Ungari endokrinoloog Hans Selye, kes on termini "bioloogiline stress" kasutuselevõtja, on öelnud, et kui ta oleks inglise keelt paremini osanud, oleks ta kasutama hakanud hoopis sõna strain (pinge), sest just seda ta silmas pidas. Sellest tulenev segadus tekitas diskussiooni teemal "hea" ja "halb" stress.

Eeldame hetkel, et stress on "halb". Oletame, et tegemist on sellise stressiga, mida on vaja ravida, vähendada, millest on vaja lahti saada. Läheneme asjale holistiliselt: käsitleme seda kui vaimu-, keha- ja hingeteemat. Õnneks on hingamine keskne nii keha, mõistuse kui südamega seotud asjades. Hingata saab stressi vähendavalt, aga ka kasvavalt ja võimendavalt. Vaatame neid meetodeid lähemalt.

Üldine rusikareegel on, et sügav ja aeglane hingamine on "stressivastane". See tähendab aeglast, diafragmat hõlmavat hingamist, ideaalis kiirusega kuus kuni kaheksa hingetõmmet minutis või isegi aeglasemalt, kui see hingajalt lisapingutust ei nõua.

Teine viis stressi maandamiseks on hingata välja kauem kui sisse. Venita väljahingamine tahtlikult pikemaks ja keskendu lõõgastumisele ja vabastamisele. Protsessile aitab kaasa meele vaigistamine, sisemonoloogi juhtimine ja teadlikult positiivsete sisenduste kasutamine.

Üks paremaid stressi maandamise ja ennetamise õpetajaid, keda ma tean, on Ela Manga. Ta ei ole ei sõjaväelane, tippsportlane ega tippjuht. Ta on tark, arukas ja meeldiva olemisega naine, arst, kes töötab ja elab Lõuna-Aafrika Vabariigis. Tema elu eesmärgiks on teadlikkuse ja meditsiini ühendamine. Dr Manga eriala on "energiate juhtimine". Ta on sel teemal avaldanud raamatu "The Energy Code". Tema meetodi abil saab stressi ja läbipõlemisega töötada nii indiviidi- kui ka meeskonnatasandil. Ta õpetab klientidele, õpilastele ja patsientidele seda, mis vahe on loomulikul ja taastaval energial ning stressi tekitaval ja kurnaval "adrenaliseeritud" energial.

Oma raamatus kirjutab ta nii: "Me seisame silmitsi ülemaailmse personaalse ja kollektiivse energiakriisiga. Kiire elutempo ja väsimus on saanud tavapäraseks nähtuseks. Zombistumine on muutunud igapäevaseks kollektiivseks seisundiks. Statistika näitab, et läbipõlemine on alarmeerivalt sage ja levinud nähe. Me ei saa endale lubada, et energiast hakatakse rääkima alles siis, kui kõigi tervis on täiesti läbi ja inimesed ei saa oma eluga enam hakkama... Kaasaegne elu eeldab, et me areneme ja kasvame pidevalt. Energia juhtimine on üks neist oskustest, mida ellujäämiseks õppida on vaja."

Dr Manga õpetab energia juhtimist "energia viie seaduse" abil. Oleme temaga koostöös iga seaduse jaoks loonud hingamisharjutuse ja meditatsiooni.

Lained. Energia liigub lainetena. Kogu loodus pulseerib aktiivsete ja passiivsete seisundite vaheldumises; kõrge ja madala energia rütmilise tõusu ja mõõnana. Me näeme seda ookeanilainetes, kuufaasidega seoses, aastaaegades, oma südame töös ja muidugi hingamises. Ka meie rakkude töö sõltub energia võnkumisest ja seepärast peame oma süsteemi tasakaalu viima. Seda saame teha hingamise abil: hingates sisse (mis aktiveerib autonoomse närvisüsteemi sümpaatilise haru) ja välja (mis aktiveerib parasümpaatilise osa) sama pikkusega hingetõmmetega.

Hingamisharjutus. Hinga sisse ja välja üks-ühele mustriga. Sõltuvalt oskusest ja enesetundest või energeetilisest seisundist võib see näiteks tähendada, et hingad sisse ühe sekundi ja välja sekundi; hingad sisse kaks sekundit ja välja kaks sekundit; või neli sisse ja neli välja, kaheksa sisse ja kaheksa välja jne. Sisse- ja väljahingamiste vahel on tilluke paus: väga selge ja konkreetne üleminek.

Vaikusekese. Liikumine, kasvamine ja avardumine sõltuvad lainetest ja tsüklitest, aga ka tasakaalukeskmest, mis püsib paigal. See on nagu normikese. See on loomuliku energia ja loovuse tegelik allikas, mida võib sageli mägedes ja ookeani ääres tunnetada. Selle energia- ja inspiratsiooniallikaga ühenduses olles tunneme rahu, rõõmu, mõistmist, usaldust ja kontakti sisetunde ja tegeliku väega.

Hingamisharjutus. See vaikusehetk on nii sisse- kui ka väljahingamise keskpunktis. Kui null on näiteks tühi ja kümme täiesti täis, siis viis on just see õige punkt. Kui sa pole piisavalt kogenud hingaja ega tunne seda neutraalset punkti ära, siis hinga sügavalt sisse, lõdvestu ja hinga suure kergendusohkega välja. Kui õhk iseenesest enam vabalt välja ei voola, on neutraalne keskpunkt käes. Püsi selles. Puhka selles. Lõdvestu. Mediteeri.

Kolm portaali. Naturaalne ehk loomulik energia väljendub meis füüsilise keha, meele ja südame kaudu. Väga oluline on mõista ja toetada kõiki kolme energiaväravat ning arendada kehalist, vaimset ja südame intelligentsust.

Hingamisharjutus. Kõigepealt kujuta ette, et sa hingad sisse läbi aju keskpunkti (käbinäärme). Keskendu aju keskpunktile nii sisse kui ka välja hingates (näiteks kaks või kolm hingetõmmet). Seejärel hinga sisse läbi alakõhu, kohaga, mida hiina keeles nimetatakse dan tien'iks või jaapani keeles hara'ks. See on keha raskusjõu keskpunkt, mõni sentimeeter nabast allpool, täpselt keha keskel. Hinga kaks-kolm korda ja seejärel keskendu südame keskpunktile. Hinga läbi selle punkti, hinga südamega (taas kaks-kolm korda). Korda seda tsüklit, viies tähelepanu kordamööda kehale, meelele, südamele.

Ainulaadsus. Iga elusolend on loova energia ainulaadne väljendus. Maailmas pole kahte täpselt ühesugust puud või puulehte. Pole kahte ühesugust inimest. See tähendab, et me kõik väljendame ja tugevdame oma energiat meile ainuomasel moel.

Hingamisharjutus. Siin võid väga loominguline olla. Mõtle ise välja huvitavaid mustreid, mängi rütmiga, kiirusega, mahuga, heliga jne. See on improviseeritud hingamine, umbes nagu improviseeritud tantski. Harjutuse mõte on olla loominguline, mänguline. Lihtne näide: hinga rütmiga "üks, kaks, tša-tša-tša" või valsirütmis: üks, kaks, kolm, üks, kaks, kolm. Või hinga sisse väikeste sõõmudega ja välja pika ohkega. Reegleid pole. Lase loov energia valla. Võid teha ka nii, et iga hingetõmme on eelmisest erinev. Lähtu sellest, mis on sulle mugav ja tundub mõnus.

Liikumine ja muutumine. Füüsikas ütleb energia jäävuse seadus, et energiat ei saa luua ega hävitada (see ei teki ega kao), see muundub ühest liigist teise. Energia pole kunagi konstant. See on alati liikumises ja muutumises. Näiteks vaimuenergiat saab muundada füüsiliseks energiaks ja füüsilist energiat emotsionaalseks.

Hingamisharjutus. Kui oled stressis või ärevil, püüa väljahingamist pikendades seda emotsionaalset või vaimset energiat muundada füüsiliseks kineetiliseks energiaks. See aktiveerib uitnärvi, mis stimuleerib parasümpaatilist närvisüsteemi. See on kiire ja lihtne viis oma "seisundi muutmiseks"."

USA hingamisguru Dan Brule tuleb taas Eestisse ja korraldab Tallinnas 9.-14. novembrini teadliku hingamise meisterlikkuse kursuse.

Dan Brule on õpetanud teadlikku ja vabastavat hingamist enam kui 125 000 inimesele 55 riigis. Kuigi maailmas on palju hingamiseksperte, eristub Brulé nendest kogemuspagasiga. Teadliku hingamise meisterlikkus peitub tema ammendamatus energias ja kohalolus. Need kaks omadust on koos teadmiste ja oskuste kombinatsiooniga toonud Brulé juurde sellised tippkliendid ja -partnerid nagu maadleja Aleksander Karelini, vabasukeldumistšempioni Stig Åvall Severinseni, transpersonaalse psühholoogia rajaja Stanislav Grofi, new age'i pioneeri Leonard Orri, arktilise ekstreemujuja Wim Hofi ja motivatsioonikoolitaja Tony Robbinsi.

Seekordse Tallinnas toimuva kursuse teeb eriliseks see, et praktiseeritakse ja õpitakse sünnikogemuse hingamist 37,7-kraadises vees.