Lisaks meeldivale maitsele ja ahvatlevale välimusele on maasikal teisigi häid omadusi: selles on palju tervisele kasulikke toitaineid. Võrreldes õunte, apelsinide ja banaanidega on just maasikates kõige rohkem kasulikke mikroelemente. Kusjuures metsmaasika toitainesisaldus on suurem võrreldes sama koguse aedmaasikaga.

Maasikad aitavad tugevdada immuunsüsteemi, ära hoida põletikke, on kasulikud südamele, ajule, närvisüsteemile ja silmadele. Maasikate söömine mõjub hästi ka nahale ja juustele. Samuti sobivad need hästi kaalulangetajate menüüsse.

Maasikas on suurepärane C-vitamiini allikas

Maasikas on tõeline C-vitamiini pomm. Kodumaiste maasikate C-vitamiini sisaldus on isegi suurem kui apelsinil. Kuna inimese keha ei suuda ise seda vitamiini sünteesida, siis peab seda saama toidust. Juba vaid 200 grammi maasikaid ületab inimese päevase C-vitamiini vajaduse.

C-vitamiinil on hulk kasulikke omadusi. See aitab ära hoida põletikke, mis omakorda põhjustavad mitmesuguseid haigusi. Maasikates sisalduvad antioksüdandid ja C-vitamiin aitavad tugevdada immuunsüsteemi. Samuti aitab C-vitamiin ennetada stressi, kevadväsimust ja sinikate teket ning aitab haavadel kiiremini paraneda.

Maasikaid soovitatakse regulaarselt süüa seetõttu, et tänu nende kõrgele C-vitamiini sisaldusele paraneb organismi võime omandada rauda. Raud jaguneb heemseks ja mitteheemseks. Heemne raud on loomset päritolu ja mitteheemset rauda sisaldavad peamiselt taimsed toiduained. ETNÜ toitumisnõustaja Siiri Krümann lisab: "Keha omastab heemset rauda paremini kui mitteheemset. Kõige tõhusam mitteheemse raua omastamise viis on süüa rauarikkaid toiduained koos C-vitamiini-rikaste toiduainetega."

Mõjub hästi välimusele ja on tuntud afrodisiakum

Maasikas sisalduvad mikroelemendid folaat, vitamiin B6 ja ellaaghape aitavad ennetada juuste hõrenemist ja väljalangemist. Ellaaghape on flavonoididega sarnase koostisega ning tugeva antioksüdantse toimega. On leitud, et maasikal on kõõmavastane toime. Kõõma vastu võitlemiseks võib segada maasikat teepuuõli või aedliivateeõliga ning kanda segu peanahale. Segu sisaldab rohkelt vaske ja mangaani, mis on seenevastase toimega.

Naha tervisele on head ka maasikas sisalduvad antioksüdandid - need aitavad ravida hüperpigmentatsiooni, ennetada aknet ja eemaldada surnud naharakke. Maasikas rohkelt leiduval C-vitamiinil on täita tähtis roll ka kollageeni sünteesimisel. Kollageen on naha ja sidekudede oluline koostisaine - see aitab hoida naha ja veresooned elastsena ehk ennetada kortsude teket ja hoida naha välimuse noorena.

Samal põhjusel on maasikas hea ka hammastele: kollageen aitab hoida igemeid tervena ning säilitada nende tugevust. Terved igemed on tervete hammaste alus. Maasikas sisaldab ka maleiinhapet, millel on hambaid valgendav toime.

Lisaks tervislikele omadustele on maasikas tuntud kui armastuse sümbol. Legend räägib, et kui vanakreeka armastusejumalanna Aphrodite'i kallim Adonis suri, siis nuttis jumalanna maasikakujulisi pisaraid. Tänapäeval aga räägitakse maasikast kui afrodisiakumist ehk sugutungi suurendavast viljast. C-vitamiinil on omadus parandada vere liikumist kehas, sealhulgas ka suguelundites. Samuti arvatakse, et C-vitamiin on oluline ajus leiduvate ning libiidot tõstvate suguhormoonide ja keemiliste neurotransmitterite tootmiseks.

Maasikas on hea silmadele

Maasikad aitavad ennetada pea kõiki levinumaid silmahaigusi, nagu näiteks kuiva silma sündroomi, maakula degeneratsiooni, nägemisdefekte ja silmapõletikke. Silmahaigusi põhjustab peamiselt vabade radikaalide liigne hulk kehas. Maasikates sisalduvad antioksüdandid, foolhape ning A- ja C-vitamiin suudavad vabade radikaalide kahjustavat toimet takistada. C-vitamiin hoiab silmi ümbritsevaid veresooni ning sidekudet elastse ja tervena. Veel on maasikal tänu suurele kaaliumisisaldusele võime reguleerida silmarõhku.

Loe artiklit edasi lehelt Tervisliktoitumine.ee

Autor: Maire Udam