Alkohol ei anna tegelikult sooja. Alkoholi joomine alandab keha temperatuuri ning suurendab alajahtumise riski, kuna ei lase tekkida külmavärinatel, mis on tegelikult vajalikud kehatemperatuuri tõstmiseks. Alkoholi joomine annab ajutise soojatunde, sest laiendab veresooni ning saadab rohkem verd kehatüvest naha suunas. See efekt kestab lühiajaliselt ning vähendab tegelikult keha võimet külmaga toime tulla.

Piparkookide söömine võib aga küll sooja anda. Piparkookide oluline vürts ingver on juba sajandeid kasutusel külmetuste, iivelduse ja kõhuprobleemide ravis. Pärimuste kohaselt aitab see "vere käima lüüa" ja pehmendab kõva südant - vähemasti metafooriliselt. Üks uurimus rottide peal näitas, et toidus leiduv ingver võib kehatemperatuuri tõsta. Ei ole juhus, et me seostame piparkooke külma talveajaga: inimesed on traditsiooniliselt kasutanud seda keha stimuleerimiseks ja vereringe parandamiseks. Lisaks ingverile on keha soojendav toime ka teravatel pipardel ning pruunil riisil ja teistel komplekssetel süsivesikutel.

Külmatunne on sul peas kinni. Tiibeti munkadel on väidetavalt oskus "kontrollida sisemist energiat" ning tõsta tahte abil kehatemperatuuri. Singapuri ülikooli teadlased leidsid, et ka lääne inimesed, kellele õpetati spetsiaalset Tiibeti munkade harrastatavat meditatsiooni- ja hingamisetehnikat, suutsid edukalt ennast ise üles soojendada. Ühe tehnika puhul pidi ette kujutama leeke lülisamba alaosas ning teise puhul kasutati hingamistehnikat, mis tekitab sooja. 2009. aastal kasutas Hollandist pärit mees sarnaseid tehnikaid, kui ta ronis Kilimanjaro mäe otsa, kandes kõigest sandaale ja lühikesi pükse. Usu enda mõistuse jõudu ja oled soojas.

Üksildus võib kehatemperatuuri alandada. Igaüks teab, et ei ole lõbus, kui sinust välja ei tehta. Kuid Toronto ülikooli teadlased leiavad, et sotsiaalse kontakti puudus võib kaasa tuua ka kehalisi tagajärgi. Teisisõnu, "külm kohtlemine" võib tõepoolest panna inimesi ennast jahedalt tundma.

Uuringus jagati inimesed kahte gruppi ning paluti neil meenutada situatsiooni, milles nad tundsid ennast kas kaasatuna või väljajäetuna. Hiljem küsiti nende arvamust ruumi temperatuuri kohta ning need osalised, kes pidid meenutama situatsiooni, kus neid oli välja jäetud, hindasid ruumitemperatuuri madalamaks.

Teises uuringus pandi osalejad olukorda, kus nad virtuaalses pallimängus tundsid ennast väljajäetuna. Pärast mängu avaldasid osalejad soovi sooja toidu või joogi järele. Nii et järgmisel korral, kui sa tunned, et maja on jahe, helista sõbrale või pereliikmele.

Kuumad joogid võivad sind hoopis maha jahutada. Kui sa rüüpad kuuma jooki, siis temperatuuriretseptorid su keelel annavad märku, et keha peaks higistamisega üleliigset sooja ära andma. Selleks, et higi saaks keha jahutada, peab see kehapinnalt aurustuma, aga kui see lihtsalt muudab su riided niiskeks, ei ole see kuidagi abiks. Ning vastupidiselt üldlevinud loogikale võib külma joogi joomine sind hoopis soojendada, sest liiga palju külmade jookide tarbimist põhjustab veresoonte ahenemist ning sel moel annab keha vähem sooja ära.

Sa ei saa külmetushaigust külma ilma tõttu. Ainult külma käes viibimisest ei piisa, et haigestuda. Talvine külmetushaiguste hooaeg on pigem seotud sellega, et inimesed veedavad rohkem aega siseruumides, mis annab haigusetekitajatele rohkem võimalust inimeselt inimesele levida. Paljudel meist võib haigusetekitaja olla passiivses olekus kehas juba olemas ning ilma piisavalt soojade riieteta külmas viibimine nõrgendab immuunsüsteemi, mis võib põhjustada selle, et viirus saab kehas võimu võtta. Nii et pane soojalt riidesse, kuid ära muretse nii paaniliselt "külmetumise" pärast.

Kehasoojus ei lähe kaduma peamiselt pea kaudu. See müüt pärineb uuringutest militaarse ja arktilise riietuse kohta, milles sõdurite pead ei olnud kaetud, nii et iseenesestmõistetavalt kaotas keha pea kaudu kõige enam sooja. Tegelikkuses kaotad sa pea kaudu umbes 7-10% kehasoojusest, mis on umbes sama suur osa kui sinu pea pindala võrreldes kogu kehapindalaga.

Mehed ja naised tunnevad külma erinevate temperatuuride juures. Kuigi meeste ja naiste kehatüve temperatuur ei ole oluliselt erinev, on naistel külmemad käed, mis viitab sellele, et naised ka tajuvad kehasoojust teisiti. Enamasti on meestel suurem lihasmass ning lihased on head soojuse tootjad, mis annab meestele selles osas eelise.

Kui sinu esivanemad elasid jääajal põhjas, siis on sul eelisolukord külmas kliimas. California geeniteadlased Douglas C. Wallace'i juhtimisel leidsid, et paljudel Põhja-Euroopa, Ida-Aasia ja Ameerika põliselanikel, kelle esivanemad tulid Siberist, on vastav geenimutatsioon, mis puudub neil, kelle esivanemad jäid kauemaks Aafrikasse. Selle uurimuse põhjal järeldati ka, et see võib selgitada teatud haiguste suuremat levikut Ameerika mustanahalise populatsiooni hulgas.

Valge võib olla kõige soojem värv. Must värv absorbeerib päikesest soojust ning valge peegeldab seda tagasi. Kuid levinud tarkus, et suvel tasub kanda valget ning talvel tumedamaid värve, võib vajada ülevaatamist. Valge värvi tagasipeegeldav efekt toimib ka sinu kehasoojuse puhul ning mitte väga keha ligi olevate riiete puhul võib see aidata kehasoojust kokku hoida. Sellise teooriaga tulid välja lindude sulestiku põhjal Blair O. Wolf ja Glenn E. Walsberg, kuid mitte keegi ei ole seda veel talveriiete osas testinud, nii et lõplik järeldus selles osas puudub. Võib-olla oled just sina see, kes selle ära tõestab?

Külm ilm aitab kaalu kaotada. Proovisid kõike ja ikka lõdised? Ära muretse - vähemasti kaotad rohkem kaloreid. Külma temperatuuri puhul peab keha rohke vaeva nägema, et kehasoojust hoida. Mõned inimesed taluvad külma temperatuuri spetsiaalselt sellel eesmärgil, et saledamaks saada.

Allikas: Telegram.ee