Sõna "astroloogia" ise pärineb kreeka sõnast Astrologia, mis tähendab tähtede uurimist või tähtede mõistmist. Astroloogia mõistel võib olla inimeste jaoks erinev tähendus, sõltuvalt sellest, millisest kultuurist nad pärit on. Seda seetõttu, et eri kultuurid moodustavad omaenda astroloogiasüsteemid, mis veidi erinevad üksteisest. Mõned astroloogid peavad oma ametiks ainult üksikisiku isiksuseomaduste kirjeldamist, teised ütlevad, et on võimalik kirjeldada inimeste elude erinevaid teid, isegi kauget tulevikku.

Toome siinkohal välja mõned huvitavamad faktid astroloogia kohta, mida sa võib-olla ei teadnud.

9. Astroloogia on eksisteerinud tuhandeid aastaid!

Üks olulisemaid fakte astroloogia kohta on selle vanus. Esimesed teadaolevad tähtede kohta käivad kirjutised pärinevad 5000 aasta tagusest ajast, savitahvlitelt, millele olid salvestatud kõik Mesopotaamia õpetlastest preestrite täheldatud andmed planeetide liikumisest. Need tähelepanekud tehti religioosses kontekstis. Tähtede liikumist nähti Jumala tahtena; tõlkideks olid preestrid ja astroloogid. Seda võib pidada ka astronoomia päritoluks.

Kaldealased levitasid uuendatud kujul astronoomiat ja astroloogiat pärast Aleksander Suure vallutusi Kreekasse. Sealt levis see kogu Kreeka impeeriumisse, Indiasse, Egiptusesse ja seejärel Vana-Roomase, muutudes samas struktureeritumaks, vähem religioosseks ja seega populaarsemaks.

Taeva jaotamine kaheteistkümneks sodiaagimärgiks ja esimene teadaolev horoskoop dateeriti viiendal sajandil eKr. Kreeka, Hippokrates ja Galen (tõenäoliselt Egiptuse preestrid) tegid astroloogiast meditsiini nurgakivi koos nelja elemendi teooriaga. Selle astroloogia kõrval moodustuvad erinevad süsteemid Hiinas, Kolumbuse-eelses Ameerikas ja tõenäoliselt ka teistes tsivilisatsioonides. Kuid Hiina astroloogia ja Kaldea astroloogia on ainsad süsteemid, mis on kestnud tänaseni. Kõik praegu teadaolevad astroloogilised süsteemid on tuletatud ühest neist kahest süsteemist (või mõlemast, kui võtta arvesse Tiibeti astroloogia). Kaldea astroloogia on aga kõige suurema levikuga ja kõige mõjukam. Esimese tervikliku astroloogia kogumiku Tetrabiblose kirjutas Aleksandria Ptolemaios aastal 140 pKr, pannes aluse ja põhimõtted sellele, millest areneb välja lääne astroloogia.

8. Sumeri tsivilisatsioon pani aluse astroloogiale

Kõigi suurte tsivilisatsioonide seast on sumerid need, kes panid aluse astroloogilistele uuringutele. Esimesena pidasid nad Marssi jõu- ja sõjaplaneediks ning seostasid seda inimestega. Samuti pidasid nad esimesena Veenust naiselikkust ja viljakust sümboliseerivaks planeediks. Neid funktsioone kasutatakse tänapäevalgi.

7. Astroloogia on taevaste konfiguratsioonide ja maapealse elu suhe

Hiina, India ja Kreeka olid esimesed riigid maailmas, kes astroloogidele suuremat tähelepanu pöörasid. Juba iidsetest aegadest ja võib-olla isegi kaugemastki ajast sündis astroloogia aastaaegade ja tähtede näiva liikumise vahelise suhte mõistmisel, mis viis inimese neid kummardama ning jumaldama. Taevase konfiguratsiooni ja maailma asjade vahelise sümboolsete seoste idee on järk-järgult viinud astroloogilise sümboolika ülesehitamiseni. Tõlgendamise erinevad tasemed (füüsilised oletused ja inimeste oletused) eksisteerivad mõnda aega koos ja lähevad seejärel järk-järgult lahku. See areng loob praktilise astronoomia (mis jääb vaatluse, kirjelduse ja kalendriennustuste juurde), jättes astroloogiasse esoteerilise spekulatsiooni taeva ja inimtegevuse seoste vahel. Tähtede toel on astroloogia ennustamine, mis on kultuuride ajaloos eriti levinud. See võib hõlmata maiade astroloogia, araabia, egiptuse, hiina ja lääne suunakonkreetset olemasolu.

6. Päikese ja kuu tõlgendused on aastate jooksul muutunud

Astroloogid väidavad, et kuu avaldab inimestele mõju nagu ookeanidele. Nad väidavad, et kui kuu mõjutab laineid ning hoovusi, on võimalik, et see mõjutab ka inimese keha, mis koosneb umbes 75% veest. Astroloogide tõlgendus on läbi aegade arenenud. Muistsed egiptlased uskusid, et päike on täht ja kuninglik õnnistus. Nad nägid kuud kurja tähena. Tarot ennustustes ilmutab kuu kaart samuti varjukülge. Sellest hoolimata annavad kaasaegsed astroloogid Kuule positiivsema tähenduse. Kuu on seotud ka inimeste meeleolu ja emotsioonide muutustega. Isegi tänapäeval on spekuleeritud, et kuu mõjutab meie emotsioone. On tõsi, et paljude meditsiinitöötajate arvates on täiskuu ajal juhtumeid rohkem, see kehtib ka politseitöö kohta.

Üks populaarne astroloogia vaatamise viis põhineb ühe kuulsa astroloogi ütlusel "nagu ülal, nii ka allpool". See ütlus viitab sellele, et laiem makrokosmiline universum (väljaspool Maad) kajastub väiksemas mikrokosmilises maailmas (olles elu Maal). Põhimõtteliselt eeldab see teooria kellamehhanismi universumit, et kõik on omavahel seotud. Kõik muutused universumis (näiteks taevakehade asendid) võivad mõjutada elu Maal.

5. Astroloogia on uskumatult populaarne!

Astroloogiat on uuritud tuhandeid aastaid ja see on siiani populaarne, tõenäoliselt tänu sellele, et astroloogia on aastate jooksul arenenud. Ja uuringu kohaselt on umbes 75% astroloogiasse uskujatest naised. Astroloogia populaarsus on suure tõenäosusega tingitud inimeste öötaevavaimustusest. Nii praegused kui ka minevikutsivilisatsioonid on alati imestusega tähti vaadanud. Astroloogia on ainulaadne ka muude okultismi või ennustamise vormide (näiteks tarot ja selgeltnägijad) poolest, kuna teadus on sellega kõige lähedasem.

Ehkki astroloogia põhimõtteid pole teaduslikult tõestatud, on see mitmes mõttes teaduslik, kuna selle meetod põhineb taevakehade täpsetel asukohtadel, mis arvutatakse teaduslike võrrandite abil. See on lihtsalt seos taevakehade ja inimese käitumise vahel, mida teadus ei tõesta. Teadusel on keeruline astroloogiat ümber lükata. Võib-olla seetõttu, et elu maa peal on sunnitud elama looduse reeglite järgi, elame sünkroonis sündmustega väljaspool meie planeeti. Näiteks, oleme sunnitud tegema otsuseid aastaaegade, ilma, looduskatastroofide ja kellaaja järgi. Sellel tasemel võib väita, et taevakehad mõjutavad tõesti meie otsuseid.

4. Ajaloo kuulsaim ennustaja on Nostradamus. Ja ta kasutas astroloogiat!

Üheksast astroloogiat puudutavast faktist neljandal kohal on kuulus mees nimega Nostradamus. Kas teate, et Nostradamust peeti tema eluajal suurimaks prohvetitest? Ülemaailmse mainega oraakel, Nostradamus on isegi mõne jaoks Apokalüpsise prohvet. See 1503. aastal sündinud prantsuse keemik ennustas väidetavalt nii Teist maailmasõda, USA presidendi John F. Kennedy mõrva, 11. septembri rünnakuid Maailma Kaubanduskeskuse kaksiktornidele kui ka Obama võitu 2008. aasta valimistel. Prantsuse revolutsioon, Napoleoni ja Hitleri võimuhaaramine, igasugused ootamatud sündmused kuni kõige uuemateni, ennustas maag oma hämarates ja mõistatuslikes tekstides, mis koostati öösel Provence'i tähtede all. Ligi 500 aastat pärast nende ilmumist jäävad Nostradamuse kirjutised lugematutesse uurimiskeskustesse. Ja neid analüüsitakse ja uuritakse siiani.

3. Tähemärke kasutati algselt loodusliku põllumajandusliku kalendrina

Tähemärgid andsid kõigepealt teada taimede istutamise kuupäevad, lähtudes tähtede asukohast taevas. Eriti Sirius, öise taeva heledaim täht Suure Peni tähtkujus. Kaksteist sodiaagimärki on jagatud nelja rühma, milleks on vesi, õhk, tuli ja maa. Element, kus asub teie astroloogiline märk, võib seega teie isiksust mõjutada. Veemärgid on Kalad, Skorpion ja Vähk. Tulemärgid on Lõvi, Jäär ja Ambur. Maamärgid on Neitsi, Kaljukits ja Sõnn. Lõpuks on õhumärgid Veevalaja, Kaalud ja Kaksikud.

Tähemärkide kokkuvõtteks on taeva või kosmose lõikamine kaheteistkümneks 30-kraadiseks märgiks, need 12 märki moodustuvad nelja elemendi kombinatsioonist: tuli, maa, õhk, vesi ja 3 olekut: kardinaalne, fikseeritud, muutuv (esoteeriline tõlgendamine). Jäärade esimese veerandi määrab alati kevadine pööripäev, suvine pööripäev on Vähi esimeses veerandis, sügisene pööripäev on Kaalude esimeses veerandis ja talvine pööripäev Kaljukitse esimeses veerandis. Astroloogias viitab astsendent (tõusev märk) inimese käitumisele ja iseloomule, sodiaagimärk aga annab teavet indiviidi omaduste kohta.

2. Teadlased paljastavad, et mõned meie isiksuseomadused on ette määratud

Astroloogia näib paljudele inimestele teaduslik, kuna horoskoop põhineb isikute või sündmuste täpsel sünnikuupäeval, -ajal ja -kohal. Ammusel astroloogia sünniajal peeti inimese sünniaega elu alguse maagiliseks hetkeks. Kuid tänapäeval teame, et sünd on ainult üheksa kuu pikkuse protsessi, emakasisese arengu kulminatsioon. Tänapäeval teadlased juba teavad, et lapse isiksuse mõni aspekt võis olla otsustatud enne sündi. Peamine põhjus, miks astroloogid ikka veel järgivad neid arusaamu teisest ajastust, on seotud astroloogiateooria endaga. Peaaegu kõik teavad, millal inimene sündis, kuid eostamise hetke on keeruline (või piinlik) tuvastada. Oma isikupärasemate võimalike ennustuste tegemiseks võtavad astroloogid arvesse kõigipoolt kõige paremini määratletavat kuupäeva. Sünniaeg on diagrammi tõlgendamisel eriti oluline. Inimese sünniaeg muudab astroloogiadiagrammi selle inimese jaoks täpsemaks. Hippokrates kinnitas omal ajal, et "arsti, kes ei tunne astroloogiat pole õigust arstiks nimetada". Kuigi selline astroloogilise meditsiini praktika on aja jooksul kadunud, kinnitavad seda teemat uurinud teadlased väidet, et meie sünnikuu mõjutab meie tervist. Hilisemad uuringud aitavad anda konkreetseid ja ratsionaalseid selgitusi nähtustele, mida suutsime seni mütoloogiaga seletada. Ehkki astroloogia pole teaduslikult tõestatud, näib see viitavat sellele, et meie isiksused on mingil viisil eelnevalt kindlaks määratud. See tähendab, et oleme oma universumi kellavärgi hammasratas ja kõigel universumis on põhjus ja tagajärg, ka meil. Teadlased avastavad üha rohkem isiksuseomadusi, mis näivad olevat eelnevalt kindlaks määratud.

1. Astroloogia on huvitanud kuulsaid inimesi

Üks huvitavamaid fakte astroloogia kohta on selle populaarsus kuulsate inimeste seas läbi ajaloo. Keskajal tundsid astroloogia vastu huvi paljud katoliku paavstid. Sixtus IV oli esimene paavst, kes horoskoopi tõlgendas. Samamoodi otsustas Julius II tähtede positsiooni uurimisega oma kroonimise kuupäeva. Viimasena, olid paavst Paulus III ja Leo X harjunud oluliste otsuste langetamisel lootma astroloogide ennustustele ja nõuannetele.

Viimane kohtumõistmine, maal Bütsantsi õigeusu stiilis Rumeenias 1488. aastal ehitatud Voroneti kloostriteseintel. Vasakul on taevas koos pühakute ja elupuuga ning paremal küljel on kuradite ja tulega põrgu, mis laskub kuristikku ja mille tipus asub mõtisklev kujutis Kõigeväelisest Kristusest. Kristusest paremal ja vasakul näeme sodiaagimärke. Kristlikul perioodil kogeb astroloogia mitmetähenduslikku olukorda. Kiriku poolt keelati aastal 447 Toledo nõukogul astroloogia nagu ka kõik teised ennustamise liigid, kuid seda harrastati endiselt kuninglikes õukondades ning seda uurisid ka religioossed teadlased. Charles V tegeles astroloogiaga ja asutas Pariisis astroloogide kolledži. Louis XI konsulteeris temaga iga tähtsa otsuse puhul. Catherine de Medici oli oma hotelli (Hotel de Soissons) püstitanud samba, mille tipust konsulteeris ta tähtedega koos Nostradamusega. Louis XIII nimetati õiglaseks just seetõttu, et ta sündis Kaalude tähemärgi all. Astroloogiast huvitusid ka keisrid Charles IV, Püha Rooma keiser ja Karl V, kes olid määranud selle teaduse õpetamise.
Samuti harrastasid astroloogiat astronoomid Galileo ja Kepler, Tycho Brahe või Pariisi observatooriumi esimene direktor Cassini. Kepler oli omal ajal sunnitud elatise jaoks horoskoope tegema. Tegelikult olid esimesed Newtoni teooria järgi arvutatud kuutabelid algselt mõeldud astroloogide vaatlusteks.

Astroloogiat eksisteerib mitmel kujul, näiteks hiina, tiibeti, veeda ja lääne meetodil. Need kõik erinevad sümboolse olemuse ja tehnika poolest.Astroloogia on kogu ajaloo vältel pidevalt arenenud, kuid paraku koos sellega muutunud sageli ka pealiskaudseks ja meelelahutuslikuks. Tõsine astroloogia on see sügav maailma mõtestamise ja sellest arusaamise viis, mis aitab meil inimestena mõista ka teiste inimeste olemust ja maailmas toimuvat.

Kui Sind huvitab rohkem teada saada astroloogiast, siis juba 10. -11. oktoobril toimub Astroloogia algkursus Abhirama Dasiga. Kursuse kohta täpsema info leiab siit.

Tõlkimisel on kasutatud artiklit: jksastrology.com

Tõlkinud ja kokku pannud: Merle Liisa IlvesRemove link from text