Vaimse tervise kuu sündmuste raames tähistatakse 15. oktoobril ülemaailmset vaimse tervise päeva messiga "Vaimne tervis töökohal - läbipõlemisest töörõõmuni" Rahvusraamatukogu saalis ja fuajees kell: 10.00-18.00.

"Sel aastal võtsime fookusesse vaimse tervise töökohal," rääkis Tallinna Ülikooli vaimse tervise professor Airi Värnik. "Kuna töö võtab ära meilt suurema osa ärkveloleku ajast, siis on töörõõm väga oluline küsimus. Kahjuks on pidev ja pikaajaline stress töökohal paljudele tuttavad nähtused ning sealjuures ei osata märgata esimesi ärevuse, depressiooni või läbipõlemise märke. Oktoobrikuu jooksul püüame tõsta inimeste teadlikkust ohumärkidest ja anda näpunäiteid seesmise rahu ja tasakaalu leidmiseks, mis aitavad nautida tööprotsessi," rääkis Värnik.

Vaimse tervise kuu eestvedaja ja Tallinna Ülikooli sotsiaaltervishoiu professor Merike Sisask toonitab, et igasugune investeering töötaja füüsilise või vaimse keskkonna parandamisesse toob kuhjaga tagasi. Töö efektiivsus tõuseb, puudutud päevade hulk väheneb - kasu saab sellest nii tööandja kui ühiskond laiemalt. End vajaliku ja väärtuslikuna tundmine on olulised õnne ja pika eluea allikad," selgitas Sisask.

Sisask loodab, et vaimse tervise kuu aitab inimestel mõtestada oma tööelu ja vajadusel midagi enda või töökoha parandamiseks ära teha. Oluline on ka probleeme märgata, tunnistada ja vajadusel abi vastu võtta. Vaimse tervise kuu jooksul saab muuhulgas ka erinevate abisaamise võimalustega tutvuda.

Oktoobris avavad kõigile huvilistele uksed erinevad vaimse tervise teemadega tegelevad organisatsioonid. Tasuta töötubasid pakuvad koolitajad, coachid, terapeudid ja psühholoogid ning teemaderingi mahub tööstressi ja läbipõlemise ennetamine, pingeliste olukordadega toimetulek, kriiside puhul enda või töökaaslase abistamine, probleemide lahendamine indiviidi ja meeskonna tasemel, samuti sobiva töökoha leidmine ning pere ja tööelu ühitamine.

Vaimse tervise kuu peasündmuseks on mess "Vaimne tervis töökohal - läbipõlemisest töörõõmuni". Messialal on kohal professionaalid, kellega saab messilaudades vestelda, samuti osaleda praktilistes töötubades, kuulata ettekandeid ja diskussioone. Messipäev lõpeb meeleoluka foorumteatri etendusega.

Kõik vaimse tervise kuul osalevad organisatsioonid on VATEK-i (Vaimse Tervise ja Heaolu Koalitsioon) liikmed, mis tagab nende usaldusväärsuse. Töötubadesse saab registreeruda VATEKi kodulehel.

Vaimse tervise kuud ning messi korraldab juba neljandat aastat Vaimse Tervise ja Heaolu Koalitsioon (VATEK), mida juhib Eesti-Rootsi Vaimse Tervise ja Suitsidoloogia Instituut (ERSI).

Lisainformatsioon: www.vatek.ee

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid