* Närvivalud tahavad sooja. Kui ei ole mingit mädast põletikku (näiteks hambal), siis kõik liigesed, luud, lihased, ja ka närvid vajavad sooja.

* Närvivalude leevendamiseks on hea sooja soola kompress, või soojade kivide kompress, (soe veekott ei ole nii hea, sest niigi on niiskust õhus palju), ka pipraplaaster lühiajaliselt, igasugu vereringet lokaalselt ergutavad kreemid, õlid (nn punase lille õli) jne. Soe, soojendamine ja soojas hoidmine on märksõnad. Soe (mitte liiga kuum) saun on hea, soe vann pigem mitte nii sobiv.

* Kuna närvisüsteem on omavahel seotud, siis igasugune stress, vähene magamine, öine ülevalolemine, rapsimine halvendab sümptomeid, samas kui piisav puhkamine, pikutamine, ja palun väga - isegi logelemine leevendab neid.

* Närvivalude puhul on oluline ka jälgida oma toitu - püüa süüa ja juua vaid sooja toitu ja sooje jooke. Toored toidud, külm õlu või vein, jogurtid, juustud, külm piim, külm vesi, külmad smuutid jne jne jäta mõneks teiseks ajaks. Lisa aga toitudesse küüslauku ja muskaati, joo sooja teed ja vett, loobu (või vähemalt piira) kohvi joomist närvivalu perioodil. Proovi hoopis kardemonitõmmist või -teed.

* Määri end üle kere sooja seesamiõliga - pealaest jalatallani kui võimalik, pöörates erilist tähelepanu peopesadele ja jalataldadele ja kui vähegi raatsid pead õliseks teha, siis tee või lase endale teha sooja õli massaaži. Võid teha nii iga hommikul või õhtul.

* Hoia end soojas, kohe päriselt. Kuigi väljas on plusskraadid, ei ole ilm mõeldud paljalt käimiseks. Kui su pahkluud on paljad, kui käid ilma kinnaste või mütsita, või nabajopega, mõtle need asjad ringi. Väldi tuult, väldi rõskust. Kasuta naturaalvillaseid riideid, minupärast või villast aluspesu. See külm rõskus on läbilõikav, isegi kui sellest ise aru ei saa.

Korralik talv ei ole sugugi nii ohtlik kui selline kehva suusailm. Kui ilm meie ümber muutub, peame kohanema ja õppima sellega toime tulema. Saame päris palju ise endale ära teha.

Kui närvivaluga kaasneb kõrge palavik või külm higi või hingamiraskused (mis pole lihtsalt ebamugavus närvivalu tõttu) või mõni kehaosa on tundetu siis tipa-tapa arsti juurde ja kohe.

Autor: Kaia-Kaire Hunt, Tiibeti meditsiini terapeut