Laulu "Shawanawa" autoriks on Amazonase hõimu Shawãdawa rahva vaimne õpetaja ja laulja Dona Francisca. Salvestusel kõlab laul ühisesituses Mari Kalkuniga, kes sulatab vihmametsade laulja loomingu kokku võro regilauluga "Mõts ütenkuun" ("Mets üheskoos"). Laulus kohtuvad seega võro ja arara keel ning kaks vana laulutraditsiooni.

"See kummastav, tuhandete kilomeetrite taha küündiv muusikaline kohtumine näitab, et põlisrahvaste vahel on alles nähtamatud niidid, mis toimivad endiselt. Peame kokku hoidma. Muusikas on kõik võimalik," kirjeldab Mari Kalkun loo sündimise ja salvestamise protsessi.

Brasiilia Amazonases Acre osariigis elava Shawãdawa rahva, keda tuntakse ka nimega Arara, esmakontakt välismaailmaga toimus 20. sajandi alguses, tänaseks on Shawãdawa põlisrahva esindajaid alles vaid 300 inimese ringis.

*

"METSA KENE - Estonia meets Amazonia" on rahvusvaheline muusikaprojekt, mis loob ühenduse Eesti ja Amazonase põlisrahvaste kultuuride vahel. Projekti raames valmis samanimeline pea sajaleheküljeline helialbum-raamat 15 inspireeriva lauluga, mis tutvustavad põlisrahvaste muusikat ja kultuuripärandit. Teose esitluskontsert toimub sel neljapäeval, 17. septembril kell 19 Alexela Kontserdimajas.

Muusikaliselt mitmekülgsel kontserdil kohtuvad paljud armastatud artistid: Mari Kalkun, Triinu Taul, Liisi Koikson, Mick Pedaja, Rändaja, Puuluup, Seto laulumehed, Jarek Kasar, Meister Jaan, Mihkel Mälgand, Raun Juurikas, Kristin Kalnapenk, Emma Johanna Lepasoo, "Laulupesa" lastekoor Tartust ja paljud teised. Erikülalisena osaleb pärimusmuusik Txai Fernando Brasiiliast.

"Muusikalise projekti "Metsa Kene" eesmärk on tuua tähelepanu metsade ja looduslike elukeskkondade hoidmise olulisusele, tähtsustades sealjuures põlisrahvaste kultuurilist ja elulist rolli nende hoidjatena," sõnab üks kontserdi korraldajatest Indrek Tammoja.

Kontserdil esitatavad laulud viivad rännakule vihmametsadesse Amazonase hõimude juurde. Laulud on saanud uue ja eestimaise kõla traditsionaalsete eesti rahvapillide nagu kannel, Hiiu kannel, torupill ja parmupill abil. Tulemuseks on ennekuulmatu muusikaline alkeemia.

""Metsa Kene" on midagi enamat, kui kahe kultuuri kohtumine - see on elu ja looduse tähistamine ning kutse hoida ja kaitsta metsasid, meie pühapaikasid - nii Amasoonia džunglis, siin Eestimaal kui ka kõikjal maailmas," kutsub brasiillasest projekti produtsent ja kunstiline juht, muusik ja helilooja Eduardo Agni inimesi olulisel teemal kaasa mõtlema.

"METSA KENE - Estonia meets Amazonia" helialbum-raamatu esitluskontsert toimub sel neljapäeval, 17. septembril kell 19 Alexela kontserdimajas.

Kuula SIIT

Vaata lisa Facebookist SIIT ja SIIT

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid