Hiina filosoofia järgi on igas inimeses kolm aaret: vaim ehk shen, essents ehk jing ja elujõud ehk qi. Õigupoolest on kõik qi - eluenergia, hingus, vägi, mis on sünni, olemasolu, muutumise ja hävimise aluseks. Osa qist esineb materiaalsel kujul keha kudede, vedelike ja verena, osa jääb nähtamatuks vaimuks shen ning osa, jing, võtab aeg-ajalt materiaalse kuju - siis kui jingi pojad ehk seemnerakud ühinevad uue elu loomiseks munarakkudega. Hiinlaste sõnul ilmub ema jingi ja isa jingi sõlmudes kohale ka taevane shen ehk individuaalne hing või vaim, kes pärast selle sõlmega ühinemist südamesse liigub. Seal, oma kodus, on ta kogu elu, kuni emalt-isalt saadud pärilik ning läbi sugupõlvede rändav essents lõpuks otsa saab ja me siit lahkume.

Meepott meie neerudes

Too essents - meie n-ö meepott - on hoiul neerudes ning see on justtäpselt nii täis või tühi nagu me ta oma vanematelt kaasa saame. Seda pärilikku energiat kasvatada pole võimalik, üksnes kulutada.

"Neerud on viljakuse, sigimise ja uue inimese kasvamise juures kõige olulisem elund. Nad on elu allikas, elu juur, sest seal on meie eluessents jing. Neerude vahel asub eluvärav ehk ming men - koht, kus meid kokku sõlmiti.

Neerud on keha soojusallikas, et me saaksime ema kõhus valmis küpseda. Nad reguleerivad kasvu ja arengut, on seotud luude, luuüdi ja ajuga, valitsevad vett ja töötavad ümber vedelikke, osalevad hingamises, kingivad tugevad juuksed ja terved hambad," tähendab Karina.

Kui tahad emana, ja ka isana, anda oma lapsele kaasa võimalikult täis meepoti, peaksite mõlemad vähemalt pool aastat enne eostamist vaatama üle oma elukombed, ehkki hiinlased soovitavad hoida neil silma peal kogu elu. Ülioluline on ööpäevarütm tasakaalus töö- ja uneajaga.

"Ületöötamine kulutab tohutult essentsi, lausa lusikaga viskab seda meepotist välja,"

teab naine öelda. Sama teevad suitsetamine, alkohol ja narkootikumid. Veel ütleb ta, et Hiina traditsioonilise meditsiini arstid oskavad ka välimuse järgi vaadata, kui palju keegi eluessentsi kaasa on saanud. Kes suurt kasvu ja tugeva kondiga, neil on seda rohkem kui neil, kes väikesed ja peene kondiga. "Mis ei tähenda, et need, kel linnuluud, kaua ei ela, ent tavaliselt näitab elu neile juba varakult kas nõrgema immuunsuse, talumatuste, vereprobleemide või muuga, et oma meepotiga tuleb hoolikalt ümber käia. Samas on eluessentsi kulumine paratamatu ning meepotti järgmisse ellu kaasa võtta ei saa."

Emaduse mitu palet

Neerude kõrval on olulised ka maks, põrn, magu, kopsud ja muidugi emakas, mis Hiina meditsiinis kummalisel kombel ekstra organ on. Nagu ka aju, mida üdimereks kutsutakse. Emakale on antud nimeks lapse palee või lapse vutlar. Koos ülejäänud suguelundite ja neerudega tuleb teda hoida soojas, nii et meie kliimas on neerude alla pandud soojakott ilma naljata ühe õige tüdruku lemmikaksessuaar.

Voodisse peaks naine, kel emaks saamise mõtted, pugema õhtul kell 11, paar tundi enne seda mitte vaatama ekraane ning magama vähemalt 7-9 tundi. Ka mürarikastes kohtades käimist võiks koomale tõmmata, sest me ei saa tegelikult arugi, kuidas kära meie meeli üle stimuleerib. Võimalikult puhas ja soe toit kolm korda päevas on samuti kohane. "Enne eostamist võiks kasutada soojendavaid vürtse ja maitseaineid nagu ingverit, kaneeli, kardemoni. Sellist ravimtaime nagu Hiina heinputk, mida ka naiste ženšenniks kutsutakse, Eestistki osta saab ja toidu sees kasutada võib. Samuti goji-marju, Hiina punaseid datleid, pojengijuurt, värvisafloori. Väga kosutavad on rohkete maitse- ja ravimtaimedega riisitummid, samuti shiitake ja muud seened, millest kuulsaim surematuse taimeks peetav ganoderma ehk läikvaabik," annab Karina soovitusi, lisades samas, et niipea kui eostamine on toimunud, paljusid neid taimi enam kasutada ei tohi, sest tugevate veretoonikumidena võivad need emakas spasme esile kutsuda. Nüüd ei sobi ka ingver ja kardemon, head teevad aga muna, brokoli, spinat.

Raseduse lõpupoole oleks tursete vältimiseks hea loobuda soolaga liialdamisest. Ning et viirused, bakterid ja muud pahalased ehk kuri energia lapsele ligi ei pääseks, hoiduda viimasel kolmel kuul ka seksimast. Mis sünnitusse puutub, siis nõelraviga saab tuharseisus lapse panna õigetpidi pöörama, pehmendada sünnituse algust ja võtta ära valusid.

Toredalt kutsuvad hiinlased ka sünnitusjärgset aega. Esimene - "istumise kuu" tähendas, et vastne ema väljas ei käinud, sest tuult, külma, baktereid ja viiruseid peeti sünnitusest nõrgenenud keha jaoks liialt tugevateks, nagu ka külmi jooke ja sööke. Kosutuseks tasub tarvitada verd ja energiat toetavat hirssi, Hiina punaseid datleid, muna, kala, liha, musti kõrvikseeni, musti seesamiseemneid ja rafineerimata pruuni suhkrut.

Kuna naise keha on peale sünnitust vere ja vedelike kaotusest kurnatud ja vastuvõtlik, tema vaagen ja liigesed nihkunud ja keha "avatud", jäädi koduseinte vahele kuuks-paariks.

Seksuaalsus on kohal enne meid

Aga seks? "Seksuaalsus on olemas enne kui meie, sest ta on meie vanemate tung. Kahjuks lahkub ta samuti palju varem kui meie," naerab mu vastas istuv sulni olemisega naine, kes ka raviqigongi trenne annab ja qi-massaaži teeb. Seksuaalenergia on eriline ja oluline, sest paneb kehas energia liikuma. Kui see seisma jääb, tavaliselt vaagna piirkonda, võivad naistel tekkida tsüstid ja muud suguelundite hädad, meestel eesnäärmeprobleemid. Ja kuna raseduse ajal on energia toppama jäämise oht suur, on mõõdukas liikumine sel ajal igati tervitatav: jalutamine looduses, ujumine, qigong, tai chi.

Mõistagi võib terve rase ka vahekorras olla, kolmel esimesel ja kolmel viimasel kuul küll pigem mitte või väga mõõdukalt. "Seksuaalakti ajal toodab keha palju vedelikke, mis peaksid minema lapse toitmise, mitte meie mõnude peale. Seda iseäranis alguses, kui loode on veel väike. Viimastel kuudel on lisaks oht, et tugev stimulatsioon võib sünnituse esile kustuda," jagab Karina vanades raamatutes talletatud tarkust. Neis on kirjas seegi, et kui mehed kaotavad meepotist essentsi iga seemnepurskega, siis naised mitte. Meist lekib see menstruatsiooni, raseduse, sünnituse ja imetamisega.

Meestele andsid Hiina kõrgklassidele mõeldud taoistlikud voodieluraamatud - lihtrahva jaoks selliseid ei kirjutatud, nõu, et kui nood tahavad vanaks elada, siis tsölibaat ei ole lahendus ning liialdada, ehk et kui jalad pärast seksimist all värisevad, ei maksa samuti. Neis on üles tähendatud seegi, et mehed on nagu tuli - süttivad kiiresti ja jahtuvad samuti, naised aga nagu vesi - keemahakkamine võtab pikka aega, nagu jahtuminegi. Ning ehkki hiina ühiskond oli patriarhaalne, peeti pikka eelmängu ja naisele naudingute pakkumist väga oluliseks.

Egost loobumine kui kingitus

Emadusega saab naine kaasa veel ühe suure kingituse - nii budistlikus kui taoistlikus mõttes võimaluse valgustumiseks. Sa pead vähemalt mingiks ajaks loobuma oma egost, mis on teadlikuks saamise juures kõige suurem katsumus ja väljakutse. Rasedana ei saa mõelda ainult endale, sest sind on kaks. Lapse eest hoolitsedes samuti. Nii et kui naine tunneb endas kutsumust saada palju lapsi, ei tasu nad kartusest eluenergia ärakulutamise ees küll sünnitamata jätta. Karina enam kui viisteist last ilmale toonud vanavanaema elas näiteks üsna eakaks.

"Taoismi alus on elada oma loomu kohaselt," teab idamaiseid filosoofiaid uurinud Karina. "Me saame koos oma individuaalse sheniga ka oma individuaalse loomuse, oma kutsumuse. Kui me selle ära tunneme ja selle järgi elame, tunneme end hästi. Olgu meil siis lapsi palju, vähe või üldse mitte, olgu me ühiskonna silmis edukad või mitte. Iseendana elamine on tohutult oluline."

Neerusid toetav toit

Neerudele kui organismi asepresidendile - imperaator on süda - meeldivad magus ja soolane maitse. Köögiviljadest redis, porgand, juurviljad, laugud, apteegitill, kapsas ja hapukapsas; puuviljadest-marjadest kirss, murel, pirn ja viinamari; teraviljadest hirss, kaer, tatar, oder, nisu ja riis; kaunviljadest läätsed ja adžuki oad; mereelanikest tuunikala, ahven ja krevetid; lihast siga, lammas ja part; piimatoodetest või, koor ja kitsepiim; seemnetest-pähklitest päevalill, Kreeka pähkel ja must seesam; maitsetaimedest kuivatatud ingver, küüslauk, sibul, must pipar ja kaneel.

Neeruele ei sobi aga toor- ja külmutatud toit, salatid, rafineeritud suhkur, troopilised puuviljad, kohv, must tee, punane vein, kange alkohol ja liigne veejoomine.

Kosutav riisitumm

Vedel riisitumm on Hiinas ülipopulaarne toit neerude toitmiseks, mao tasakaalustamiseks, põrna toetamiseks ja pika eluea heaks. Selle põhiretsepti koostises on alati:
teraviljadest kas riis, hirss, oder ja/või pisarhein
ubadest kas punased, mustad, soja- ja/või mungoad
kuivatatud marjadest kas Hiina punased datlid, goji-marjad, viirpuumarjad või rosinad
seemnetest kas lootose-, päevalille- või seesamiseemned
pähklitest kas Kreeka pähklid, mandlid, piinia- või maapähklid
ravimtaimedest kas Hiina jamss, pehme väänkellukas või suur armujuur.
Valmistamiseks keeda kas ühte või mitut sorti ube koos üks tund. Lisa riis ja soovi korral veel mõni teraviljaline, midagi kuivatatud marjadest ja seemnetest ning keeda veel umbes tunnike kuni tumm väga pehme saab. Kui isu ja tahtmist, võid segada hulka ka mõnd pähklit või ravimtaime, samuti suhkrut. Aga võid süüa tummi ka köögiviljade kõrvale. Söö soojalt 1-2 korda päevas.

Naise elutsüklid

Hiina traditsiooni järgi kulgeb naise elu 7-aastaste tsüklitena:
esimesed seitse eluaastat - kiire areng, hambad on vahetunud ja juuksed täisjõus.
14 - saabub taeva kaste ehk menstruatsioon, naine on võimeline lapsi saama.
21 - eluessents jing on täisjõus.
28 - keha õitseb, kõõlused ja luud on tugevad.
35 - yang-organite /mao, sapipõie, kusepõie, jämesoole, peensoole ja kolmiksoojendi/ kanalite energia hakkab nõrgenema, nägu närtsima, juuksed välja langema.
42 - yang-kanalite nõrgenemine jätkub, jume tuhmub, juuksed hallinevad.
49 - taeva kaste kuivab ära ehk saabub menopaus.
Sealt edasi tulevad nõrkus ja viljatus... ent ega elu sellega siis otsa lõpe või elamata tasu jätta.

Hingamise ime

Kui munarakk ja seemnerakk on ühinenud ja laps n-ö kokku sõlmitud ning saanud oma individuaalse sheni, on tal ema kõhus olemas ainult taevalik hingus qi. Sündides võtab ta esimest korda õhku, saades hingamise hinguse, mida samuti qiks kutsutakse ja mis muudab tohutult palju, sest nüüd on laps päriselt olemas, materialiseerunud. Ema kõhus olles saab ta hapnikku ja toitaineid nabanööri kaudu. Selleks peab ta aga kogu aeg oma kõhuga pumbates tööd tegema. Ema lükkab, laps tõmbab.

Siia ilma tulnuna jätkab ta seda kõhuhingamist, tõmmates õhu hästi sügavale kõhtu, tänu millele on tal sissehingamine väljahingamisest pikem ning areng kiire. Keskeas see rütm ühtlustub, vanas eas muutub väljahingamine sissehingamisest pikemaks.

Hiina energeetiline võimlemine qigong õpetab taas hingama alakõhuga, meie alumise enrgiakeskuse dantiani ehk eliksiiri väljaga, nagu hiinlased seda kutsuvad.

Autor: Marika Makarova

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid