Amri Wandel Jeruusalemma Heebrea Ülikoolist ja Lev Tal-Or Tel Avivi Ülikoolist analüüsisid mõlema planeedi elukõlblikkust olenevalt sellest, milline atmosfäär neil on.

Nad jõudsid järeldusele, et vedelat vett võib planeetidel Teegarden b ja Teegarden c leiduda väga mitmesuguste atmosfääride korral.

Teegardeni täht on meist ainult 12,5 valgusaasta kaugusel, kuid avastati alles aastal 2003, sest ta on punane kääbustäht ja väga väikese heledusega. Tänavu juunis leiti tähe juurest ka kaks Maa-tüüpi planeeti, mis tiirlevad tähele väga lähedal.

Wandel ja Tal-or kirjutavad ajakirjas Astrophysical Journal Letters, et mõlemad planeedid on tõenäoliselt tähe poole püsivalt ühe küljega, mistõttu poolel plandeedil on alati päev ja soe, teisel poolel aga alati öö ja külm.

Öö ja päeva piiril aga leidub mõlemal planeedil tõenäoliselt paiku, kus pole liiga kuum, et vesi aurustuks ega liiga külm, et vesi jäätuks.

Wandel ja Tal-or arvutasid välja, et selliseid paiku on neil planeetidel juhul, kui atmosfäär on kas või kolm korda hõredam või 17 korda tihedam kui Maal.

Kas seal ka tegelikult elu on, seda nende arvutustest siiski välja ei loe.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid