Vasakukäelisi on aegade algusest saadik olnud kümnendik inimsoost. Paremakäeliste ülekaalu näitavad Kenyast leitud enam kui 500 000 aastat vanad esihambad. Meie esivanemad töötlesid seal loomanahku, hoides neid pingul hammaste ja nõrgema käega ning kraapides kiviriistaga, mis oli tugevamas käes. Vahel riivas tööriist esihambaid. Kriimustuste suund hammastel näitab, et parema- ja vasakukäeliste suhe oli ka toona 9:1. See suhe on omane ainult inimesele. Primaadid šimpans ja gorilla, kellega meil on ühine esivanem, ei eelista üht kätt teisele.

Võimalik, et parema käe eelistus arenes koos keeleoskusega. Enamikul inimestest asub keelekeskus vasakus ajupoolkeras, mis juhib keha paremat poolt. Võib-olla just need geenid, mis keeletöötluse vasakusse poolkerasse suunasid, tegidki meil parema poole domineerivaks. On veel terve rida hüpoteese.

Maailma kultuurid, sh ristiusk, on aastatuhandeid halvustanud kurakäelisi. Parema käega õnnistatakse ja lüüakse risti ette. Lambad seab Kristus oma paremale käele, sikud vasakule. Esimesed pärivad jumalariigi, teised ajab ta igavesse tulle. Õnneks ei sunnita nüüdisajal vasakukäelisi lapsi koolis enam tegutsema parema käega.

Ajaloost on teada kuulsaid vasakukäelisi: Leonardo da Vinci (pigem mõlemakäeline), Isaac Newton, Marie Curie, Henry Ford, Bill Gates, Charlie Chaplin, Nicole Kidman, Jimi Hendrix, Paul McCartney, John McEnroe, Rafael Nadal. Seitsmest viimasest USA presidendist on kurakäelisi viis: Gerald Ford (1974-77), Ronald Reagan (1981-89, pigem mõlemakäeline), George H. W. Bush (1989-93), Bill Clinton (1993-2001), Barack Obama (2009-). Legend pajatab, et president James Garfield (1881) olnud tegelikult mõlemakäeline ning osanud üheaegselt kirjutada sama lauset parema käega ladina ja vasaku käega kreeka keeles. Tõenäoliselt olid vasakukäelisena sündinud ka Herbert Hoover (1929-1933) ja Harry Truman (1945-1953).

Põnevaid fakte vasakukäeliste kohta

1. Vasakukäelised tarbivad rohkem alkoholi. Hiljuti valminud uurimistöös selgus, et vasakukäelistel on tendents rohkem vembuvett juua. Uuringu käigus vaadeldi ja küsitleti 25 000 inimest 12-st erinevast riigist.

2. Paremakäelisust mainitakse piiblis umbes 100 korda, vasakukäelisust 25 korda Kusjuures, paremakäelisust näidatakse alati positiivses valguses ja vasakukäelisus on piibli järgi ebanormaalne ning vale.

3. Üle 40-aastastel emadel on 2 korda suurem võimalus saada vasakukäeline järglane. Samas, teises elukümnendis olevatel emadel on suurem tõenäosus saada paremakäeline beebi.

4. Vasakukäelised kokutavad suurema tõenäosusega ja neil on suurema tõenäosusega skisofreenia

5. Umbes 10% inimkonnast on vasakukäelised, aga 50% kõigist kassidest on vasakukäpalised

6. Vasakukäelised on matemaatikageeniused. Uuringud näitavad, et vasakukäelistel on teistsugune ajuehitus, mis annab neile matemaatikas eelise.

7. Vasakukäelised elavad vähem. Keskmiselt elab vasakukäeline paremakäelisest inimesest 9 aastat vähem.

8. Vasakukäelisus on geneetiliselt päritav. Kusjuures, vasakukäelised on Inglismaa kuninganna, tema ema, prints Charles ja prints William. Kui üks vanematest on vasakukäeline, on 50% suurem tõenäosus vasakukäelise lapse sünniks.

9. Vasakukäelised mõtlevad kiiremini kui paremakäelised. Uuringud on näidanud, et vasakukäeliste aju suudab asju kiiremini läbi mõelda, kui paremakäelised.

10. Meestel on suurem tõenäosus vasakukäelistena sündida. Seejuures kalduvad vasakukäelised ka tihemini homoseksuaalsusele.

11. Vasakukäelised on tavaliselt "geeniused". Uuringud näitavad, et keskmiselt on vasakukäeliste IQ-skoor üle 131, mis on testi järgi "geenius".

12. Vasakukäelised saavad seksuaalselt hiljem küpseks. Tavaliselt võtab see 4-5 kuud kauem aega kui paremakäelistel.

13. Vasakukäelised lähevad kiiremini närvi. Uuringute järgi töötlevad vasakukäeliste ajud emotsioone teistmoodi ja neid on seeläbi lihtsam närvi ajada.

14. Vasakukäelised on rohkem kunstiinimesed. Dr Alan Searleman avastas, et vasakukäelised on loovamad ja unustavad asju lihtsamini.

15. Vasakukäelised teenivad vähem. Keskmiselt teenivad vasakukäelised paremakäelistest 10% vähem.

16. Vasakukäeliseid on lihtsam hirmutada. Uuringud tõestavad, et vasakukäelised hirmuvad õudusfilmide ajal ehmatuskohtade peale kergemini. Lisaks on vasakukäelistel suurem tõenäosus pärast ehmatust posttraumaatilise stressi all kannatada.

17. Vasakukäelised on vähem enesekindlamad. Abertay Ülikooli (Šotimaa) teadlased selgitasid välja, et statistiliselt on paremakäelised enesekindlamad.

18. Vasakukäelistel on parem kuulmine. Vasakukäelised suudavad paremini äkki muutuvaid helisid kuulda.

19. Vasakukäelised on võistlusspordis paremad. Rik Smits väidab oma raamatus, et vasakukäelised on spordis paremad, sest nad saavad paremakäelistega eelnevalt harjutada.