Maandamistehnikad, mida mina olen kõige efektiivsemana tajunud, kui naine käitub nagu lahtipääsenud hullumeelne džinn, on järgmised:

Peegeldamine

Kui tunned, et naine on emotsionaalselt häiritud, siis lähed ta juurde, vaatad talle sügavalt silma ja ütled midagi sarnast: "Armas! Näen, et oled millegipärast veidi endast väljas. Jaga minuga, mis sul südamel on". Kui ta enda murest, pahameelest või väljakutsest räägib, siis jumala eest, ära talle ainult lahendust paku, vähemalt mitte alguses. Piisab, kui ta osavõtlikult ära kuulad ja aeg-ajalt ümber sõnastades küsid: "Kas ma saan sinust õigesti aru, et see, mis sind enim häirib, on ..." või "Ja nüüd sa tunned end just seetõttu halvasti, et ...".

Isegi kui naise pahameel või ükskõik mis muu emotsioon on sinu pihta, sinuga seotud või sind süüdistav, siis ikkagi on kõige optimaalsem ja kasulikum, kui lased tal ennast lihtsalt tühjaks rääkida, nii-öelda südamelt ära, ja teed seda sooja osavõtlikkusega. Tean, et vahel nõuab see terasest närve. Küllap oled kogenud sedagi, et kui end viivitamatult kaitsma hakkad või mis veel hullem, naist vastu ründama, siis see tulekahi eskaleerub, sest ülekantud tähenduses läksid seda kustutama ämbritäie bensiiniga. Selle asemel hinga kolm korda rahulikult sisse ja kuula naise mure ära ilma vahele segamata, vastandumata ja peegeldades. Juba ainuüksi see, et suutsid nagu zen-master naise ära kuulata ja mitte langeda eneseõigustamise või lahenduse pakkumise ahvatlevasse lõksu, teenib sulle naise silmis tohutult krediiti ja näitab, et suudad olukorda valitseda, teadlikuks jääda ja tema isiklik man-in-uniform ehk tuletõrjuja olla ka juhul, kui olukord on kriitiline. Kui oled selle tehnika juba kord omandanud, saad peegeldamist tegelikult kasutada kõikjal - pereelus, kolleegidega ja sõpradega.

Miks peegeldamine ükskõik mis konfliktisituatsioonides niivõrd hästi töötab? Sest vestluspartner tunneb, et suhtud tema probleemi või jagatud muresse osavõtlikult, näitad huvi parema mõistmise saavutamiseks, aitad kõnealust emotsiooni paremini lahti mõtestada ja sõnastada, et see emotsionaalne umbsõlm lahti harutada. Kuna see tehnika on nii efektiivne, siis võib juhtuda, et pärast oskuslikku verbaalset peegeldamist tegelikult probleemi enam polegi, sest isegi juhul kui turmtuli oli suunatud sinu pihta, sai see isehakanud prokurör tegelikult oma argumendid ja lõpukõne esitatud. Ning kuna pärast osavõtlikku ärakuulamist ja oskuslikku peegeldamist tunneb ta ka seda, et teda mõistad, siis võib ainuüksi seda kuulamistehnikat kasutades ollagi mure suuremal määral lahendatud. Ja kui veel pole, siis küllap mõistad pärast enda vestluspartneri

kuulamist ja tema ümbersõnastamist teda nii hästi, et lõpliku lahenduse või kompromissi leidmine peaks olema sama kindlalt garanteeritud kui kolmekümne viie aastase pohmell peojärgsel hommikul.

Huumor

Naised teavad ise ka, et nad panevad vahel hullu, reageerivad mõnes situatsioonis pehmelt öeldes üle või käituvad teatud kuufaasis emotsionaalselt nagu Ameerika mäed. Naiseks olemise rõõmud. Võib juhtuda, et neil on midagi südamel. Vahel ei tea nad ise ka, mis see on, aga no on. Ei tea täpselt, mida tahavad, aga see-eest tahavad kohe.

Kui olukord tundub sobiv, siis just sel hetkel on vahel tark kapist välja tuua huumori raskerelvastus, sest ma ei tea ühtegi naist, kelle südamesse ei sillutaks teed kvaliteetkoomusk ning kes ei hindaks seda, kui tema karge tusameel mängleva kergusega heaks tujuks konverteeritakse. Eks iga mees tunnetab ja tajub täpselt enda naise naljasoone eripärasid ja seega konkreetseid näiteid on raske tuua, sest see, mis mõjub leevendavalt ühele naisele, võib teisel harja nii punaseks ajada, et ilmasõda tundub selle kõrval piknik. Piisab, kui enda sisemist kompassi uskuda, mis just sellele konkreetsele naisele hästi mõjub ja ta naeratama paneb. Ja kuna lühim vahemaa kahe inimese vahel on naer, siis on huumor kindlasti üks salarelv, mida vahel pingelise olukorra neutraliseerimiseks kasutada.

Üllatused

Kus häda kõige suurem, seal abi kõige lähem, nagu öeldakse. Kui olukord on jama ja naine käib kodus ringi nagu äikesepilv, siis võib üheks päästvaks õlekõrreks olla rallisõitja kombel kohalikku supermarketisse kimamine ja sealt meelepärase saagi koju toomine. Olgu selleks siis bukett lilli, naise lemmikšokolaad, teatri- või kontserdipiletid või mõni muu armas väike üllatus. Midagi, mis kallile signaali saadab, et teda on märgatud ja meeles peetud ning lähitulevikus terendav armas kvaliteetaja veetmise viis või lemmiklilled seda kahtlemata on. Samas, kui autol kütus otsas, enam pole aega või finantsseisudes puhub külm põhjatuul, on alati võimalus ka mõnel muul loomingulisel viisil üllatada.

Miks mitte minna naise juurde, võtta ta kaunis nägu enda käte vahele, vaadata talle kallistades sügavalt silma, teda õrnalt otsaette ja suule suudelda ning öelda time-out, vaheaeg, reklamnaja pausa. Siduda ta silmad õrnalt kasvõi siidsalliga kinni, eemaldada riietekiht enda jumalanna kehalt ning asetada ta õrnalt voodile. Ka sellel hetkel on sul veel mitu valikut - kui oled kuldsete kätega, siis võid naisele teha maailma parimat lõõgastavat massaaži või praktiseerida muud käelist tegevust, mille tulemuseks võib olla näiteks origami ... või eksisin ma siin nüüd mõne tähega, mine võta kinni. Või seod vastastikusel kokkuleppel naise käed enda lemmiklipsuga kinni ja tutvustad talle mõnda halli varjundit viiekümnest, mida ta äkki veel ei teadnud, ja elu on lill.

Mõtle, juba Lennart Meri ütles, et sitt olukord on meie tuleviku väetis. Miks mitte naisele siis tema emotsionaalselt vildakal hetkel väikseid armsaid üllatusi tehes olukord päästa nagu ta isiklik Jason Statham. Võtta olukorrast parim, mis võtta annab ehk taas kord naisele tõestada, et käsitled tema ülevoolavat emotsioonide virvarri nagu täielik boss ja kiirreageerimisüksus.

Autor: Margus Vaher

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid