Sinu igatsus on kas siiralt sügav või siis rahuldud sa millegagi, mis ei saa sulle tõelist rahuldust pakkuda. Seni, kuni oled valmis leppima vähemaga - hea, aga mitte suurepärase mehega, karjääri ja puhkusereisidega, uue mööbli ja peenete söögikohtadega -, ei ole sa valmis taluma seda sügavat haavatavust, mis on vajalik selleks, et su süda saaks täielikult avaneda ja end pühendunud armastusel kaasa haarata lasta. See, millega sa lepid ja millega mitte, oleneb sellest, kui suur su hirm on. Võib-olla kardad elada ilma mehe toetuseta ja lepid seetõttu mehega, kes on sind seni kõige rohkem armastanud. Tema armastus ei pruugi olla kõikumatu. Tema terviklikkus võib aegajalt logiseda. Tema pühendumus võib olla ebamäärane. Aga ta ütleb, et armastab sind, sina armastad teda ja teil on tõesti ka ilusaid ühiseid hetki. Seega lepid sa keskpärase suhtega, kuna kardad üksi jääda. Sa täidad tühimiku oma südames enam-vähem sobiva, aga mitte absoluutselt usaldatava mehega.

Võib aga juhtuda ka nii, et sa küll oled arenenud sinnamaani, et ei sõltu enam mehest, aga oled otsustanud leppida iseseisva eluga seepärast, et sa kardad mehe toetusele loota. Võib-olla oled otsustanud elada üksinda ja sul on mõne mehega selline suhe, mis põhineb omavahelisel "võrdsusel", nii et see mees jätab sulle ruumi teha, mida tahad - sa vastutad enda eest ise ja kannad ise enda eest hoolt. Võid tunda end temaga turvaliselt; sa tead, et ta ei tee sulle füüsiliselt haiget, ja ta räägib sinuga tundlikult oma tunnetest. Aga ikkagi ei usalda sa teda kogu südamest talle alistudes. Sa ei suuda end talle täielikult anda, sest tal pole seda sügavust, et sind täielikult tunnetada ja Jumalale avada. Ta on ehk hea kaaslane selleks, et lapsi kasvatada ja kodune elu mugavaks muuta, kuid ta paneb sind harva jumalikkust tunnetama, kuna tema armastus ei raputa sind läbi ega vapusta sind. Ta pole piisavalt ohtlik, et sa minestaksid. Ta pole oma eesmärgis piisavalt kindel, et sind täielikus usalduses avanema panna. Ta on hea mees, aga mitte suurepärane. Sa kardad kaotada saavutatud turvalisust ja mugavust ning lepidki nende plussidega, mida annab kooselu mehega, kes austab sind ja haakub sinu plaanidega. Sa tead, et elus on midagi enamat, su süda igatseb sügavamalt alistuda, kuid sa ei tunnista endale peaaegu kunagi, kui väga sa tahad, et keegi nõuaks sind omale sellise jõuga, mis on tugevam kui sa ise; kui väga sa tahad, et keegi paneks sind armastusega avanema niiviisi, et ületaksid oma vastupanu piire; kui väga sa ihkad, et sind raputaks lahti ekstaas, mis on su südamele loomuomasem kui see mugavus, mida pakub turvaline elukorraldus.

Aga on võimalik, et lõpuks kasvad sa hirmul põhinevast iseseisvusest välja. Sa ei karda enam tunnistada, et tahad oma südant avama meest, keda saad usaldada rohkem kui ennast. Su süda igatseb, et teda avaks mees, kelle sügavus ja terviklikkus on nii suur, et tänu sellele juhib ta su südant avanema paremini, kui sa ise seda suudaksid.

Sa saad aru, et sa pole nõrk; sa suudad oma elu - majanduslikult, seltskondlikult, loominguliselt - juhtida täitsa hästi. Aga seda laadi seilamine oma elu pinnavees ei tähenda sügavaimat naudingut. Ainult ise oma südame avatusele keskendudes ei ole sul võimalik ekstaasis alistuda, aga just seda su süda igatseb. Võid olla kui tahes edukas, aga igatsed ikka sulada ühte mehega, kes suudaks sind sügavalt ja ehedalt, õrna, kuid järelejätmatu nõudlikkusega kõigist kestadest välja tõmmata - ja seda suudab selline mees, kes ei lepi vähemaga kui sinu täieliku südameanniga. Ta on valmis sind vägisi Jumalale avama, murdma su vastupanu naeratusega, meelitama su südant, mida sa ristatud käte taga varjad, raputama sind avali - eriti kui su harjumuspärane hirm ja lapsik jonn sind suletuna hoiavad.

Sul pole mõtet loota, et ta sulle ruumi annab, aga sa võid kindel olla, et sinu vastupanu ei kalluta teda teelt kõrvale. Tema rong püsib rööbastel ja sõidab sinu soovidele vastavalt ning ta suhtub sinu keeldumisse samasuguse huumori ja kõigutamatu järjekindlusega, nagu ta suhtub kõigisse elu proovikividesse. Ta viib su järjekindlalt, humoorikalt ja kõhklusteta sinna, kus su süda kõige rohkem igatseb avatult olla, ega võta sinu vastupanu tõsiselt. Tahad rohkem ruumi? Tahad, et sind rahule jäetakse, kui end mossitamisse sulged? See mees, kes seda teeb, on sulle vale mees. Sulle õige mees oskab juhtida su südant avanema palju kindlamalt kui sa ise, ja sa tead seda. Sinu keeldumine on vaid hetkeline draama; sa tead kogu see aeg, et varem või hiljem naudid sa mehe armastavale nõudmisele alistumist. Viimaks oled valmis leppima ainult sellise mehega, kelle puhul tead, et usaldad teda oma südant avama rohkem kui iseennast. Oled valmis leppima ainult sellise mehega, kellele saad alistuda teadmises, et tänu tema kindlale nõudmisele juhib jumalik armastus sind sügavamalt ja kestvamalt avanema, kui sa seni oled suutnud avaneda.

Sinu armastus on nüüdseks kasvanud piisavalt suureks, et väljenduda kahe keha jumalikus ühtsuses. Sa tead nüüd armastuse kohta midagi, mis on palju suurem kui iseseisvust ihkava naise hirmud. Sa tead, et ei kaota mitte midagi, vaid jõuad hoopis jumaliku täielikkuseni, kui pakud oma ülimat armastust ja valgust mehele, kes raputab su südant ülimal moel, nii et te mõlemad saate avaneda palju täiuslikumalt ja kestvamalt, kui olete seni omaette suutnud.

Avatus on armastus. Selline armastus ja igatsus on kõigi südames, kõigi süda igatseb avaneda. Kui otsustad pühenduda sellele, et avaned Jumalale kahe keha ühtsuse kaudu, siis valmistudki avatult jagama seda armastust, mis elab kõigi elusolendite südames.

Allikas: David Deida "Tõeline seksuaalsus", kirjastus Pilgrim