Meditsiinisüsteem tunneb küll adrenaalpuudulikkust (Addisoni tõbe), kuid laiade referentsvahemike äärealale jäävat neerupealiste väsimust antud kriteeriumite järgi ei eksisteeri. Kuna konditsiooni tavameditsiiniliste markeritepõhjal ei diagnoosita ning seda pole võimalik sünteetiliste medikamentidegaravida ega opereerida, jäävad kaebused reeglinatähelepanuta.

Integratiivne meditsiin nagu ka Hiina ja ajurveda ravitraditsioonid pööravad neerupealiste väsimusele seevastu suurt tähelepanu. Seda lihtsal põhjusel, et kui läbipõlemissündroomi vaevustega ei tegelda, pole võimalik saavutada põhjapanevaid muutusi ka haige enesetundes. Piiritagustes kliinikutes saab teha erinevaid laiaspektrilisi teste (ühe efektiivse võimalusena pakutaksent DUTCH testi, ingl Dried Urine Test For Comprehensive Hormones), mis annavad hormonaalses plaanis kehas toimuvast väga põhjaliku ülevaate.

Neerupealised on näärmed, mis hoolitsevad muu hulgas nii stressi- kui suguhormoonide tootmise eest. Kui keha kurnava stressi tase püsib tükk aega kõrgena, võivad toimuda muutused stressihormoonide sekreteerimisrütmis ja -kogustes. Kuna kortisoolil on ka põletikuvastane toime, siis võib langenud kortisoolitase tuua kaasa suurema põletikuvalmiduse ning ühes sellega sagedased lihas- ja liigesevalud.

Kehalist läbipõlemissündroomi ei põhjusta mitte ainult ületöötamine ja füüsiline koormus, vaid ka halvad suhted ning keskkondlikest kemikaalidest, bakteritest, parasiitidest ja hallitusest tulenev toksiline stress. Samuti võivad suurt stressi põhjustada organismile sobimatu toit ja jook ning neerupealiseid kurnavad harvad söögikorrad.

Väga rängalt võib kehale mõjuda ka ööpäevarütmi paigastloksumine,millele aitab tõhusalt kaasa nutiseadmetest peegelduvsinine valgus, eriti kui neid kasutada hilja õhtul.* Helendavateekraanide öine lembus ajab segadusse ajus paiknevakäbinäärme, mis järeldab valgusest, et tegu on päevaga. Tekivadmuutused unehormooni melatoniini sekreteerimisrütmis. Kuikeha loomulik rütm on toota rohkelt kortisooli hommikul ningunehormooni eritamine suureneb õhtul, siis nüüd võib olukordka vastupidiseks nihkuda - õhtul pole und kuskilt võtta, hommikuneärkamine tundub aga ilmvõimatu. Eriti tundlikud onekraanidelt immitseva valguse mõjule teismelised.

Mõni lihtne soovitus väsinud neerupealiste toetamiseks

- Hoiduge igat sorti stimulantidest (alkoholist, suitsetamisest ning iseenesestmõistetavalt ka narkootikumidest).

- Hoiduge kohvist ja kofeiini sisaldavatest energia- ja koolajookidest. Ka kofeiin on stimulant, mis väsinud neerupealiseid täiendavalt tagant piitsutab.

- Hoiduge maiustustest ja rafineeritud süsivesikutest (nisupasta, pitsa, saiakesed, pirukad, küpsised) - need mõjuvad halvasti veresuhkru tasakaalule ning röövivad kehalt taastumiseks vajalikke toitaineid. Välistage menüüst veresuhkrut hüpitavad rafineeritud pudru- ja hommikusöögihelbed. Enamus populaarsetest hommikusöögihelvestest sisaldab ligi neljandiku (vahel ka kolmandiku) ulatuses sinna peidetud suhkrut.

- Sööge hommikusöök ühe tunni jooksul pärast tõusmist!

- Sööge päeva jooksul kolm suuremat einet ja paar vahepala. Ärge jätke mingil tingimusel toidukordi vahele - pikkade toiduvahede puhul suureneb neerupealiste koormus veelgi.

- Vältige kaaliumi- ja suhkrurikka apelsinimahla joomist hommikusöögiks! Vähendage banaanide, rosinate jt kaaliumirikaste puuviljade tarbimist. Keha taastamise perioodil eelistage puuviljadest pigem pirne, õunu, luuviljalisi, arbuusi ja ananassi.

- Panustage C-vitamiini-rikastele toitudele! Sööge rohkelt peterselli, paprikat, kiivisid, astelpaju, brokolit. Jooge nõgeseja kibuvitsamarjateed.

- Jälgige, et toidukorrad sisaldaksid kvaliteetset valku (liha, kala, muna, kaunvilju, seemneid) ja looduslikku rasva, mis aitavad veresuhkrul tasakaalus püsida.

- Närige toitu vähemalt 30 korda: stress pärsib maohappe tootmist ning seeläbi ka seedeensüümide ja sapisoolade sekretsiooni. Põhjaliku närimisega aitate toitu seedimiseks ette valmistada ja toetate toitainete paremat omastamist.

- Hoiduge helendavate ekraanide (telefonid, arvutid, tahvlid) lähedusest une eel. Parim, kui ekraanid lülitataks välja juba tund enne magamaminekut. Juhul kui hiline ekraanide ees istumine on möödapääsmatu, saab kasutada sinist valgust väljafiltreerivaid ekraanikaitseid, läätsi ja spetsiifilisi selleks tarbeks disainitud arvutiäppe.

NB! Tugeva adrenaalse väsimuse puhul on aktiivne sport vastunäidustatud. Hea on tegeleda vähest koormust nõudva leebe liikumisega (jalutamine, jooga, suplemine jms)

Autor: Liis Orav, integratiivne terviseterapeut-toitumisnõustaja

Allikas: Kirjastuselt Pilgrim ilmunud Liis Orava raamat "Toida oma tervist. Haiguste ennetamine ja tervise taastamine õige toiduvaliku ja loodusraviga"

Kuula Liis Oravat rääkimas pikemalt tervisest ja toidust Raadio 2 saates "Hallo, Kosmos!" ja SIIT.