Kes on pereteraapiat õppinud, see teab, et see, mida peres üksteise eest varjame, on nagu mustast maagiast pärit magnet, mis tõmbab kõikide pereliikmete energia endasse.

Kuidas saaksid teised pereliikmed ärevat inimest aidata? Siin on mõni juhtnöör.

1. Ära eita kaaslase häiret ega arvusta teda selle tõttu

Probleemi mahasalgamine, naeruvääristamine, halvustamine või kritiseerimine ei aita kuidagi tervenemisele kaasa. Samuti ei aita kodukootud psühhoanalüüs. Las see jääb spetsialistide kanda.

2. Loe vastavaid käsiraamatuid ja veebiartikleid, et saaksid aru, mida ärevushäire tähendab

Neile, kes pole ise ärevuse või paanika all kannatanud, tunduvad hädalise irratsionaalsed hirmud ja tugevad kehalised reaktsioonid lausa mõistusevastased. Hari ennast, et suudaksid mõista!

3. Kõige olulisem: kui kaaslane sind vajab, nt on tal parasjagu tugev paanikahoog, ole kohal nii füüsiliselt kui emotsionaalselt!

Istu ta kõrvale ja lihtsalt hoia kätt või silita selga. Sinu kohalolu võib ärevale tähendada palju rohkem kui suur hulk lohutavaid sõnu või loeng sellest, et tegelikult pole hirmuks mingit põhjust ja kui hädaldav pereliige vaid silmad avaks, siis ta näeks, et kõik on hästi.

4. Ära karda kaaslaselt küsida, kuidas ta ennast tunneb

Empaatia on väga suureks toeks! Püüa hädasolijale kaasa elada isegi siis, kui sa ei saa lõpuni aru, mis temaga toimub.

5. Ära lase oma kaaslase ahastusel end heidutada, kuid samas võta tema probleemi tõsiselt

Seda on muidugi lihtsam öelda, kui teha, sest kalli inimese valu läheb igal juhul otse südamepõhja. Aga kui harid ennast ja saad aru, mis võib olla ärevuse põhjuseks ja millised on tervenemise sammud, on lihtsam selle kõigega enda sees toime tulla.

6. Toetus ei tähenda surve avaldamist

Ärev inimene vaevleb niigi perfektsionismi küüsis - pole vaja sundida teda veel kaugemale jooksma ja kõrgemale hüppama!

7. Vaatamata sinu soovile kaaslast aidata peab ta ise vastutama oma paranemise eest

Ei maksa olla liiga kaitsev, sest see võib mõjuda halvasti äreva inimese enesehinnangule. Või muutub ta nii liialt mugavaks, et riskida raskuste ja ebameeldivate tunnetega, mis kaasnevad ärevushäirest ülesaamisega.

Autor: Kadi Kütt

Allikas: Kadi Kütt "Ärevuse vari", kirjastus Pilgrim