Unista suurelt, aga alusta väikselt

Kui koju on kogunenud aegade jooksul palju asju ja nendest loobumine on raske, siis tasub alustada väikselt ja vaikselt.

■ Alusta kraanikausist - pese ära seal olevad nõud ja küüri kraanikauss ilusaks puhtaks ja läikivaks. See ei võta eriti kaua aega ja on hea motiveeriv algus. Nüüd hoia kraanikauss ilusti puhtana ja korista köögi tasapinnad, pühi need ilusti puhtaks ja säravaks. Tee köögipõrand liigsest kolast puhtaks. Algus on tehtud ja nüüd pole su ülesandeks muud kui hoida need mõne päeva puhtana.

■ Pärast seda liigu edasi ja tee puhtaks lauapealsed, seejärel põrandad, siis riiulid ja siis kapid. Tee kõik korda ühe pinna kaupa ja kõik, mis on juba korrastatud, hoia puhtana. Sa ei pea seda kõike tegema üle öö. Tee kasvõi ühe väikese koha kaupa, 15 minutit päevas, kui soovid. Või rohkem, kui tahad. Leia ise endale meelepärane tempo.

Kuidas sorteerida

■ Kui sa pole kasutanud mõnda asja kuus kuud, siis anna see ära. Välja arvatud hooajalised asjad, neid hoia aasta. Kui sa pole midagi siiamaani kasutanud, siis järelikult sa ei vaja seda või ei pea imeilusaks. Aga mis juhtub, kui äkki ikkagi läheb vaja? Olen üsna kindel,et ei lähe, ja kui tõesti-tõesti läheb, siis saad ehk rentida või laenata või väikese vaevaga asendada?

■ Kui sentimentaalseid asju on palju, siis nende väärtus kahaneb. Hoia alles vaid mõni üksik ese ja teistest võid soovi korral teha pilti ning koostada digialbumi. Proovi!

■ "Võib-olla" kast. Kui millestki on raske loobuda, aga tegelikult tahaksid, siis pane need asjad kasti ja tõmba teibiga kinni. Kui sa kuu jooksul ei tunne tungivat vajadust kasti avada, siis ära avagi ja vii see ära.

Alusta üks tasapind korraga. See võib olla lauapealne, kapipealne, mingi osa toa põrandast, riiul. Keskendu näiteks ühele riiulile kapis, mitte tervele kapile.Tõsta kõik ajutiselt ära sellelt pinnalt, mida hetkel koristad.

■ Võta üks asi kuhjast ja tee kiire otsus. Kas sa kasutad seda tihti ja see on sulle väga oluline? Kas oled seda viimased kuus kuud kasutanud? Ja mis kõige olulisem: kas see toob sulle rõõmu? Kui vastus on jah, siis pane JAH kuhja. Kui ei, siis pane ANNETA või VISKA kuhja. Pead tegema kiire otsuse!

■ Nüüd pane tagasi need asjad, mis on JAH kuhjas. Leia neile koht, kuhu nad kuuluvad, ja pane asi alati õigesse kohta tagasi - nii väldid segadust juba eos.

■ Vii liigsed asjad kohe ära. Ehk siis viska ja anneta!

■ Kui kõik on tehtud, siis anna paar päeva aega ning viska värske pilk peale. Kindlasti leiad veel midagi. Võid uue pilguga üle käia iga paari kuu tagant, et ei tekiks kuhjumist.

■ Ja nüüd parim osa. Istu, vaata ringi, puhka ja naudi. On ju rahustav ja kerge olla?

Autor: Kaisa Lattu

Allikas: Kaisa Lattu "Asjadest lahtilaskmise kunst", kirjastus Pilgrim

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid