1. Sa võid pakkuda riideid ja asju oma tuttavatele, sõpradele ja sugulastele

Ära häbene! Tee enda juures näiteks vahva riidevahetuspidu. Riidevahetuspeo võib korraldada ka laste riiete vahetamiseks.

Mõnes korteriühistus on komme, et korralikke asju võib jätta maja fuajeesse. Kui ka Sinu majas on selline võimalus, siis miks mitte - kasuta seda. Kui Sa ei tea, kas nii tohib teha, küsi korteriühistu juhilt.

Võid panna ka kortermaja stendile või piirkonna teadetetahvlile kuulutuse, et annad ära või müüd oma asju.

Uuri ka seda, kas äkki vajab Su lapse riideid näiteks mõni lasterikkam pere tutvusringkonnas.

2. Anneta oma riided ja asjad mõnele sotsiaalsele või vastutustundlikule ettevõttele, kus need heade eesmärkide saavutamiseks maha müüakse

Sotsiaalsed ettevõtted on ühiskondliku eesmärgiga organisatsioonid, mis kasutavad oma sihi saavutamiseks ettevõtlust. Lihtsamalt öelduna - sotsiaalsed ettevõtted müüvad oma tooteid või teenuseid eesmärgiga muuta maailma paremaks. Paljud sotsiaalsed ettevõtted on liitunud Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustikuga.

Vastutustundlikud ettevõtted teevad rohkem kui seadusandluses nõutud, aga maailma parandamine pole nende esmane eesmärk nagu sotsiaalsetel ettevõtetel. Vastutustundlik ettevõte ei keskendu ainult finantsnäitajatele. Oluline on ka keskkondlik ja sotsiaalne mõju ehk jalajälg, mille ettevõte oma eksisteerimisega jätab. Paljud vastutustundlikud ettevõtted on liitunud Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumiga.

Sõbralt Sõbrale kauplused

Sõbralt Sõbrale kaubamärgi all tegutseb 19 ringluspoodi Tallinnas, Tartus, Narvas, Viljandis, Keilas, Kärdlas, Põlvas, Tõrvas, Kohtla-Järvel, Valgas, Kuressaares, Rakveres, Pärnus, Raplas ja Klaipedas. Kauplustesse saavad kõik inimesed annetada oma kodus üleliigseks muutunud, kuid korralikke esemeid - riideid, jalanõusid, mööblit, kodutehnikat, mänguasju, raamatuid, kodukaupu ja tööriistu. Sõbralt Sõbrale kauplused alustasid tegevust juba 1998. aastal. Eestis kogutud asjade üle peetakse eraldi müügiarvestust ning saadud vahendid suunatakse heategevuseks. Nii saab alguse "Hoolime koos" ringlus, mille abil aidatakse puudustkannatavaid peresid, lähtudes nende konkreetsetest vajadustest.

Uuskasutuskeskuse kauplused, kogumiskastid ja vanavaralaadad

Uuskasutuskeskus võtab vastu annetatud asju, mis on muutunud üleliigseks, kuid mis on jätkuvalt veel kasutuskõlbulikud, puhtad ja terved. Keskuses leitakse asjadele uus õnneliku omanik kas oma heategevuspartnerite abiga või need mõistliku hinnaga maha müües. Saadud tulu kasutatakse, et uuskasutust veelgi enam propageerida ja vähendada ebavõrdsust ühiskonnas. Uuskasutuskese kauplused leiad Tallinnast, Tartust, Narvast, Pärnust, Võrust ja Paidest. Oma asju ja riideid võid jätta ka Uuskasutuskeskuse kogumiskonteineritesse Tallinnas ja Tartus. Uuskasutuskeskus korraldab ka laatasid, kus müüakse näiteks jalgrattaid ja raamatuid. Uuskasutuskeskus peab end eelkõige keskkonnaorganisatsiooniks, aga aidatakse ka abivajajaid.

Aarete Laeka kauplus ja kampaaniad

Aarete Laegas MTÜ on 2013. aastal asutatud omanäoline taaskasutusega tegelev heategevusorganisatsioon, mis aitab raskustesse sattunud peresid vähekasutatud riietega. Alati täpsustatakse abivajajate konkreetsed vajadused ning komplekteeritakse pakk sellest lähtuvalt ehk personaalselt. Aarete Laeka peamisteks koostööpartneriteks on erinevad asutused, liidud, terapeudid, sotsiaaltöötajad ning eraisikud, kes osasid peresid toetavad. Heategevuse rahastamiseks peab Aarete Laegas Tallinnas sorteerimiskeskuse kõrval populaarset taaskasutatud rõivaste poodi, mida külastab aastas üle 30000 kliendi.

Humana kogumiskastid

Humana Estonia on loodud 2000. aastal ning tegeleb teise ringi riiete kogumise, sorteerimise ja müügiga. Ettevõtte eesmärk on koguda vahendeid ülemaailmsete heategevusprojektide rahastamiseks kasutatud asjade kaubanduse abil. Humana kauplusteketti kuulub 23 kauplust Tallinnas, Pärnus, Tartus, Narvas, Kuressaares, Võrus, Haapsalus, Viljandis, Valgas ja Kohtla-Järvel. Sorteerimiskeskus asub Tallinna külje all Tänassilma tehnopargis. 2016. aastani sai riideannetusi tuua ka Humana kauplustesse, kuid see tuli annetusmahtude kasvades ruumipuuduse tõttu ära lõpetada. 2014. aasta kevadest on välikogumisvõrgustik olemas Tallinnas ja lähiümbruses, 2018. aasta kevadest ka Tartus.

Kulunud ja defektiga asju võib Humana kastidesse tuua. Märjad, hallitanud, haisvad, õlised, värvised asjad aga ei sobi. Neid ei saa isegi ümber töödelda ning need võivad ka teisi, korralikumaid esemeid rikkuda.

Internetis on saadaval ka kaltsukate kaardid, kust võib leida lähima kaltsuka ning suure tõenäosusega nõnda ka koha, kuhu oma riided viia.

3. Anneta oma riided ja kangad mõnele moeloojatele

Reet Ausi ökomood ja Uuskasutuskeskuse kogumiskast Stockmannis

Ökomoe disainer Reet Aus, Stockmanni kaubamaja ja Uuskasutuskeskus kutsusid 2018. aasta oktoobri lõpus inimesi üles tooma kasutatud teksariideid kogumispunkti selleks, et anda riietele pikem eluiga ja valmistada nendest uue disainiga rõivad. Kõigi annetajate abiga valmib uus kudumite kollektsioon. Vastutustundliku moe sünnile saab kaasa aidata, tuues oma kasutatud teksariided Stockmanni 4. korruse Uuskasutuskeskuse kasti.

Lentsius Design ja vanad telgid

Lentsius Design brändil on kaks poolust - aksessuaaride kollektsioon ning kontseptuaalne rõivadisain. Brändi veebilehel on leitavad 8 erinevat rõivamoe projekti, neist TELK 1, TELK 2 ja TELK 3 on taaskasutusel põhinevad projektid.

"TELK projektis olen kasutatud Kaitsevägede Ühendatud Õppeasutuses maha kantud telke ja ka vormiriideid, et õmmelda neist uusi mantleid ja kotte. Viimane projekt TELK3 sõitis Jaapanisse ja varasemad olen Eestis klientidele maha müünud," selgitab disainer Kairi Lentsius.

Viimasel ajal on disainer hakanud koguma ka eraisikutelt vanu presenttelke, mille abil saadakse rõivaste hästi põnev värvivalik.

Kalamaja Printsess ja Uuskasutuskeskus

Ökomoe bränd Kalamaja Printsess toodab puhta joonega kvaliteetseid minimalistlike riideid. Kõik tooted on ainueksemplarid ning neis kasutatakse hoolega valitud kangajääke. Bränd väärtustab aeglast moodi. Brändi loojaks on näitleja ja ema Karin Rask. Ka eraisikud saavad ökomoe loomiseks kangaid annetada. Tihti nad seda teevadki.

New Rustic kande-, selja- ja vöökotid

New Rustic on modernne käsitööbränd, mis loob kande-, selja- ja vöökotte suurtootmiste jääkmaterjalist. Modernsed, käsitööna valmistatud käe- ja seljakoti kangad kootakse Eesti väikelinnas Karksi-Nuias kangastelgedel tekstiilitootmisest tekkivast jääkmaterjalist. Nahast detailid on mööblitööstuse jäägid. New Rusticule võib pakkuda vanu kardinaid vms kangaid.

4. Suuna riided taaskasutusse Facebooki gruppide abil

Keskkonnahoidliku eluviisi üheks võimaluseks on kasutuseta asjade uuesti ringlusesse suunamine. Bioneer otsist taaskasutamise lihtsustamiseks välja ligi 120 erinevat Facebooki grupi, kus saab oma kraami taaskasutusse suunata või asjadele uut elu anda. Taaskasutamise viisiks võib olla nii asjade tasuta ära andmine, vahetamine kui ka müümine. Kui teate veel mõnda gruppi, lisage see loo kommentaaridesse. Meie keskendusime gruppidele, kus saab ka vahetada ja ära anda.

5. Tee oma kasutud riided ja asjad kirbukal rahaks

Mooste Taaskasutuskoda

Kaks hakkajat naist Kristi Zolgo ja Piret Parmi veavad Moostes sotsiaalse ettevõttena tegutsevat mittetulundusühingut Taaskasutuskoda. Taaskasutuskoja kirbuturg ja vastuvõtupunktid Kagu-Eestis on peamised märksõnad, millega ettevõtet seostatakse ja mille üle eestvedajad ise väga uhked on. Naiste kõige suurem eesmärk on muuta taaskasutamine elustiiliks, kuna taaskasutamine on tegelikult ainus toimiv ja keskkonnahoidlik lahendus asjade üleküllusele. Järgmine kirbuturg on 2019. aasta kevadel.

Telliskivi kirbuturg

MTÜ Eesti Kirbuturg, kes korraldab Telliskivi kirbuturgu on välja kasvanud Uuskasutuskeskusest. Sotsiaalse ettevõtte peamine eesmärk ongi arendada kirbuturgude kultuuri Tallinnas ja ka mujal Eestis.

Telliskivi Kirbuturg toimub Telliskivi Loomelinnakus (Telliskivi 60A, Tallinn) aastaringselt ja on külastajatele avatud laupäeviti kell 10-15.
Sisehooajal (oktoober-aprill) toimub kirbuturg Rohelises saalis ja välihooajal (mai-september) toimuvad kirbuturud Loomelinnaku sisehoovis.

Külastajatele on Telliskivi kirbuturg tasuta, müüjatele kehtivate osalustasudega.

6. Müü oma kraami suurte veebikeskkondade vahendusel

Riideid ja asju võib müüa ka suurtes ostmiseks ja müümiseks mõeldud veebikeskkondades (nt Osta.ee, Buduaar.ee, Perekooli laat).

Näiteks Osta.ee on interneti keskkond, kus saad korraldada ja ise osaleda enampakkumistel ehk oksjonitel, müüa ja osta. Vali arvukate kategooriate hulgast, mis Sind köidab ja anna aga minna!

7. Õpi Spunki leidma

Spunk.ee aitab ära anda asju, millele omanik otstarvet ei leia.Olgu nendeks väikelaste tarbed või üle jäänud ehitusmaterjalid. Koostöös SmartPOSTiga saavad annetajad saata paki tasuta. Saatekulu tasub saaja pakki kätte saades SmartPOST automaadi juures.

8. Anneta asju loomade varjupaikadele

Palun tutvu enne annetamist ühingute vajadustega. Võimalusel helista ja küsi, mida annetustena vaja on.

Loomapäästegrupp

Loomapäästegrupp on kiiresti kasvav loomakaitse rahvaliikumine. Organisatsiooni vabatahtlike eesmärgiks on vigastatud või väärkoheldud loomadele-lindudele kiire abi ja ravi tagamine. Ühingu tegevust saab toetada annetades asju või raha.

Varjupaikade MTÜ

Varjupaikade MTÜ loodi 2007. aasta alguses. Ühingusse on koondunud seitse kodutute loomade varjupaika üle Eesti: Läänemaa, Pärnu, Tallinn, Valga, Viljandi, Virumaa ja Võru. Ühing on oma tegutsemisaja jooksul saatnud uutesse kodudesse üle 10 000 looma. Ühingule saab annetada nii asju kui raha.

MTÜ Kasside Turvakodu

MTÜ Kasside Turvakodu on eraalgatuslik ja majanduslikult iseseisev organisatsioon hätta sattunud või hooletusse jäetud kasside abistamiseks. Kasside turvakodus ja hoiukodudes ootab pidevalt oma päriskodu 150-200 tänavatelt leitud ja hoolimatute loomaomanike hüljatud kassi ja kassipoega. Kassid jõuavad loomasõpradeni otse tänavatelt, heade inimeste kaudu erinevatest kohtadest, Eesti Loomakaitse seltsi kaudu, samuti loomakliinikutest, kuhu sageli sõbralikke ja toredaid kasse magamapanekuks tuuakse. Igal loomal on oma lugu, tavaliselt on lugu väga kurb. Loomakeste eest kannavad hoolt 10 kuni 15 kassisõbrast vabatahtlikku, kes teevad seda põhitöö kõrvalt oma vabast ajast ja sageli ka oma raha eest. Ühingule saab annetada nii asju kui raha.

Loe artiklit edasi Bioneer.ee kodulehelt ja saa veel häid nippe, kuidas vabaneda keskkonnasõbralikult, säästlikult ja nutikalt on vanadest riietest ja asjadest.

Allikas: Bioneer.ee

Artikli ilmumist on toetanud Tallinna Keskkonnaamet