Põhinedes osaliselt veedadel, osaliselt Hiina astroloogial, olles tugevalt mõjutatud nii šamanistlikust bönist kui budismist, kasvas Tiibeti meditsiinist välja väga mitmekihiline, struktuurne ja arenenud meditsiinisüsteem. Suured budistliku meditsiinisüsteemi meistrid salvestasid aastatuhandeid tagasi tervenemise teaduse - nii kõlab Tiibeti meditsiini otsetõlge - nii kirjalikul kujul kui piktogrammidena, mis võimaldab meil autentsele süsteemile ligi pääseda ka täna.

Aina enam on Tiibeti ravikunstist huvitatud ka lääne arstid. Mitmed meetodid nii psühhoteraapias kui välistes teraapiates on saanud juba lääne meditsiini pärisosaks. Üks vaieldamatu viide sellele on mindfulnessi - teadvelolekupraktikate võidukäik nii psühholoogias kui igapäevaelus. Ka Tiibeti väga sügav taimeteadus - Tiibeti meditsiinis u 250 retsepti, mis koosnevad 3 - 150 taimest - on lääne farmakoloogiateadlaste hulgas äratanud tähelepanu. Täna toodab Šveitsi firma Padma terve rida autentsetel retseptidel pärinevaid loodusravimeid. Mitmed lääne arstid, näiteks dr Egbert Asshauer on korduvalt rõhutanud, et Tiibeti meditsiin võib anda vastuseid mitmetele kroonilistele haigustele, millega lääne meditsiini oskused hätta jäävad. Koos eksisteerides võiks suuta pakkuda patsientidele parimat võimalikku ravi. Osades Tiibeti haiglates eksisteerivadki koos erinevad ravisuunad ja inimeste ravi on kombineeritud ja seetõttu eriti tõhus.

Tiibeti meditsiin ei ole imesüsteem, ja ükski Tiibeti arst ei luba lootusetus olukorras inimestele - näiteks raskes seisus vähihaigetele - maagilist paranemist. Kuid nad ütlevad, et alati saab parandada allesjäänud elu kvaliteeti ja luua meelerahu. Spirituaalne pool on Tiibeti meditsiinis ja tervistumisel olulisel kohal, ja paljud leiavad lohutust ka sellest, isegi kui füüsilist keha enam tervendada ei anna.

Huvi Tiibeti meditsiini vastu on viimastel kümenditel kasvanud, üheks põhjuseks ka Tiibeti arstide ja meistrite soov ja nägemus, et neist teadmistest saaksid osa võimalikult paljud inimesed üle maailma. Väga paljud soovitused tervise hoidmiseks ja tervise taasloomiseks on lihtsad, mida saab rakendada igaüks. Keerulisemate probleemide puhul on vaja aga juba erialaseid teadmisi, et saada nii spirituaalset, farmakoloogilist kui teraapilist abi.

Tiibeti budismi järgi on Tiibeti meditsiin tuletatud Buda enda õpetustest. Tiibeti meditsiini järgi on arsti eetika, tema kaastunne ja patsiendi mõistmine, üks olulisemaid osasid inimese tervendamisel. Seepärast teevad Tiibeti meditsiini praktikud ja arstid palju tööd iseenda meelega, eriti oma kaastunde meele arendamiseks. Mitmete raviviiside juures võib kuulda Tiibeti arsti või terapeuti mantraid lugemas.

Tiibeti meditsiinis on olulisel kohal diagnostika. Mitte kunagi ei määra arst ravimeid või teraapiaid vaid diagnoosi või ühe sümptomi põhjal. Põhjalik diagnostika, mis koosneb nii küsitlusest, vaatlusest, kompamisest, pulsi-, uriini- ja keelediagnostikast, annab arstile või terapeudile info, kuidas ühte või teist patsienti kõige paremini aidata. Võib ju ka lihtsa kõhu- või peavalu põhjuseid olla erinevaid ja Tiibeti meditsiin püüabki aru saada, mis on probleemi algpõhjus. Nii näiteks võib peavalu olla põhjustatud nii külmetusest, aga ka stressist või väsimusest, valest kehaasendist, või hoopis liigsest alkoholitarbimisest või hormonaalsüsteemi häirest. Tiibeti meditsiinis ei eksisteeri sellist asja nagu "universaalne peavalurohi", alati ravitakse algpõhjust ja uisapäisa mõne ravimi andmine võib hoopiski olukorra halvemaks teha.

Kuigi Tiibeti pärimuslikus meditsiinis on kasutusel olnud ka väga invasiivsed protseduurid - isegi keerulised operatsioonid, siis tänasel päeval neid võtteid enam ei kasutata - selleks on olemas lääne meditsiini arenenumad ja turvalisemad meetodid. Seega koosneb Tiibeti meditsiini ravi tänasel päeval suuresti elustiili ja toitumise korrigeerimisest, farmakoteraapiast ehk looduslike ravimite manustamisest ja välistest teraapiatest (näiteks massaažid, punktravi, akupunktuur, moksa, kuppude panek, kompressid jms). Suur osa neist on arusaadav ja tuntud ka meil.

Kuna Tiibeti meditsiin on täielikult individuaalne ja iga inimese ravi puhul arvestatakse nii inimese enda tüpaaži kui konkreetset tasakaalutust, sobib nende teadmiste rakendamine ka meie kultuuriruumi. Ka paljud ravimtaimed on asendatavad kohalike taimedega ja mantrate asemel võib lugeda ka ju mõnda maarahva loitsu.

Tiibeti meditsiini oskused on tavalised loodusravi ja loodusega kooskõlas elava inimese oskused. Neist teadmistest on kasu nii igapäevaelu korraldamisel, iseenda ja oma pere toetamisel, aga ka terapeutidel ja arstidel oma klientide ja patsientide paremaks aitamiseks. Vahel mõni väga konkreetne elustiili või toitumissoovitus võib tuua isegi suuremat kasu kui pikaaegne poolsünteetiliste ravimitega ravimine.

Tiibeti meditsiini kursused Eestis on toimumas sel hooajal järgnevalt:


Autor: Kaia-Kaire Hunt

Fotod: Kaia-Kaire Hunt