Üks võimalus, kuidas luua oma lapsega sooje suhteid, on tunnustada positiivseid asju, mida nad teevad ja seda iga päev. Positiivsed suunamuutused aitavad ka luua instinktiivset motivatsiooni selleks, et laps hästi käituks nii, et ta hakkab otsima head enesetunnet (selle asemel, et lihtsalt vältida negatiivse käitumuse juhtumeid).

Positiivsed tegevused töötavad paremini, kui sa:

- lased minna negatiivse ülefokuseerituse ja teinekord isegi valid ignoreerida negatiivset käitumist
- oled väga spetsiifiline oma tähelepanekutes (näiteks “Ma näen, et sa jagasid oma juustupulka oma vennaga”, selle asemel, et öelda: “Sa oled väga hea laps”)
- tunnusta last niipea kui võimalik (ka kohe peale positiivset käitumist või vähemalt samal päeval)

Negatiivsel energial, isegi kui see on sama intensiivsusega kui positiivne või neutraalne energia, on meelele tugevam mõju. See teeb aga samuti väga raskeks lastevanematel fokusseerida sellele, mis kulgeb õigesti ja mis võib valesti minna.

Uuringud soovitavad, et ka lihtsate eesmärkide seadmine, näiteks 5 palli süsteemis positiivsete kommentaaride andmine võib muuta perekonna dünaamikat. Selge taotlus ja lihtsad igapäevased rutiinid teevad palju lihtsamaks selle, et aidata lapsi olla positiivsemad.

1. Post-it märkmepaberid. Kirjuta lapse positiivsed käitumisjooned väiksele post-it märkmepaberile ja pista neid talle padja alla, tema söögikarpi, külmkapi peale või vannitoa peeglile.

2. Õhtusöögi- või magamiseelne ülevaade. Kasuta õhtusöögi või magamasättimise aega kui väärtuslikku rituaalset hetke, mil tood välja 2 või 3 positiivset asja, mida laps on päeva jooksul teinud.

3. Hetkes olemine. Tunnusta tegusid, mis leiavad aset siin ja praegu. Märka kõike, mida laps juba paremini teeb.

Ehk, positiivne tähelepanu kutsub esile positiivset käitumist ja tõstab perekonnasisest rõõmu.

Ja lisa alati boonust ka posiitiivsele keskendumise eest. See aitab ka lastel end paremini tunda.

Tõlkis: Triin Katriin

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid