Elu mõtte leidmine eeldab, et elu on algusest peale mõtteta, juhuslik. Elu mõtte otsimises on minu jaoks midagi petlikku. Kapsauss ei mõtle kindlasti, mis on elu mõte. Kapsauss muutub lihtsalt liblikaks ja teeb oma liblikaasju. Elu mõtte otsimine on minu jaoks ülemõtlemise tulemus - inimene on mattunud vaimse müra sisse. Ta ei kuule enam oma sisemist häält, või veel täpsemini: oma sisemist vaikust. Meie ühiskond pole inimsõbralik. Meie oleme selle lapsed, mõtteta.

Kui see kõlab pessimistlikult, siis ära muretse. Ühiskond on pidevas ümberkorralduses ja miski ei jää samaks. Nii muutume ka meie ja muutub meie suhtumine õnne, elu mõttesse ja armastusse. Ega neid ei saagi leida ja neist ei tasu mõtelda. Neid sõnu on väga palju kasutatud sulle toodete müümiseks. Armastust ei tohi taga ajada, muidu ehmatab ära. Tuleb olla rahulik ja ta tuleb su juurde ise. Sama on ilmselt ka selle "elu mõttega". Tee ikka inimese asju. Mõtle vähem asjadest, mille üle sul niikuinii kontrolli pole. Mõtle vihmavarjust, kui lubatakse, et hakkab vihma pladistama.

Kui su elus pole mõtet, siis mõtlegi vähem. Su sees on tühjus ja vaikus ja see tundub sulle ähvardav, kuna oled üles kasvanud lärmakas, infoküllases ühiskonnas. Inimene ongi vaikne ja asjalikke mõtteid mõtlev imetaja. Mõtlemine ei peaks olema raske, rügav töö, vaid põnev ja üllatav mäng.

Mõtle vähem mõtlemisest. Ole see kapsauss, kes muutub ise enamaks, kui ta alguses oli. Otsi vaikseid kohti nagu korilane ürgmetsas pähkleid ja vutimune. Ole abivalmis ilma vastuteenet ootamata. Tee, sest sulle meeldib lihtsalt teha. Tegemisrõõm viib ikka olemisrõõmuni. Ega keegi käse langevarjuhüppeid tegema minna: elu võib kogeda ka vaikuses lepatriinut vahtides.

Ära aja taga nähtamatuid sõnakõlkse. Rahu on aina kallim valuuta, sest meie maailm tiksub rahutuse mootoril. Keegi peale inimese ei tunne end mõttetult. Kõik teevad mõnuga oma asju ja siis lähevad teise ilma. See kapsaussi seisund on sundimatu ja lõpmatult kallis. Ole inimene nii, nagu kapsauss sööb kapsast: mõtle vähem ja ole teistele abiks. Lihtsalt ole. Sinu elu arvustajad pole enda eluga rahul. Ole ise endaga rahul. Ära otsi midagi, õpi elektroonikavidinatest eemal olema, otsi vaikust. Siis lõpeb see "otsimine" ka ära.

Kas sinu jaoks on vastuvõetamatu tõdemus, et see, mida otsisid, oli kogu aeg sinu sees olemas? Paljusid teeb see pahaseks, kuna selle järgi oli kogu nende kannatamine ja rabelemine asjatu vaev. Ja kui kõik on sinus kogu aeg olemas olnud, on selle avastamine puhtalt sinu vastutusel. Sa ei saa enam iialgi kedagi teist süüdistada. See oli kogu aeg sinus. Müra all, prügimõtete varjus. Mõtlesid üle, otsisid üle. Elu mõtet pole olemas, sest see on vigase mõtlemise tulemus. See tundub nii reaalne, aga seda pole siiski olemas. Tegu on vigase mõtlemisega, mis algas sinus sel hetkel, kui keegi esimest korda sind ennast mõttetuna tundma pani.

Seetõttu on hea teisi aidata. Kui inimesel on hea olla, siis ta ei otsi mingeid mõtteid. Loe huvitavaid raamatuid ja suhtle teistsuguste inimestega. Pane aga tähele, et "elu mõtte otsijad" on enesekesksed ja kapseldunud. Nad pole kunagi hetkes kohal, nad on kuskil mujal. Elu mõte on miraaž sinu ego horisondil. Jah, aita teisi. Mina aitan sind näiteks praegu. Ma tunnen, et mu sõnadest on sulle natukene abi. Laias laastus pole elu lõpus mingit kohtumõistjat ega kosmilist klassijuhatajat, kes sinu teadmisi ja käitumist hindab. Igasugused tülid ja konfliktid tulevad omaenda rumalusest.

Ole rohkem nagu see kapsauss! Leia tegevusi, mis su jaoks on huvitavad ja ära otsi kellegi tunnustust. Tee, kuna sulle meeldib teha. Ei mingeid põhjendusi ega analüüse. "Mulle meeldib" ja kõik. Ja kui sa teed piisavalt kaua seda, mis sulle meeldib, hakkab sinuga midagi juhtuma. Ühel päeval hakkab sul imelik, sa pole justkui enam sina ise. Natuke aega on täielik hämming ja kerge paanika, aga siis näed, et sulle kasvasid tiivad. Hohoo! Selleks ei pidanudki tegema muud, kui vähem mõtlema ja rohkem mõnusaid asju tegema.

Tõmba müra vähemaks, ära mõtle üle ja ole teiste vastu hea. Ega siin suurt rohkemat vaja polegi! Okei, lendan nüüd järgmise kapsa peale.Autor: Mikk Pärnits
Loe lisaks: Esimese keele otsinguil: keelel ja sõnal on teadvusele "maagiline" mõju
Keele nõiduslik mõju: sõnumise ja algkeele otsinguil

* * *
Elu mõtte teemadel mõtiskledes loe ka kirjastuselt Pilgrim ilmunud raamatut Ingrid Peek "Hallo, Kosmos! Elu mõte"