Artiklist inspireerituna käsitleti teemat ka Vikerraadio Peresaates, kus saatejuhil Merle Liivakul olid külas teadliku muutumise kunsti lektor Ville Jehe ning Vanalinna Hariduskolleegiumi perekonda kuuluva lasteaia Aiake juhataja Eve Padar, kes on tegutsenud ka folkloori- ja usuõpetuse õpetajana.

Avaldame siinkohal mõned praktilised lapse hingeelu toetavad soovitused, mida artiklis ja raadiosaates välja toodi.

Tänutunne. Tunne, et elu pole enesestmõistetav ja see on suur kingitus, on miski, mida laps õpib vanematelt. Meil pole mõtet loota, et laps tänulikkust väljendaks, vaid me saame seda ise ette näidata. Kui laps on kohanud mõnd raskelt haiget või kuulnud mõnest õnnetusest, siis saame õhtul enne sööki või magama minekut tänada, et meil on kõik koras. Mis sõnastuses või mis vormis seda teha, polegi nii oluline.

Tähelepanelikkus. Oma koolitustel õpetab Ville Jehe erinevate praktikate ehk tööriistade abil, kuidas võtta maha tohutu emotsioonide ja mõtete müra, mille alla on mattunud meie tõeline loomus. Kui vanem on teadlik, mis temaga toimub, saab ta tasapisi harjutada ka last oma käitumist märkama. Näiteks õpetab Ville oma lapsi avastama sisemaailma protsesse, mis nende käitumist mõjutavad. Kui lapsed on emotsioonide keerises, on ta lihtsalt palunud see seisund neil meelde jätta. Mõni aeg hiljem on ta lapsele meenutanud: "Mäletad, et emotsioon tuli, tekitas halva tuned ja nüüd seda pole."

Looduses käimine. Loodus on koht, kus elu pühadus on vahetult tajuda nii suurtele kui ka väikestele. Eeskuju kaudu saab vanem õpetada last loodust austama ja selle üle imestama. On meie õnn, et siinkandis looduses olemine tundub veel niivõrd loomulik.

Rituaalid ja traditsioonid. Inimpsüühika toetub rütmidele, milleks pakub võimalusi nii aastaring ja seda järgiv rahvakalender kui ka meie eluringi olulisemad sündmused. Isegi sellised rasked hetked nagu matustel käimine on lastele vajalikud, sest edasi liikumiseks on tarvis ka temal hüvasti jätta. Väga olulised on pere oma traditsioonid, näiteks sünnipäevade ja jõulude tähistamine.

Kuula Peresaadet SIIT.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid