Vanarahva folkloor jutustab libahuntidest, kes just täiskuuööl välja ilmusid ja inimesi hirmu all hoidsid. Samuti ilmutavad täiskuu ajal end kõiksugu vaimud ja kummitused. Millised on aga need täiskuuaegsed sündmused, mis on ka pisut faktilist kinnitust leidnud?

1. Sünnib rohkem lapsi. Seda võib uskuda või mitte, aga statistika näitab, et just täiskuu ajal sünnib rohkem beebisid kui tavaliselt.

2. Menstruaaltsükkel saab mõjutatud. Uuringud on näidanud, et naistel vanuses 16 kuni 25 on täiskuuperioodil vererohkemad ja valulikumad "päevad".

3. Merekilpkonnad munevad täiskuuööl. Teatud merekilpkonnaliigid ootavad täiskuuga saabuvat veetaseme tõusu, et muneda oma munad kaugemale rannale.

4. Uni on rahutum. Aju aktiivsust kajastavad uuringud näitavad, et täiskuu ajal saabub uni aeglasemalt ning samuti on see rahutum ja pinnapealsem.

5. Linnud suhtlevad üksteisega teistmoodi kui tavaliselt. Teatud öökulliliik asub just täiskuuöödel aktiivsesse suhtlusesse teiste lindudega, kuna siis on nähtavus parem.

6. Haiglate kiirabi osakonnal on käed-jalad tööd täis. Millega seda seletada, seda ei teata, kuid ometi näitab statistika ja kinnitavad ka haiglate töötajad, et just täiskuu perioodil tõuseb patsientide arv.

7. Kuritegevus aktiveerub. Ühelt poolt seletatakse seda sellega, et rohkem inimesi on tänavatel liikvelt, teisalt jälle sellega, et ajutegevus on eriliselt aktiivne ja seda eriti neil, kellel on juba eelsoodumus ebastabiilsuseks.

8. Tuju kõigub ühest äärmusest teise. See ei mõjuta taas kord kõiki, kuid on palju inimesi, kes on täiskuu tõttu tundlikumad, närvilisemad ja konfliktsemad kui muidu.

9. Kiirem paranemine. On täheldatud, et paljud patsiendid, keda on opereeritud täiskuu ajal, taastuvad kiiremini kui need, kelle lõikused on sattunud muu kuufaasi peale.

10. Kiskjad on vähem aktiivsed. Kõlab kummaliselt, eriti kui mõelda legendidele libahuntidest, kuid fakt on see, et kuna täiskuu valgustab ööd, siis saakloomad püsivad pigem varjus. Kuna saak on varjus, siis on ka kiskjatel raskem neid tabada.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid