Maagilised omadused: kaitse haiguste ja halbade vaimude vastu, igavene elu.

Kasutatud taimeosad: puit, koor, oksad, marjad.

Kadakas on väga eriline puu, mille mõju kirjeldusi leiab nii vanade eestlaste lugudest, Egiptuse pärimustest kui ka kristlusest. Rahvasuu teab rääkida, et kunagi oli kadakas suur puu, kuid kuna selle puitu kasutati Kristuse risti valmistamisel, võttis jumal kadakalt võimaluse kõrgustesse kasvada. Teised legendid räägivad, et kadakas olla jumalate lemmikpuu. Mine tea, kuidas see täpselt oli, kuid kes kadakamarja lähedalt vaatab, näeb selle otsas väikest risti.

Vanad eestlased kasutasid kadakat kalmistutel ristipuuna. Põhjuseks võib olla ka puidu väga hea vastupidavus. Kadakal usuti olevat hea kaitsevõime, mis kurjad vaimud eemale peletab. Näiteks beebiga metsa minnes asetati laps kadaka alla, et nõiad teda kätte ei saaks.

Saunas viheldi kadakavihaga kehast välja kõik haigused ja halvad mõjutused. Kadakasuitsuga käidi koduruumid üle, kui neis võõraste lahkumise järel needust või tõvepisikuid kardeti olevat. Kadakast tehakse siiani väärtuslikke toidunõusid ja söögiriistu. Kadakavihaga vihtlemine aitab reuma ja liigesevalude korral.

Kadaka koort on kasutatud rästikuhammustuse ja paistetuse puhul. Kadakapuu aur on hea inhalatsiooniks kopsuhaiguste korral ja astmaatikutele.

Kadakas on seotud niisiis eelkõige puhastusega, aga ka rikkaliku saagiga ning aitab koguda tarkust.

Ent kadakas pole mingi ninnu-nännu taim, mida üksteisele kinkida - kadakaoksa kinkimine toob tüli majja või võtab toojalt hingerahu. Seega olge ettevaatlikud kadakatoodete kinkimisega. Endale võib neid osta küll.

Kadakakäbidest valmistatud jook on abiks selgeltnägijavõimete esiletoomisel ja enda varjatud annete tundmaõppimisel. Usutakse ka, et iga päev ühe kadakamarja söömine hoiab eemal nii haigused kui ka vanaduse.

Allikas: Anu Pahka "Nõiakatla tarkuseterad", kirjastus Pilgrim