Kõigepealt on vaja selgitada, mida ma maagiliste võimete all silmas pean. See ei pea tingimata olema tavapärane arusaam maagiast ja nõidusest. Pigem on see võime iseseisvalt oma saatust luua, muutes reaalsuse tingimusi enda soovi järgi. Sageli väljendub see tugeva isikliku energiana, tegelikkuse struktuuri mõistmisena, erilise tundlikkusena peenmaailma nähtuste suhtes, võimena mõjutada teiste inimeste energiat, tahet ja isemeelsust - inimene ei rahuldu sellega, mida talle pakub saatus, ja otsib võimalusi olukorra muutmiseks.

Palju sõltub siin sellest, kuivõrd teadlikult inimene oma võimeid kasutab. Tõelisel maagilisel jõul on tõepoolest tohutu potentsiaal, sellega peab suutma hakkama saada ja mõistma selle olemust, vastasel juhul on inimesel oht jääda sügavasse miinusesse siis, kui saabub aeg õiendada arveid selle jõu abiga saavutatu eest. Inimene, kellel on maagilisi võimeid, kuid kes pole sellest teadlik, arvab sageli, et tal lihtsalt veab või et ta on lihtsalt töökas ja saavutab oma tööga kõik, mida ta soovib. Mõnikord see ongi nii: kui suguvõsal on hea karma, siis mõned asjad tulevad järeltulijale tõesti lihtsalt kätte, kuna ta on reaalsusega harmooniliselt ühinenud; ja tööarmastus tähendab eesmärkide saavutamisel tõesti palju. Kuid mõnel juhul toimub see siis, kui inimene muudab alateadlikult energia kulgemist ja suunab selle sinna, mida ta sooviks toita, et muuta tegelikkust oma soovi järgi. Energia ei teki ju tühja koha pealt. Kui inimene ammutab alateadlikult kusagilt energiat, siis suure tõenäosusega ammutab ta seda oma suguvõsast ja arvatavasti tasuvad selle eest tema järeltulijad, sageli mitme põlvkonna jooksul.

Võtame näiteks olukorra, kui abielupaar pandi kokku armuloitsu abiga - see on maagiaga seotud ettevaatusabinõude jäme rikkumine ja reaalsust mõjutava maagia põhimõtete eiramine. Vägivald inimese tahte vastu ei too kunagi õnne, ja kui vaenlaste puhul on sellel mingisugunegi mõte (ehkki sel on ka siis negatiivsed tagajärjed), siis armastatu puhul tõeline rumalus. Pigem hakkavad armuloitsuga ühendatud inimesed üksteist piinama, kuid nad ei suuda seda sidet puruks rebida ja kõrgeima hinna maksavad selle eest nende järeltulijad, kes ilmselt ei suuda üles ehitada oma isiklikku perekonnaõnne. Kõigel on oma hind ja ehtsa maagia kasutamisel tuleb aegsasti mõista, milliseks see pöördub, muidu võib olla tulemuseks ootamatult nukker olukord, et oled oma hinge panti pannud või terve suguvõsa ära neednud. See on põhjus, miks peab võlujõudu suhtuma tähelepanu ja ettevaatusega.

Kõigepealt tuleb mõista reaalsust mõjutava maagia seadusi. Ei tohi arvestada ainult oma isiklike ambitsioonidega, oma maagilised tegevused peab sünkroonima suguvõsa ülesannete ja teiste inimestega. Teadlik maag peab saama aru, et kõigel on hind, ja olema valmis midagi ohverdama, ta peab nägema oma tegevuse tagajärgi ja püüdma käituda nii, et see ei häiriks harmooniat kuigi tugevalt.

Kui suguvõsas on selline jõud, siis ignoreerida seda lihtsalt seetõttu, et see hirmutab, on veel ohtlikum kui mõne muu jõu puhul, sest igal juhul otsib see võimalust kuidagi avalduda. Maagilised võimed on kingitus, aga ka tohutu proovikivi. Kuni inimene ei õpi seda võimu valitsema, on selle avaldumine enamasti hävitav. Alguses lööb see tihtilugu välja mitmesuguste ahvatluste, sobimatu käitumise ja kiusatusena minna alkoholi või narkootikumide abiga peenmaailma. Kuna maagi üks omadustest on enesepiisavus, siis vahel võib ta lüüa lahku ka oma perekonnast ja suguvõsast.

Traditsioonilises šamanistlikus kultuuris on mõiste "šamaani haigus" - see on füüsiliselt ja eriti vaimselt valusate kogemuste periood, mida tulevane šamaan oma noorpõlves kogeb ja mis on märk sellest, et ta on vaimude poolt välja valitud, et inimese tavaline olemus on "lagunemise" seisundis ja tema asemele peab sündima uus isiksus ehk šamaan. Sellest seisundist saab lahti alles pärast šamanistliku initsiatsiooni läbimist ja šamaaniks saamist. Teisisõnu - inimene ise ei taha šamaaniks saada, kuid on sunnitud. Enamasti esineb see haigus olukorras, kus inimene on šamaani suguvõsa järeltulija, kuid ande järjepidevus on katkenud. Sellel ajal, mil maagiline jõud ärkab ja üritab inimest maagi töö poole lükata, on oluline, et läheduses oleks keegi, kes oskab inimesele selgitada, mis temaga toimub. Sest tavaliselt see "võlukunstiga" eriti ei sarnane ja inimene ise ehk ei tahagi "võluriks" saada.

Minu puhul oli selliseks inimeseks minu vanaema, minu kõige lähedasem inimene, ja ometi tundsin, et mu maailm on kokku varisenud. Enne seda oli minu ettekujutus maailmast üsnagi tavapärane. Elasin tavalise inimese elu, minu huvid keerlesid materiaalsete väärtuste ümber ning olin kindel, et tean, mis on inimese võimuses ja mis mitte. Saanud teada, et olen nõid, mõistsin, et pean oma ellu lubama midagi teistsugust - sellist energiat, millega tavaline inimene harva kokku puutub. Pidin valima oma tulevikust tavapärase ettekujutuse ja täieliku teadmatuse vahel, otsuse vastuvõtmise ajal heidutas mind küsimus, kas ma üldse saan selle energiaga hakkama. Hirmutas ka tunne, et minuga on midagi valesti ja ma ei saa enam elada seda elu, mida tahaksin, ning et mu saatus muutub nüüd tundmatuseni. Minu elu on tõesti muutunud, kuid ma ei kahetse oma valikut, sest kõik saavutatu on tulnud tänu sellele. Praegu saan aru, et alateadlikult tundsin ma neid võimeid endas alati ning et see tunne mõjutas mingil moel ka minu tegusid ja elu. Kuid vanaema sõnum tähendas, et see ei ole mitte fantaasia, vaid reaalsus, mis püsib igavesti. Võttis aega, enne kui sellega harjusin ja mõistsin, milleks mulle see anti. Nüüd ma tean vastust ja olen selle jõu eest tänulik, ning tean ka, kuidas seda juhtida. Ükskõik millist jõudu tuleb suuta kontrollida, et see ei hakkaks hävitama. Täiendavad võimalused eeldavad tavaliselt ka täiendavaid kohustusi. Seetõttu eeldab maagilise jõu olemasolu inimeselt ka kindlate reeglite järgimist.

Maagilise ande edasiandmiseks on omad reeglid. Kui maag ei andnud enne surma oma võimeid teisele inimesele üle, võib temast saada rahutu vaim. Parimal juhul tuleks see anne anda kellelegi järeltulijatest, aga kui seda mingil põhjusel ei toimu, proovib maag mistahes viisil oma järeltulijatega ühendust võtta ja neile mõista anda, et nad peavad tema maagilise jõu üle võtma. Tihtilugu pole aga vaimu kasutuses olevad suhtlusvahendid elavate jaoks kuigi arusaadavad ja meeldivad. Inimesed tajuvad seda enamasti mingi neid hirmutava hauataguse olendi juuresolekuna või seletamatute tervisemurede, isiklikku elu puudutavate ja teiste eluliste probleemidena. Eriti sageli juhtub seda tänapäeval, sest ootamatute ajaloopöörete ja isegi šamaanide suguvõsades (kus varem eksisteeris ande kohustusliku edasiandmise komme) levinud tõekspidamistes toimunud muutuste mõjul ütlesid järeltulijad mingil hetkel oma maagilistest esivanematest lahti ja järjepidevus katkes. Kuid see jõud ei saa kaduda ainult seetõttu, et elavad on lakanud sellesse uskumast ja seepärast hakkab see avalduma hävitavalt. Sellisel juhul on vaja spetsiaalset kombetalitust, mis aitab taastada selle jõu õige kulgemise.

Autor: Viktoria Raidos

Allikas: Viktoria Raidos "Esivanemate pärand", kirjastus Pilgrim

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid