Käitu ometi korralikult! Ole normaalne! Mis sul viga on!!! Mul pole aega siin sinuga jamada! Kas sul häbi ei ole! Jälle tegid valesti! Kui sa nii ei tee, siis... Kuidas sa aru ei saa, et... Mitu korda ma sulle olen rääkinud, et... Ise sa rikkusid meie kõigi tuju ära.

Ülaltoodud hüüdlauseid kuulevad nii pahandust tegevad lapsed kui riiduläinud elukaaslased. Sage lahendus, mida vanemaid valivad, kui laps ei kuula, on riidlemine, ähvardamine, karistamine ja kui see ei tööta, riieldakse veel, ähvardatakse rohkem ja karistatakse.

Paarisuhtes on sama dünaamika. Kui partner teeb midagi, mis ei meeldi, saab ta tihti peapesu. Ent see ei too kunagi soovitud tulemust, vaid peaaegu alati on selle tulemus see, et inimene tunneb, et teda ei mõista. Nii lapse kui täiskasvanud partneri eneseaustus saab riivata, kui karistame, ignoreerime, riidleme, tänitame, ähvardame.

Piiride seadmise ja nendest kinnihoidmise oluline eeldus on usalduslik suhe. Alati enne, kui püüad kedagi õpetada, korrale kutsuda või piire seada, peaks looma temaga suhte. Kõigepealt tuleb luua/taastada suhe ja alles siis on mõtet kulutada energiat suunamisele ja õpetamisele ning reeglitele ja kokkulepete tegemisele. See on nagu maaharimine - isegi kui su seemned, mida tahad maha külvata, on head, pole neid mõtet kobestamata mullale visata. Need seemned ei pruugi idanema minna. Suhte loomine on nagu maa kobestamine ja seemned on need head mõtted, mida tahad teise inimese pähe istutada, et tal need idanema hakkaks. Harimata maal läheb idanema vaid umbrohi.

Kui inimesega on loodud hea ja mõistev suhe, on reeglite ja piiride kehtestamine palju, palju lihtsam.

Saatekülaline on pereterapeut Meelike Saarna. Saatejuht on Katrin Saali Saul.

"Peresaade" kõlab Vikerraadio eetris neljapäeva õhtuti kell 19.05. Saadet saab igal ajal järelkuulata Vikerraadio kodulehel: https://vikerraadio.err.ee/peresaade. Saatejuhtidele saab kirjutada aadressil peresaade@err.ee.

Teemaderingis on truudus ja truudusetus, hingehaavad, valetamine, ohvrienergia, seksuaalsuse kujunemine, alkoholi mõju ajule ja suhetele, õed-vennad, ärevus ning see, miks on harjumusi nii raske muuta.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid