Räägime naiste ja meeste erinevustest, mis puudutavad seksiks valmisolekut. Päris sageli ütleb mees, et tema tunneb end armastatuna, kui naine teda puudutab, kallistab, otsib lähendust ja tahab seksida - kiirgab seksuaalset vaibi. Aga seda vaibi pole suhtes ammu tunda olnud. Naine seevastu ütleb, et ta ei taha mehega seksida, kui ta pole tunda saanud emotsionaalset lähedust, et mees ei ole temaga samal lainel, ei viitsi teda kuulata.

Suurel osal naistest tekib isu seksiks siis, kui nad tunnevad partneriga emotsionaalset lähedust - et nad on hoitud, et nad saavad rääkida oma tunnetest, et mees oleks samal lainepikkusel ja püüaks mõista, mis naise sees toimub. Paljudel meestel tekib emotsionaalse läheduse tunne aga alles siis, kui nad on saanud tunda naise seksuaalset lähedust. Ehk siis paljudel (muidugi mitte kõigil) meestel on seks moodus, kuidas saavutada emotsionaalset lähedust. Nii ei soovi naine enne seksida, kui tülid pole klaaritud ja emotsionaalne lähedus taastatud ja mees jälle ei saa asja enne klaariks, kui ta pole saanud tunda naise lähedust.

Ehk siis see stereotüüpne seksuaalne energiavoog naise ja mehe vahel käib nii, et naise süda peab olema avanenud ja rahuldatud, enne kui ta mehele seksuaalselt avaneb, mehel aga toimub südame avamine naisele siis, kui ta on seksuaalselt rahuldatud.

Kui paari vahel see energia voog seisab, siis sageli naine teab küll, et mees ootab seksuaalset kontakti, aga kuna ta süda on rahulolematu, siis keelab ta mehele seksuaalset rõõmu ja mees, teab küll, et naine tahab tema emotsionaalset lähedust, aga kuna mehe keha on näljas ja rahulolematu, keelab ta naisele enda poolt seda, mida naine vajab, et ta süda laulaks. Kumbki tunneb end teise poolt pidevalt tõrjutuna ja see lükkab neid võõrandumise suunas.

Külas on pere- ja seksuaalterapeut Lemme Haldre.

Kuula "Peresaadet" SIIT.

Saate autor: Katrin Saali Saul

"Peresaade" kõlab Vikerraadio eetris neljapäeva õhtuti kell 19.05. Saadet saab igal ajal järelkuulata Vikerraadio kodulehel: https://vikerraadio.err.ee/peresaade. Esimese hooaja saateid on Vikerraadio kodulehelt ja äpist järelkuulatud juba üle 160 000 korra. Saatejuhtidele saab kirjutada aadressil peresaade@err.ee.

Katrin Saali Saul jätkab saates peamiselt paarisuhete teemadega. Uue hooaja teemaderingis on truudus ja truudusetus, hingehaavad, valetamine, ohvrienergia, seksuaalsuse kujunemine, alkoholi mõju ajule ja suhetele, õed-vennad, ärevus ning see, miks on harjumusi nii raske muuta.