Viirushaigustest rääkides tuleb meenutada, et antibiootikumidel pole viiruste üle mingit võimu. Enamus nohudest, köhadest, kurgu-, kõrva- ning põskkkoopapõletikest on aga justnimelt viiruste tekitatud. Antibiootikumravi tagajärjel kannavad ränki kaotusi meie sooletrakti kasulikud mikroorganismid, just neil aga lasub lõviosa organismi immuunsuse kujundamisest. Mitte ilmaasjata ei öelda: "See, kes võtab ravimit, peab paranema kahest asjast - ravimi kõrvaltoimetest ja haigusest endast!" Uuringud kinnitavad, et nt. kõrvapõletiku puhul tõstab antibiootikumravi haiguse kordumise tõenäosuse mitmekordseks. AB Ravi kõrvaltoimena suureneb tunduvalt astmasse ja allergiasse haigestumise risk.

Niisiis, mida teha, kui ennetustegevus on hiljaks jäänud ja suurenenud stressi tingimustes on end naha vahele pressinud viirus?

Alustuseks tuletagem meelde, et haigestumisega signaliseerib keha meile väsimusest ning kalendermärkmiku jätkuv täitmine palavikualandajate toel on kohatu. Varem või hiljem peame oma võla keha ees nii ehk naa tasuma. Seega austagem tema soove kohe ning andkem talle pisut rahu ja vaikust.

Seejärel võiks uudishimuliku pilgu pöörata köögikappi. Esimesena vaatab sealt loomulikult vastu mesi. Kes meist ei teaks mee tervendavatest omadustest, kuid paljud meist seda ravipotentsiaali tõsiselt võtavad? Kas teadsite, et mees olevate immuunaktivaatorite vastu on jõuetud nii viirused kui ka antibiootikumidele resistentsed bakteritüved (muu hulgas ka haiglanakkust põhjustav metitsilliinresistentne Staphylococcus aureus (MRSA). Lisage meele astelpaju marju ja saate alistamatu tervisekombo!

Mee kõrval hakkab meile kindlasti silma ka ingverijuurikas. Tagasihoidlikust välimusest hoolimata on tegu võimsa tervise-ergutiga. Vähe sellest, et ingver saab mängeldes hakkama iivelduse, puhituse ja kõhuhädadega, tal on lisaks ka põletikku langetav mõju. Kas teadsite, et ingverimähis on kiireim esmaabi lümfiprobleemide puhul ja aitab imeliselt ka bursiidi korral? Ingveriga saab tekitada nii sees-kui välispidist kuumatunnet ja just seda ongi vaja, kui sisemuses on niiskus lõõtsuma löönud. Soe ingveri-sidrunitee meega on klassika, millest ükski innukas iseravitseja mööda ei saa.

Ka ingveri jumekam sugulane kurkum on võimas põletiku leevendaja, kui seda rasvas kuumutada ja musta pipraga kombineerida.

Kuldse kurkumi ja kookospiima jook tõstab toonust ja on supermaitsev. Retsepti võib siinkohal igaks juhuks üle korrata: kahele tassile kuumale kookospiima-vee segule lisatakse 1 tl kurkumit, 1 teelusikas kaneeli ja tibake mett.

Idamaistesse vürtsidesse tuleks eestlastel üldse suurema vaimustusega suhtuda. Sageli jäävad need kauged külalised siin külmas maailmanurgas piisava tähelepanuta. Ka kaneel pole vaid riisipudru ja õunakoogi kaunistaja. Tegu on ravimtoiduga, mis toimib hästi nii liigesevaevuste, akne kui vähi puhul. Märksõnaks ikka põletikulangetus, mis ka viiruste korral taustapildiga hästi sobib. Tavalise poes müüdava Hiina ehk Cassia kaneeli asemel eelistage kindlasti Tseiloni kaneeli, mis ei sisalda maksafunktsioonile mitte-kõige-paremini-mõjuvaid kumariine.

Kui nina nohisema hakkab, tuleb kiiremas korras välja otsida sinepipulber ja suurem kauss - sinepil on võime genereerida kuumust. Jalgade soojendamise ning keha refleksoloogiliste punktide mõjutamise läbi kandub soojalaine kenasti ka pähe.

Kui sinepist väheks jääb, on aeg käiku lasta plaan B: pipraplaastrid. Kas kleepida need ümber nina...? Pigem mitte! Pipraplaastritest tuleb lõigata hoopis kitsad, sentimeetrilaiused ribad ja asetada need mõlema suure varba juurele, just sinna, kus jalg varbaks üle läheb. Jalgadel on hulgaliselt tõhusatoimelisi, nina ja põskkoobaste piirkonda reflekteerivaid punkte. Pipraplaastri kuumutava toime abil saab otseselt mõjutada ka nohu kulgu.

Käheda kurgu ravimeid on igal loodusravitsejal kümneid. Võib juua põdrasambla teed nagu Kingpool omal ajal, pihustada kurku imelist taruvaiku, peitsida astelpajuõliga või kuristada õunaäädika, joodi- ja soodaveega.

Miks mitte laiendada horisonte ja teha omale seekord soolasalli? Sool on tuntud valuvaigisti ja põletikualandaja, mis kudedest liigse turse eemaldab. Kuna ümber kaela keeratud soolaheeringa raviga kaasneb teatud esteetiline "konks", siis jätame kala suuremeelselt eelmisse sajandisse. Võtame kasutusele hoopis kuumas soolvees niisutatud riide, mille tilkumise kaitseks teise riidetüki ja kilega katame. Kõige peale seome pehme salli, et võimalikult palju soojust tekitada. Sellise soolasalliga uinudes võib kindel olla, et peale hommikust kuuma jooki on kurguvalust järel ainult hägune mälestus.

Autor: Liis Orav, integratiivne terviseterapeut ja toitumisnõustaja

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid