Süütu arhetüüp ehk meie usaldav sisemine laps

Nii nagu iga lapse, nii on ka Süütu arhetüübi oluliseks omaduseks usaldus, mida ta nii iseenda kui ka teiste vastu tunneb. Olles ühenduses Süütu arhetüübiga saadab inimest elus usk, et elu saab olla parem kui praegune. Kuna Süütu arhetüüp on nii rännaku algus kui ka lõpp, siis säilib inimeses alati soov võtta ette rännak selleks, et uuesti leida ja luua elu, mida ta usub võimalik olevat. Sageli võib see väljenduda läbi uskumuse "Alati saab paremini!" või "Kõik on võimalik!". Seega on inimese loomuses alati olemas usk muutustesse ja parema elu võimalikkusesse.

Inimeses peituv Süütu usaldab ka siis, kui usaldamine ei ole õigustatud. Näiteks, kui talle öeldakse autoriteedi poolt, et ta on rumal, laisk, inetu või saamatu, siis võibki ta seda uskuda ning püüda olla veelgi parem selles, mida ta teeb. Ühelt poolt on inimese areng ja oskuste parandamine elu loomulik osa, kuid samas kui inimesel on sügaval sees uskumus, et ta ei ole piisavalt tubli, siis ei pruugi ükski tulemus olla piisavalt hea. Seega võib inimene eitada probleemi, proovides olla veelgi edukam ning lõpuks jõuda läbipõlemise või halvemal juhul depressioonini.

Sisemine laps - kes ta on?

Inimeses säilib alati ühendus tema sisemise lapsega, kes võib ennast väljendada kas läbi õnneliku või haavatud lapse. Nii nagu Süütu arhetüüp, nii nagu ka meie sisemine laps on ühenduses usaldusega. Õnnelikul laps aitab täiskasvanul olla kontaktis oma sisetundega, tuues ta ellu loomingulisust, uudishimu ning mängulisust. Haavatud laps on aga usalduse kaotanud. Tema käitumine peegeldab sageli inimese hingehaavu, mis võib väljenduda läbi vihastamise, kurbuse, eemale tõmbumise, manipuleerimise või kontrollivajaduse. Kangelase teekond algab oma vajaduste teadvustamisest ja usust uutesse võimalustesse. Juhul kui inimeses haavatud laps surub oma tundeid ja vajadused alla või ei teadvusta neid, siis võib olla ka muutuste toomine ellu raskendatud või soovitud muutuste saabudes tunda hinges jätkuvat rahulolematust.

Probleemide eitamine ehk Süütu vari

Süütu varjupooleks on kinnijäämine usalduslikku ja optimistlikku seisundisse olukordades, kus reaalsus on midagi, mis talle ei meeldi. Elu paratamatus on see, et nii inimese elu kui ka teda ümbritsev keskkond on pidevas muutumises. Juhul kui inimene ei aktsepteeri muutuste paratamatust, siis võib ta hakata reaalsust eitama või süüdistama teisi, projitseerides oma vead teistele inimestele. Süütu vari ilmutab end olukordades kus näiteks armusuhe on muutunud füüsiliselt või vaimselt vägivaldseks, kuid eitades olukorra tõsidust usub inimene et "kunagi see muutub" või "hetkel on pingelised ajad". Puberteediealistel noortel võib Süütu arhetüüpi kinnijäämine väljenduda läbi söömishäirete, kuna keha muutustega kohanemine võib olla psühholoogiliselt keeruline.

Kuidas ära tunda Süütu arhetüüp?

Kuidas väljendub Süütu arhetüüp inimese igapäevaelus? Kujutage ette, et te kandideerite unelmatele tööle unelmate ettevõttesse või leiate endale partneri, kellest juba pikalt unistasite. Kuid mõne aja möödudes juhtub midagi, mis tekitab tõdemuse, et ei unelmate ettevõtte või kauaoodatud partner ei olegi täiuslikud, vaid tegu on täiesti tavalise ettevõttega või lihtsureliku inimesega oma tugevuste ja nõrkustega. Analoogses situatsioonis on sageli ka näiteks alustavad ettevõtjad, kes süütult avatuna, optimistlikult ja elevusega alustavad oma äriidee elluviimisega. Kuid seejärel peale mõningast sisseelamisperioodi katkestavad, kohkudes tagasi mõne takistuse ees või jõuavad mõistmiseni, et ettevõtja argipäev ei pruugi olla oluliselt erinevam palgatöötaja omast. Meeskondades võivad Süütud tunda end ise erilisena või teistele paista karismaatilistena, kes teevad näo, et nad on sõltumatud. Oma hinges võivad nad analoogselt lastena oodata tööandja või ülemuse poolset hoolitsust ja kaitset. Nende maailm kokku variseda kui neid ootamatult hüljatakse, kuna oma sisemuselt võivad olla haavatavad. Samas võivad need inimesed olla väga head visionäärid, kes on meeskonnale justkui majakaks, kuhu suunas liikuda.

Nii nagu muutused, nii on ka tagasilöögid elu paratamatu osa. Juhul kui Süütuna inimene hoidub nendest, siis ei pruugi ta kunagi saada täiskasvanuks. Süütu kasv ja areng saab alguse hetkest, mil ta kogeb "langust" - tema illusioonid purunevad ja ta võib tunda pettumust. Siinkohal jõuabki inimene elu ristteele. Juhul kui inimeses hakkab domineerima Süütu varjupool ehk haavatud laps, siis ta hakkab otsima süüdlasi või eitades reaalsust jääda olukorda mis ei toeta tema arengut. Kuid juhul kui inimesel on hea ühendus oma sisemise õnneliku lapsega, siis raskustest hoolimata säilib temas usk, avatus ja loomingulisus, mis aitavad rännakult naaseda targema, julgema ja õnnelikumana.

Inspireerituna nii iseenda kogemusest kui ka Carol S. Pearsoni raamatust "Sisemiste kangelaste äratamine" on võimalik järgnevatel esmaspäevadel kuni 30. aprillini 2018.a. lugeda Alkeemia portaalis Kangelase teekonna ja arhetüüpide tutvustust ning seost igapäevaeluga. Lisaks toimuvad alates 05. veebruarist 2018.a. Holistika Instituudis esmaspäevaõhtused vestlus-meditatsiooniõhtud "Minu Kangelas teekond iseendani".

Rohkem infot www.eneseareng.ee

Loe artikleid samast sarjast:

Loo autor Sirle Truuts on holistilise regressiooniteraapia õppepraktika raames praktiseeriv terapeut, koolitaja, mentor ja isikliku arengu nõustaja.


Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid