"Traditsiooniline pere on ohus! Enam ei osata õigesti armastada!", hüüavad konservatiivseid väärtusi hindavad inimesed. Jah, tõepoolest, traditsiooniline monogaamne heteroseksuaalne "kuni surm meid lahutab" pere, kus kasvab 2,5 last, on ohus. Ent kui vaadata tagasi ajaloole, siis näeme, et selline peremudel pole isegi mitte sada aastat vana. Eelmine traditsiooniline mudel oli ju mitmepõlvkondne mudel.

Traditsiooniline monogaamne heteroseksuaalne "kuni surm meid lahutab" suhe oli, on ja jääb paljudele inimestele ainsaks sobivaks suhtevormiks. Aga see ei sobi kõigile. Traditsiooniline abielu tundub paljudele kuidagi lõpmatult siduv selles igimuutuvas maailmas.

Fakt on see, et inimesed otsivad lähedust ja suhteid. Mida vabamaks läheb ühiskond, seda leidlikumaks lähevad inimesed, et leida enda väärtushinnangutele vastavat kaaslast.

Mitmepõlvkondne suhe on läbi aastatuhandete olnud kõige pikemalt töötavam variant, ent need olid just meie esiemad ja -isad, kes sellest eelmise sajandi keskel loobusid. Tundub, et on õiglane öelda, et kõigile sobivat mudelit pole inimajaloo käigus leitud. Eksperimenteerimine käib.

Millised muutused ühiskonna arengus on toonud kaasa suhte- ja peremudelite muutused?

Paarisuhe moodustumise põhjused on muutunud ja inimesed on palju iseseisvamad. Kuidas see mõjutab inimeste võimet armastada ja luua paarisuhet?

Mis oli Vargamäe aegadel perekonna loomise põhjus?

Kui nüüdisaegse paarisuhte moodustamise peamine põhjus - armastus - otsa saab, mis saab siis suhtest?

Kõik need teemad tulevad jutuks Vikerraadio "Peresaates". Saatekülaline on pereterapeut Kärt Kase, saatejuht pereterapeut Katrin Saali Saul.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid