuht on Katrin Saali Saul.


Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid