Austraalia teadlased annavad oma murettekitavatest leidudest teada ajakirjas Marine Pollution Bulletin.

Anna Kelly ja ta kolleegid Hobartist Tasmaania Ülikoolist uurisid läbi Ida-Antarktise rannikualadelt kümmekonna aasta eest võetud puursüdamikud, mida seni on hoitud ülikooli hoidlas.

Umbes meetri pikkustest ja 14 sentimeetri jämedustest jääsammastest tuli üles sulatamise järel päevavalgele keskmiselt 12 mikroplastiosakest liitri kohta.

Plastitükkide läbimõõt oli viis millimeetrit või väiksem. Suurem osa neist olid polüetüleenist, mida kasutatakse väga paljudes plasttoodetes. Kokku leidsid teadlased 14 sorti plastipuru.

Antarktika jääst ei ole varem plastsaastet leitud. Leitud on seda siiski küll juba ka veest, lumest ja pinnasest.

Teadlased panid tähele, et paljud plastitükid olid kaetud väikeste vetikatega. See viitab, et selliseid mikroplastiosakesi võivad endale koos vetikatega sisse süüa ka näiteks Antarktise lähedases meres elutsevad krillid ehk hiilgevähid, kellest omakorda toituvad vaalad.

Varasematest uuringutest on ilmnenud, et jääs sisalduv mikroplast võib soodustada jää sulamist, sest kogub endasse soojust.

Kust täpselt jääst leitud mikroplast pärit on, ei ole teada. Osakeste suurust arvestades ei tohiks nad väga kaugetest maadest pärineda.

Tähelepanu väärib, et plastsaaste avastati Ida-Antarktikast, kus inimesi liigub vähem kui Lääne-Antarktikas.